Tento gekon je jedním z největších žijících zástupců čeledi a vpravdě jeden z chovatelsky nejoblíbenějších ještěrů vůbec. Pochází z jihovýchodní Asie, kde žije na rozsáhlém území severovýchodní Indie, Barmy, Thajska a Vietnamu, v Malajsii, Indonésii a na Filipínách. Je druhem tropických oblastí s úzkým vztahem ke skalnatým biotopům uvnitř lesů, s oblibou vyhledává ruiny staveb a starobylé památky, ale nevyhýbá se ani domům obydleným, ba dokonce ani vnitřním částem velkých městských aglomerací.
Zbarvení jeho těla je zelené až zelenomodré s hustě rozloženým červeným skvrněním. Intenzita základní barvy se mění podle podmínek prostředí a momentální nálady zvířete od světlejší po tmavou. Gekon obrovský může dorůst až přes 35 cm délky, přičemž samičky jsou o poznání menší.
Pro jejich chov zřizujeme terária 50×50×50 cm pro pár nebo 50×50×70 cm pro chovnou skupinu jednoho samce a dvou až tří samiček. Chov dvou samců v jedné ubikaci není možný, protože dochází k soubojům vedoucím postupně až k vážným zraněním či dokonce smrti jednoho ze soupeřů. Terárium vybavíme silnější větví nebo šikmo zapřeným kusem kůry. Zadní stěnu je vhodné vyzdít. Pro dekoraci se hodí spíše rostliny umělé, protože živé pohybem zvířat značně trpí. Dno nádrže pokryjeme lignocelem, umístíme sem mělkou misku s vodou a větší plochý kámen k odpočinku. Denní teploty udržujeme na průměrných 28 °C s možností vyhřátí na 35 °C. Každý večer vnitřek ubikace bohatě porosíme. Samičky snáší přibližně každý měsíc po dvou vápenitých vejcích, která lepí na kůru nebo stěny nádrže. Ačkoliv rodiče mláďata neohrožují, dokonce je ve většině případů chrání, osvědčuje se zakrýt vajíčka síťkou nebo košíčkem. To líhnoucí se gekonky ochrání v případě, že by rodiče byli přeci jen vyhladovělí, ale především to usnadní chovateli odlovit mladé jedince z terária dospělých a přemístit je do odchovny. K líhnutí dochází za výše uvedených podmínek přibližně po 115 a 125 dnech, délka inkubace je však do určité míry ovlivněna teplotou a může se proto od uvedených hodnot i značně lišit.
Závěrem je vhodné poznamenat, že tito gekoni jsou vhodní i pro začínající teraristy, především pak pro děti. Nutno je ovšem upozornit na značnou sílu zvířat, která se vždy brání kousnutím. Stalo se, že se mi dospělý samec při odchytu zakousl do prstu chráněného koženou rukavicí a já nebyl schopen se z jeho sevření dostat. Seděl jsem tedy u terária s jednou rukou uvnitř a gekonem přicvaknutým na ruce a čekal celou hodinu, než se samec rozhodl, že mě už dostatečně vytrestal. K dostání jsou jak zvířata dospělá z odchytu, tak i odchovaná mláďata a jejich cena je poměrně nízká. Pro chov doporučuji raději kupovat mladá zvířata z odchovů.