Ve svém příspěvku chci navázat na svůj článek otisknutý ve Fauně 11/2005, pod názvem „Jak dál v chovu kříženců a evropského ptactva“.
V současné době došlo k ujednocení evidence v chovu evropského ptactva a provádí ho Odbor životního prostředí, oddělení ochrany a tvorby životního prostředí, referát přírody a krajiny příslušného magistrátu. Uvedený odbor životního prostředí jako věcně a místně příslušný orgán ochrany přírody k výkonu státní správy dle § 139 odst. 1 zákona ČNR č. 128/2000 Sb., o obcích, v platném znění a orgán ochrany přírody dle ustanovení § 76 odst. 4 a § 77 odst. 3 zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění (dále jen „zákon“), posuzuje jednotlivé žádosti a vydává, na základě správního řízení a po zvážení všech okolností, ROZHODNUTÍ týkající se odchylného postupu podle ustanovení § 5b odst. 1 a 2 zákona, ze zákazu stanoveného v § 5a odst. 1 písmeno (e) zákona, tj. ze zákazu držení druhů ptáků, jejichž lov a odchyt jsou zakázány (např. ze zákazu držení stehlíka obecného, konopky obecné, čížka lesního, zvonohlíka zahradního, zvonka zeleného apod.) a ze zákazů stanovených v § 5a odst. 2 zákona, konkrétně ze zákazu prodeje, přepravy za účelem prodeje, držení a chovu za účelem prodeje, nabízení za účelem prodeje uvedených ptáků.
1. výše uvedený odchylný postup od zákonné ochrany volně žijících ptáků je vždy stanoven pro ptáky chované určitým chovatelem, podle přiloženého seznamu chovaných ptáků. Seznam musí obsahovat označení druhů, pohlaví, čísla kroužků a množství,
2. předmětní živočichové budou chováni v zajetí v podmínkách k tomu účelu vhodného chovatelského zařízení, za poskytnutí nezbytné odborné péče, včetně zajištění potravy v optimálním množství, složení a zajištění jejich dostatečné pohybové aktivity,
3. orgán ochrany přírody si vyhrazuje možnost provádět namátkové kontroly,
4. každý odchovaný jedinec bude do 30 dnů nezaměnitelně označen a v téže době bude požádán o evidenci a vydání osvědčení ve smyslu § 54 odst. 4 a 5 zákona příslušný Krajský úřad,
5. při chovu, vystavování, prodeji, darování či výměně ptáků, přepravě na výstavy a jiné manipulaci s ptáky nebude porušován zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, v platném znění a veterinární zákon č. 166/1999 Sb., v platném znění včetně příslušných veterinárních nařízení,
6. všichni odchovaní i nově nakupovaní jedinci budou označeni nesnímatelným, celistvým, neděleným kroužkem a chovatel řádně povede podrobnou evidenci chovu se záznamy snůšek, počtu odlíhnutých i odchovaných jedinců a údaje o nově nakoupených chovných zvířatech včetně adresy příslušného chovatele,
7. chovatel do 31. prosince každého roku zašle orgánu ochrany přírody zprávu o všech zásazích provedených dle odchylného postupu včetně informace o akutním stavu jedinců v chovech.
8. uvedené ptáky nebude žadatel bez souhlasu příslušných orgánů ochrany přírody vypouštět do volné přírody,
9. ptáci z volné přírody nebudou k chovu bez souhlasu orgánu ochrany přírody využíváni,
10. v případě získání nových jedinců v kategorii obecně chráněný druh („evropských druhů ptáků“), kteří nejsou evidováni dle § 54 odst. 4 a 5 zákona Krajským úřadem, bude požádán orgán ochrany přírody o stanovení odchylného postupu pro tyto nově získané jedince.
Uvedené podmínky jsou orgánem ochrany přírody stanoveny ve smyslu § 66 zákona. Jejich nesplnění by orgánem ochrany přírody bylo posuzováno jako protiprávní jednání. Každý chovatel, který získá povolení týkající se odchylného postupu je upozorněn, že při novém nabytí ptáků (koupě, výměna, darování) je nutné vždy vyžadovat doklad o prokázání původu ptáků (kupní smlouva, darovací listina, svědecká výpověď apod.) a odchylný postup stanovený původnímu chovateli na tyto ptáky např. doklad, že se jedná o jedince evidované Krajským úřadem, tj. osvědčení vydané Krajským úřadem ve smyslu § 54 odst. 4 a 5 zákona. V případě nabytí jedinců, evidovaných na Krajském úřadě, dle § 54 odst. 4 a 5 zákona, nemusí nový majitel již žádat o stanovení odchylného postupu, neboť v tomto případě se jedná o jedince v přímé péči člověka, na které se nevztahuje ochrana dle § 5a zákona.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji všem chovatelům, kteří se chtějí zabývat chovem evropského ptactva, aby ptáky nakupovali od chovatelů, kteří mají povolení k odchylnému postupu. Od prodávajícího zásadně vyžadovat, aby ptáci byli označení nesnímatelným kroužkem, dále potvrzení o změně vlastníka (kupní smlouvu), kde musí být rozhodnutí o povolení k odchylnému postupu na jméno prodávajícího, označení druhu a množství ptáků, včetně určení pohlaví. Dále doporučuji chovatelům, kteří se chtějí zabývat dalším odchovem zakoupených ptáků, aby si zažádali příslušný úřad o vydání odchylky pro chov evropských druhů ptáků. V případě, že takto získaného evropského ptáka chceme v chovu použít pouze pro odchov kříženců s kanárem, není nutno o povolení žádat, z důvodu, že kříženci mezi kanárem a evropským ptákem nepodléhají žádné evidenci, protože takový jedinec nemůže pocházet z přírody a žádný z rodičů není uveden na CITES. Není zde ani požadavek, aby byl označen nesnímatelným kroužkem.
V případě žádosti o povolení odchylky na ptáky získané před 28. 4. 2004, tedy před účinností novely zákona, kdy nebyla povinnost prokazovat původ chovaných ptáků v kategorii „Obecně chráněný druh“, je nutno prokázat jejich původ, buď svědeckou výpovědí a nebo příslušným dokladem. Nutno podotknout, že takové prokazování je dosti nesnadné. V potaz je nutné brát skutečnost, že ke každé jednotlivé žádosti se vyjadřuje rovněž Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Zahájení řízení je dále oznamováno občanským sdružením České společnosti ornitologické, NESEHNUTÍ a NATURE, kterým je dána možnost přihlásit se do osmi dnů od doručení oznámení jako účastníci řízení ve smyslu § 70 odst. 3 zákona.
Je třeba si uvědomit dvě podstatné věci, že povolení k odchylnému postupu vydává Odbor životního prostředí příslušného okresního úřadu jako věcně a místně příslušný orgán ochrany přírody k výkonu státní správy dle § 139 odst. 1 zákona ČNR č. 128/2000 Sb. o obcích, v platném znění a orgán ochrany přírody dle ustanovení § 76 odst. 4 a § 77 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb. Odchované jedince nezaměnitelně označené eviduje a vydává na ně osvědčení ve smyslu § 54 odst. 4 a 5 zákona příslušný Krajský úřad. Povinností chovatele je tak učinit do 30 dnů po narození. Např. chovatelům, kteří mají bydliště na území města Brna stanoví odchylný postup OŽP Magistrátu města Brna, ale evidenci zajišťuje Krajský úřad Jihomoravského kraje.
Chovatelé, kteří v současné době chovají jakéhokoliv evropského ptáka, který není evidován na příslušném Krajském úřadě by měli podat žádost o udělení povolení k odchylnému postupu a chov zlegalizovat. Chov evropského ptactva bez příslušného povolení je protiprávní a naplňuje skutkovou podstatu přestupku, případně i trestného činu. Na základě členství ČR v Evropské unii a přizpůsobení naší legislativy této skutečnosti se chov ptactva neustále zpřísňuje a naši chovatelé si musí na tuto skutečnost přivyknout. O této situaci svědčí i to, že převoz a prodej ptactva na různých burzách se rovněž zpřísňuje. Na některých burzách je již vyžadováno veterinární potvrzení na prodávané ptáky, jakož i dodržování stanovených podmínek pro prodej. Jedná se o umístění ptáků v klecích se stanovenými rozměry pro jednotlivé ptáky, které je nutno dodržovat, aby se jednotliví chovatelé nevystavovali případným postihům. K dodržování podmínek jsou tlačeni i pořadatelé jednotlivých akcí, neboť i oni mohou být bráni k odpovědnosti.
Závěrem mého příspěvku doporučuji všem chovatelům, kteří chovají evropské ptáky, aby svoje chovy zlegalizovali a tak se vyhnuli případným velmi nepříjemným postihům. Někdy stačí i upozornění znepřáteleného souseda, že předá informaci příslušnému státnímu orgánu a nepříjemnosti na sebe nedají dlouhou čekat.