Anglický název: Kulikoro Fire Finch. Velikost: délka 100–110 mm, křídlo 45–48 mm, ocas 44–47 mm.
Novější literatura, která již uvádí tyto ptáky jako samostatný druh udává, že se vyskytují na malém území na hranici Mali a Guiney (eventuelně ještě Senegalu). Dovolil bych si zde trochu pochybovat o rozloze jejich areálu výskytu. Rozhodně si myslím, že je větší, než-li se udává. Vycházím z toho, že ptáci tohoto druhu (?) docházeli v importech pravidelně a protože „znám“ jejich dodavatele, který by jistě nevynaložil zbytečnou námahu na „slídění“ po tomto malém areálu, vychází mi, že minimálně v Guinei se jedná o celkem běžný druh astrilda.
Samec má temeno, týl, zadní krk a záda intenzivně šedá, až s namodralým nádechem. Křídla jsou šedohnědá. Maska, přední krk, prsa, boky a kostřec jsou červené. Na bocích několik bílých teček, které ale mohou zcela chybět. Horní břicho červené s hnědavým nádechem, spodní břicho a pera ocasní černá. Zobák stříbřitě šedý. Okruží oka žlutavé. Samice je zbarvením podobná samci, ale barvy jsou matné. Spodní břicho je šedohnědé, šedá barva na zádech nemá modravý nádech.
Ptáci uvedeného druhu jsou velmi podobní amarantům tmavým (L. rubricata polionata), se kterými je možné je zaměnit, především samice. Jejich barvy jsou ale ostřejší, jasnější, než-li u L. r. polionata.
Amarant bojovný se do ČR dovážel celkem pravidelně, od roku 1998 minimálně 1× ročně. Ptáci přicházeli z Guiney, ve společnosti ostatních druhů amarantů. Jejich dodavatel si rozumně zjednodušoval situaci a nabízel za jednotnou cenu tzv. Fire Finch – mix, tedy několik druhů amarantů, mezi nimi i amaranty bojovné. Jejich počet v tomto uskupení dosahoval asi 30 %. Také amarant bojovný trpí „nemocí amarantů“, tedy velkou nadbytečností samců. Jinak se jejich chování podobá amarantům tmavým.
Ptáky jsem prodával jako amaranty tmavé, protože navzdory novější literatuře, která uvádí amaranta bojovného jako samostatný druh, si myslím, že se opravdu jedná pouze o poddruh amaranta tmavého.
Nevím, jak je to s jejich dovozy nyní, protože jsem v roce 2001 ukončil působení při dovozech ptáků, ale pokud k nám ještě docházejí ptáci z Guiney, přichází i tento druh.