Tento zemní sklípkan pochází z Kostariky. Jeho neoficiální, ale velmi často používaný název je také Davus fasciatus. Jedná se o menší druh, který má v těle okolo 5–5,5 cm. Jeho základní zbarvení je hnědé, až do černa. Zadeček má červeno černou kresbu, hlavohruď je červená. Tuto kresbu mají již od mláďat ve 2–3 svleku.
Mláďata postačí chovat ve filmovkách, dospělcům postačí terárium o rozměrech 20×20×20 cm. Jako podklad může posloužit lignocel nebo rašelina o vrstvě asi 4–5 cm. Terárium se snaží tento pavouk podle podmínek zapřádat. Nesmí chybět mělká napáječka s čistou vodou a kus kůry jako úkryt. Doma chovám několik jedinců v 7–8. svleku, kteří jsou umístěni v malých umělohmotných dózách. Teplota postačí pokojová – kolem 25–27 °C, vlhkost asi 60–65 % orientačně. Nejlépe je narosit jeden roh terária, tedy asi třetinu nádrže a ostatní část nechat spíše suchou.
Jedná se o nenáročné chovance, kteří se při vyrušení brání převážně útěkem. Samice dospívají při dobrém chovu po 4 letech, někdy však i později. Samec má v dospělosti na nohou tibiální háky a ve zbarvení se od samice příliš neodlišuje.
Samice může vytvořit kokon již po měsíci od páření a klade do něj 200–800 vajec. První dvě stadia probíhají v kokonu. Samice bývá při páření často agresivní a poměrně často na samce zaútočí. Nejedná se o toxicky významný druh.
Použitá literatura:
František Kovařík, Chov sklípkanů, Madagaskar Jihlava 2001.