Odchov holoubků pod chůvami V tomto příspěvku bych se chtěl zmínit o svých zkušenostech s odchovem exotických holoubků, hrdliček a holubů pod chůva...
Odchov holoubků pod chůvami
V tomto příspěvku bych se chtěl zmínit o svých zkušenostech s odchovem exotických holoubků, hrdliček a holubů pod chůvami.
Tento způsob volím jako nezbytný pouze v případech, kdy některý pár z jakéhokoliv důvodu na svá vajíčka nenasedne, případně špatně nebo vůbec nepečuje o mláďata. Každý, kdo se chovem těchto exotů zabývá nebo zabýval, mi jistě dá za pravdu, že chov holoubků, hrdliček a holubů není vždy snadný. I když má většina těchto ptáků silně vyvinutý rozmnožovací pud, stává se, že některé hnízdění nedopadne dobře. A v těchto případech se osvědčují holubí chůvy.
Všeobecně jsou za dobré chůvy, u menších druhů holoubků, považováni holoubci diamantoví, u středních druhů a hrdliček Hrdličky chechtavé a u větších druhů pak holubi domácí. Ve svém příspěvku se nebudu zabývat holuby plodožravými, poněvadž u nich se mi odchov pod chůvami zatím nepodařil. Ze svých zkušeností mohu dodat, že se mi jako chůvy osvědčily i další druhy. Podstatné je, aby pár, který hodláme jako chůvy použít, byl v odchovu mladých osvědčený a spolehlivý.
Zásadou je, aby chůvy snesly vlastní vajíčka nebo měly vlastní mláďata. Vajíčka musí být snesena s maximálním rozdílem jednoho až dvou dnů od páru, jehož vajíčka hodláme chůvám podložit. V případě podkládání mláďat platí stejná zásada jako u vajíček, mláďata by měla být přibližně stejně stará jako mláďata chův.
Toto je důležité zejména z toho důvodu, že holubovití krmí svá mláďata v prvním týdnu života výhradně holubí kaší. Neméně důležité je znát délku inkubace zárodků, poněvadž ta se u jednotlivých druhů liší. S tím musíme počítat, protože kdybychom podložili pod chůvy vajíčka od druhu, který má jinou inkubační dobu zárodků než chůvy, mláďata by zahynula. Buďto by chůvy v případě delší inkubační doby přestaly na vajíčkách po uplynutí „svého termínu“, sedět a v případě kratšího termínu by zase neměly holubí kaši, která se v dostatečném množství tvoří až před obdobím líhnutí mláďat. V případech, kdy inkubační doba není totožná, je nutné na zahřívání vajíček použít dva páry chův. Pro znázornění uvedu příklad.
Holoubci brýloví mají inkubační dobu svých zárodků 20 dnů. Jako chůvy pro jejich vajíčka hodlám použít holoubky diamantové, kteří mají inkubační dobu jen 13 dnů. V tomto případě je rozdíl 7 dnů a jeden pár diamantových holoubků by nebyl schopen vajíčka holoubků vysedět. Musím proto použít dva páry. Prvních 7 dní vajíčka zahřívá první pár chův a dalších 13 dní druhý pár. Pochopitelně je možná různá improvizace podle toho, jak jednotlivé páry hnízdí. Pokud pár holoubků zahřívá dvě vajíčka, je možné 1–2 vajíčka na určitou dobu přidat.
Jiná situace je při podkládání mláďat. V praxi jsem si mnohokrát ověřil, že je nutné chůvám při podkládání cizích mláďat jejich vlastní mláďata odebrat a podložit je jinému páru stejného druhu.
Rozdíl jinak brzy poznají a zpravidla podložená mláďata přestanou krmit. Pokud mají v hnízdě jen podložená mláďata, tak je většinou bez problémů odchovají až do samostatnosti a to i v případech, že délka odchovu podložených mláďat je o něco delší, než by byla u jejich vlastních mláďat.
Problém může nastat v tom, docílit snášku vajec u více párů ve stejném termínu. Já chovám více párů různých druhů, takže to zpravidla není problém. Chovatel, který takové možnosti nemá si může snášku chův „načasovat“. Dělá se to tak, že chůvy chováme odděleně a když zpozorujeme, že pár o kterém víme, že je v sezení, nebo odchovu mláďat nespolehlivý, začíná s námluvami, dáme pár chův do klece nebo voliérky a připravíme mu hnízdo. Většinou ihned projeví zájem o hnízdění a vajíčka snese ve stejném nebo blízkém termínu. Možná se to zdá složité, ale chovatel po několika pokusech získá zkušenosti a pak to jde bez větších problémů.
Další důležitá zásada při odchovu holoubků pod chůvami je, že musíme znát, jakou potravou jednotlivé druhy svá mláďata v prvním období krmí. Myslím tím období, kdy končí krmení holubí kaší a rodiče přechází na krmení předkládanou potravou. Některé druhy, jako např. holubi krvaví, krmí mláďata z velké části živočišnou potravou. Naproti tomu hrdličky chechtavé jsou schopné svá vlastní mláďata vychovat jen při zrnité stravě. Abychom docílili úspěšného odchovu, musíme hrdličky naučit přijímat i živočišnou potravu. Nejsnáze přijímají vaječnou míchanici a do ní pak můžeme bez problémů přidávat potřebné další komponenty.
Např. vařenou rýži, usušený hmyz apod. Já se snažím o to, aby se v mém chovu naučily přijímat vaječnou míchanici všechny druhy, které chovám.
Otázka krmení je rovněž velmi důležitá a patří k základním předpokladům úspěšných odchovů v zajetí, samozřejmě nejen pod chůvami. K tomu patří i obohacování krmné dávky o důležité vitamíny, stopové prvky a minerální látky. Čerstvá nezávadná voda je samozřejmostí. Důležitý je i čistý písek, který holoubci potřebují k rozmělňování potravy v žaludku.
(Pokračování příště.)