Již třicátá jubilejní speciální výstava klubu chovatelů benešovských holubů proběhla také tentokrát v rámci tradiční králové-hradecké výstavy holubů...
Již třicátá jubilejní speciální výstava klubu chovatelů benešovských holubů proběhla také tentokrát v rámci tradiční králové-hradecké výstavy holubů v Hradci Králové – Plačicích. Zároveň zde byla také uspořádána východočeská speciálka klubu českých staváků a celostátní speciálka českých voláčů sivých.
Přesto, že celá akce byla negativně poznamenána dopravními problémy, bylo zde nakonec vystaveno 260 benešovských holubů ve 12 rázech, včetně novošlechtění.
Posouzení provedli posuzovatelé Franc, Jirků a Musil střídavým způsobem, který nejlépe eliminuje rozdíly, vzniklé použitím nestejného „metru“. Mimo dvanácti udělených čestných cen posuzovatelé u jednotlivých rázů určovali nejlepšího holuba, holubici a nejlepšího výletka, což bylo nepochybně i žádoucím zpestřením jednotlivých soutěží.
• 0.1 BH červený tygr 94 b. – nejlepší holubice chov: J. Šebek |
, , , , | • 0.1 BH šedohnědý 94 b. – nejlepší holubice chov: A. Kadlec |
V „základních“ pěti barevných rázech byly vyhodnoceny kolekce po pěti kusech. Nejlepší kolekci bílých představil V. Nadrchal se 472 body, před V. Kmoškem (471 b.) a V. Kopeckým (467 b.).
Mezi žlutými získal nejvíce bodů V. Čech (470 b.), dále F. Svatoň (465) a V. Sobíšek (464).
Na „původní“ modré měl nejvíce bodů F. Kopp (470 b.), druhý byl J. Dvořáček (469 b.) a třetí J. Ort se 468 body.
S červenými nejlépe uspěli J. Barcal a A. Kadlec (oba 467 b.) a také F. Čech (465 b.) a V. Sobíšek (464 b.).
• 0.1 BH modrý – nejlepší holubice chov: J. Dvořáček |
, , , , | • BH červený tygr 94 b. – nejlepší výletek chov: J. Šebek |
Nejlepší kolekci černých měl J. Barcal (470 b.) před A. Kadlecem (466 b.).
Nejvíce čestných cen (tři) bylo uděleno v nejpočetněji obsazeném rázu – na bílé je dostali V. Kmošek, V. Kopecký a V. Nadrchal. Po dvou čestných cenách bylo uděleno na žluté (V. Čech a J. Šebek), na červené (F. Čech a A. Kadlec) a na modré (F. Kopp a J. Dvořáček). Dále na hnědě-plavé J. Ort, na šedohnědé A. Kadlec a na černé J. Barcal.
V memoriálu Fr. Podroužka soutěžily kolekce 5 výletků. Zde zvítězil s černými J. Barcal se 470 body, před F. Koppem s modrými (469 b.) a o třetí místo se dělili s 487 body F. Míka s modrými a V. Nejedlý s bílými.
Memoriál Jaroslava Kůta na původní modré získal F. Kopp se 470 body, před J. Dvořáčkem (469 b.) a F. Míkou (468 b.).
• BH hnědožlutý – Khaki chov: J. Ort |
, , , , | • 0.1 BH žlutý – 94 b. – nejlepší holubice chov: V. Čech |
V novošlechtění představil další významnou novinku nejznámnější „novošlechtitel“ Jiří Ort – bezpruhé hnědožluté (khaki – hnědá pigmentace). Také tento perspektivní ráz bude nepochybně obohacením dosavadní škály barevných rázů BH.
Také jeden z mladších rázů – tygři – dokazují, zejména zásluhou chovatele J. Šebka, svoji životaschopnost a stoupající kvalitu.
Celkově lze konstatovat, že BH i přesto, že jsou poměrně mladým plemenem, si už vydobyli pevné místo v českém holubářství. Na jeho chovatele čeká ještě hodně práce ve sjednocování typu mezi jednotlivými rázy, což je u plemen, kde stále ještě vznikají nové rázy, celkem pochopitelné. Mimo typ se musí chovatelé zaměřit také na zlepšování tvaru hlavy a zobáku, délky a tvaru ocasu a křídel a také na zlepšování barvy a lesku. K tomu mají potomci moravského pštrosa zvlášť dobré předpoklady. S tím souvisí i věnování zvýšené pozornosti struktuře a kvalitě opeření.
V rámci speciální výstavy se uskutečnila také výroční členská schůze klubu, která zhodnotila práci a výsledky uplynulého roku. Kritika se právem snesla na úroveň posuzování BH a také na uznávací řízení na výstavě plemenných chovů v r. 2003 v Lysé nad Labem. Mimo nekvalitní posouzení, které bylo neuspokojivě řešeno i v odvolacím řízení, bylo neúměrně dlouhé a pro chovatele demotivující i uznávací řízení PCH, které se vleklo déle, než jeden rok! Při stávajícím přebujelém svazovém aparátu je to pozoruhodný jev.