• Nedospělá samice v 8 svleku Poecilotheria formosa. Tato samice pochází z odchovu v České republice. Tento krásný druh rodu Poecilotheria pochází...
• Nedospělá samice v 8 svleku Poecilotheria formosa. Tato samice pochází z odchovu v České republice.
Tento krásný druh rodu Poecilotheria pochází z Indie. Některá literatura udává výskyt pouze na jihu této země, jiné i v západní části. Jedná se o menší druh tohoto rodu, který může být ve zbarvení mírně variabilní, od tmavší kresby až po velmi světlou (tzv. „light form“). Samice mívají v dospělosti okolo 6 cm v těle, ovšem některé literatury uvádějí i více (7 cm). Tento druh je poměrně plachý a je aktivní hlavně v nočních hodinách. Přes den se většinou ukrývá ve svém hnízdě.
• Přibližně stejně stará nedospělá samice Poecilotheria formosa. Tuto samici jsem zakoupil od chovatele z Německa. Údajně se jedná o samici z lokality v západní Indii, tedy pavouka z odchytu.
Své dvě nedospělé samice chovám v teráriích pro stromové druhy o rozměrech 40×30×25 cm (v×hך). Jako podklad jsem použil lignocel o vrstvě 5 cm. Do terárií jsem vsadil rostlinu rodu Scindapsus, kterou nechávám volně bujet. Nechybí mělká napáječka s čistou vodou. Teplota se pohybuje okolo 26 °C (lokálně 28 °C – topný kabel), vzdušná vlhkost okolo 60–80 %. První samice si upředla své hnízdo ve vrchní části terária a ke stavbě využila právě zmíněnou živou rostlinu, druhá samice si hnízdo vytvořila pro změnu v dolní části nádrže, prakticky na podkladu.
Jako krmivo nejčastěji používám cvrčky nebo sarančata. Tento pavouk však nepohrdne ani moučným červem. V kokonu bývá po páření kolem 100–150 vajíček. I přes svoji poměrně velkou plachost nelze opomenout skutečnost, že se jedná o toxicky významný druh, ostatně jako celý rod Poecilotheria. Přeji úspěšný chov.
Použitá literatura:
Normann Platnick, Spider katalog,
perso.vanadoo.fr
G. Schmidt, Vogelspinnen, 1993, 4. vydání
Autor textu: Michal Toráň
Autor fotografií zdroj: Michal Toráň