Chov holubů plodožravých Pokud se týká nároků na ustájení, nejsou v podstatě odlišné od druhů zrnozobých. Mohou se chovat v klecích, zejména menší...
Chov holubů plodožravých
Pokud se týká nároků na ustájení, nejsou v podstatě odlišné od druhů zrnozobých. Mohou se chovat v klecích, zejména menší druhy, nebo ve voliérách, což je přirozeně pro většinu holoubků a hrdliček vhodnější. Zvýšené nároky mají ovšem, vzhledem k řídkému trusu, na udržování čistoty. Není to však zdaleka takový problém, jak je někdy popisováno v odborných publikacích. Já to řeším tak, že na dno klece nebo voliérky dávám vyšší vrstvu říčního písku a denně seškrábnu trus škrabkou.
K hnízdění jsem předkládal stejné podklady pro hnízda, jako u druhů zrnozobých – drátěné kuchyňské cedníky, které jsem připevňoval v rohu voliérky, přibližně 20 cm pod stropem. Pro větší pocit bezpečí jsem dával před hnízdo 15 cm široké prkénko.
Ptilinopus porphyreus
I když plodožraví holubi pochází ze subtropických nebo tropických oblastí, naše klimatické podmínky od poloviny května do poloviny října snáší bez problémů. Mimo uvedené období je chovám v zimní ubikaci při teplotě 10–15 °C.
V podstatě jsou to klidní ptáci a mohou se s nimi ve voliéře společně chovat i menší druhy holoubků.
Krmení je pochopitelně odlišné od krmení holoubků zrnozobých, což vyplývá už z jejich názvu. Zdaleka však není tak nákladné a složité, jak je uváděno v některých publikacích. Rozhodně se obejdou bez jižního ovoce. Mě se osvědčil tento druh krmení a mohu jej případným zájemcům o chov plodožravých holoubků doporučit: na jeden pár nastrouhám denně jedno až dvě jablka (podle velikosti jablek), přidám polévkovou lžíci vaječné míchanice (její složení jsem již několikrát ve svých příspěvcích popsal), jednu polévkovou lžíci vařené, mírně osolené rýže a dle ročního období a podle toho co mám k dispozici, přidávám různé ovoce (rybíz, třešně, jahody) nebo bobule (bezinky, jeřabiny). V zimě tyto plody sušené, 12 hodin předem máčené a různé kompoty.
Ptilinopus melanospila melanospila – Adult male
Z výše uvedeného jsem připravil kaši, přimíchal špetku roboranu pro exoty a ráno předložil holoubkům. Množství této ovocné kaše na jeden pár a den se vejde do 2 dcl kelímku. Toto množství jim úplně stačilo, byli v dobré kondici a byla radost se na ně dívat, jak se kaší doslova cpali.
Uvedený způsob krmení má tu výhodu, že do ovocné kaše můžeme přimíchat jakékoliv potřebné komponenty a máme záruku, že je holoubci sežerou.
V současné době jsou na trhu granule pro plodožravé ptáky, které mohou ovoce částečně nahradit, ale jen na přechodnou dobu.
Věřím, že vzhledem k pestrosti svého zbarvení, které si nezadá i s pestře zbarvenými papoušky a k zajímavému způsobu života, mají tito exotičtí ptáci u chovatelů budoucnost.