Moji vlastní psi spí doma od podzimu až do jara vždy. Přes léto spí dost často venku v boudě. Psi mého přítele jsou „bouďáci“, zvyklí na boudu bez topení. Když jsou u mě na návštěvě, spí v boudách, v zimě se zapnutým topením.
Ve všech boudách mám stropní topné těleso od firmy Sakutus. Toto těleso je finančně dostupné a dá se snadno namontovat do stropu boudy. Elektrický kabel mám vyvedený stropem do železné tyče, na konci tyče je vypínač topení. Topná deska je velká asi 25 cm×50–60 cm, 2 mm vysoká. Spotřeba je 50 nebo 80 W. Ve velkých boudách mám jedno těleso na boku, druhé na stropě. Každé má svůj vypínač. Obě tělesa zapínám jen ve veliké zimě. V jedné boudě mám podlahové topné těleso, s tím jsem velmi nespokojená. Psi na něm hrabou, drobí se, stálo 5× více než stropní. Jednou jsem na něm upekla deky. U podlahového topného tělesa nemůžete mít v boudě deky, takže pes leží na tvrdém, což usnadňuje vznik otlaků. Další nevýhoda je, že je psovi sice teplo od břicha, ale záda má studená. To jsem si ověřila v praxi. Pes leží schoulený do klubíčka a záda má ledová. U stropního tělesa má záda teplá a pokud se stočí, dýchá si na bříško a zahřívá si ho. Na dno boudy dám deky a staré svetry, ty také hřejí a pes leží na měkkém.
Psi, kteří vytahují z boudy deky, mají velkou spotřebu „hadrů“. Já je kupuji v second handu po pytlích, což mě finančně nejméně zatěžuje. Do vchodu boudy mám přibité prkno, asi 10cm vysoké, aby deky tak snadno nevypadávaly. Ve všech boudách mám na dně přibitý vysoký koberec. Několik let jsme měli na dně bud „pytle“ z koberce, vycpané molitanem, takže psi leželi na naprosto měkké poddajné podložce. Zničili je asi po třech letech. Můj manžel naplnil tenčí koberec molitanem a přitloukl ho hřebíky k sobě do podlahy v boudě. Bylo to moc fajn. Pro mé psy vyhřívám boudy na podzim na noc, pokud klesne denní teplota pod 10°C, topím 24 hodin denně, aby bouda nevychladla, když je pes doma. Topné těleso má spotřebu žárovky. Moji psi jsou pro mě tak důležití, že v tomto směru nešetřím. Mám trvale zapnutou jednu nebo dvě boudy a psi venku prostřídávám. Pokud vyleze pes z boudy, je teplý, nemá zježenou srst a je vše v pořádku, uvolněně vyběhne. Když je mu zima, vyleze ztuhlý, lehce naježený. Dalším znakem, že psovi je zima, jsou otlaky na prstech předních nohou. Pokud spí pes schoulený, leží na prstech nohou, podkládá si nohy pod sebe, dýchá si na břicho. To se u mých psů nestává. Pes, který spí v teple a je spokojený, se pohodlně natáhne, mnozí spí i na zádech. Dvě moje boudy mají okno. Psi vidí rádi na dům. Stalo se mi opakovaně, že pes nešel do boudy, jejíž vchod byl otočen od domu. Byl stále venku a díval se domů nebo seděl za dveřmi.
Na zimu přibijeme koberec nebo plast do vchodu boudy. Psi ho většinou zničí, tak ho přibijeme znovu. Vchod do boudy mám přesně podle rozměrů psa, březí feny dokonce jen taktak prolezou. Ale moje březí feny jsou stejně skoro pořád doma. Vchod do boudy pro bulteriéra má mít rozměr 35×45 cm. Kvůli ztrátám tepla. Bouda také nesmí být příliš vysoká. Teplo stoupá nahoru a pes leží, takže je vleže asi 35 cm vysoký. Většina bud, které prodávají velká obchodní centra, jsou vysoké podle výšky psa ve stoje. Je vidět, že boudy projektuje laik. Pes přece v boudě nestojí! Pokud má pes 80-ti centimetrový prostor nad sebou, nezadýchá ho. To je dobré pro chlupaté psy na léto, taková bouda chrání před větrem a deštěm, ale na zimu je zcela nevhodná. Je to, jako byste nechali psa spát ve stodole. Vchody do těchto bud jsou jako brány do hradu, takže pes pohodlně vstoupí jako auto do garáže. Bouda by měla být v základně větší než pes, pro bulíka např. 60–80×120 cm. Výška má být 45–65 cm se sklonem střechy.
Pokud se vám zdají moje názory logické, opravte boudu pro vašeho psa a pořiďte topné těleso.