Výskyt: Obývá poměrně rozsáhlou oblast mezi východním Alžírskem na západě až po Turecko a západní Irák na východě. Obsazuje travnatá a sporadickými křovinami porostlá místa, ale i přechodová společenstva na okrajích lesů, a to od pobřeží (žije např. i na Kypru) až po střední a vyšší polohy hor do 2200 m.n.m.
Popis: Jde o drobný štíhlý druh scinka, jehož většinu délky asi 20 cm zabírá ocas. Svrchu je převážně hnědý s náznakem podélných pruhů tmavší barvy, jež se rozpadají do skvrn. Od oka vede podél těla úzký světlý proužek. Břišní strana bývá špinavě bílá.
Terárium a chov: Pro chov se hodí ubikace rozměrů 80 x 50 x 50 cm s jemným písčitým substrátem a několika kameny. Dobře se osvědčuje praný říční písek a na něm položená pálená střešní taška (repektive několik porůznu rozmístěných kusů z rozbité tašky). Mělká miska s vodou by neměla chybět.
Terárium vyhříváme na 28 - 30 °C s místem pro lokální vyhřátí, kde teplota vystupuje až na 40 °C. Noční pokles na 22 °C spojíme s pravidelným porosením směrovaným jen do jedné části nádrže, většinou té, kde je umístěna miska s vodou.
Zvířata chováme zásadně v páru. Po 4 - 6 týdnů dlouhém zimování při teplotách 15 - 18 °C dochází k páření. Mláďata se rodí po asi 4 měsíce trvající březosti, obalena v blanitém vaječném obalu. Ten protrhávají prakticky během porodu. Měří kolem 4 cm a lovit začínají druhý až třetí den. Odchováváme je v nádrži menších rozměrů odděleně od rodičů.
Dospělé i mláďata krmíme hmyzem vhodné velikosti od bezkřídlých octomilek přes larvy plesnivců a potemníků až po cvrčky a smýkaný hmyz.
Literatura: Cerha V., Kocián M.: Scinkové, varani a ještěrky, Polaris 1999,