Požírání neobvyklých předmětů či materiálů (k nimž lze počítat i hlínu) může znamenat nějaký ukrytý zdravotní problém. V případě požírání hlíny se většinou jedná o minerální dysbalanci – v krmivu chybí sodík, draslík nebo třeba fosfor, ale může se jednat i o jiné prvky, které se nacházejí právě v hlíně vašeho výběhu. Požírání hlíny však mohlo mít tuto příčinu už před nějakou dobou a mohl se z toho stát zlozvyk.
Samozřejmě není takové nekontrolované požírání hlíny žádoucí, protože skutečně může být příčinou kolik. V tomto případě radím nechat provést rozbor krmiva na obsah minerálů, stejně tak i vzorek hlíny. Velmi dobré by bylo i vyšetření koní, analýza krve, vyšetření trusu na parazity. Může vám to prozradit mnoho. Zjištěné údaje v krmivu i krvi koní si nechejte porovnat s referenčními hodnotami a chybějící prvky doplňte cíleně vybranými minerálními směsmi, popřípadě přímo léčebnými přípravky. Pokud koně nejeví zájem o lízání minerálních lizů, kupte prášek či granule (obsahující potřebné prvky v potřebném množství) a dávkujte přímo do jádra.
Zásaditá zemina může být koním „dobrá“ i pro neutralizaci žaludku. Překyselení organismu totiž bývá způsobeno nerovnováhou střevních baktérií, která má zase příčinu v nesprávném krmení (příliš mnoho jádra, nevhodné jádro, velké porce jen jednou nebo dvakrát denně …). Krmit koně dostatkem vlákniny, co nejčastěji, co nejmenšími porcemi jádra, vybírat krmiva, která jsou pro koně dieteticky přijatelnější (oves je vhodnější než kukuřice) – i to může pomoci omezit požírání hlíny. Zvažte také, zda požírání hlíny není i projevem nudy v malém výběhu, kde koně nemají co zakousnout. Nabídněte jim seno, třeba v sítích nebo čerstvě nasekanou trávu. Možná přímou příčinu nenajdete, výše uvedené rady by však měly být vodítkem, co a jak zkoušet a metodou pokusů a omylů obvykle tento problém odstranit lze.