Jsou zbytečné nebo naopak velice potřebné?
Názory na používání chráničů, kamaší a bandáží při tréninku se velice různí. Někteří souhlasí a doporuču...
Názory na používání chráničů, kamaší a bandáží při tréninku se velice různí. Někteří souhlasí a doporučují je, jiní jsou proti a odmítají je. Stejně tak jako jsou koně, kteří je nikdy neměli na nohou, protože je nepotřebují a na straně druhé jsou koně, kteří mají nějakou vadu chodu a bez chráničů by se neobešli.
Je jedna pravdivá věta, kterou bychom si měli zapamatovat. Úrazům je lépe předcházet, než potom zdlouhavě léčit. A takový úraz na noze koně vás může vyřadit ze závodů i na celou sezónu.
• obr. 1 – Neoprénové chrániče s koženou výztuži na vnitřní
Pro:
chrániče mají chránit nohu koně při tréninku na jízdárně či v hale, na závodech nebo na vyjížďce v terénu. Většina jezdců používá chrániče v tréninku při střední a těžké zátěži, popřípadě při nácviku nových prvků, kde by mohlo dojít k poranění. Chrániče se dávají koním, u kterých by mohlo dojít ke stíhání, strouhání atd.
Se stále vyšší kvalitou materiálů používaných pro výrobu chráničů se zjednodušuje i jejich údržba. V dnešní době máme veliký výběr různých druhů chráničů. Od plastových, kožených až po neoprénové s různými výztužemi a výlisky. Podložené kožešinou, gelovými pásy nebo vzdušnými prodyšnými materiály. Většina chráničů kamaší a bandáží se v dnešní době dá vyprat v pračce.
• obr. 2 – Neoprénové chrániče s plastovým výliskem na vnitřní
Proti:
Stálé a dlouhodobé používání chráničů může mít za následek oslabení svalů a šlach. Další proti používání chráničů je nedostatek vzduchu, pot a tepelné podmínky, které jsou živnou půdou pro různé druhy bakterií. Nevhodným výběrem kamaší může dojít k odřeninám a drobným rankám na noze koně, především pokud se mezi chránič a nohu dostanou nějaké nečistoty (kamínek, piliny…).
Mezi nejčastěji používané chrániče patří šlachové, kloubové nebo kombinované.
• obr. 3 – Kloubové chrániče na dva suché zipy s křížovým zapínáním, které vede ze zadní strany pod kloubem směrem do předu.
Šlachové chrániče mají chránit a podpírat vazy a šlachy na zadní straně nohy koně. Chrániče s výlisky na vnitřní straně chrání nohu také proti strouhání. Při strouhání se kopyto dotýká sousední končetiny. Šlachové chrániče se používají především na přední nohy koně. (obr. 1, 2)
Kloubové chrániče chrání jak šlachy, tak spěnkový kloub na noze koně. Většinou se jedná o chrániče neoprénové, které se zapínají na dva až tři suché zipy, z nichž jeden obepíná kloub ze zadní strany. (obr. 3)
• obr. 4 – Strouhavky s výliskem na spěnkovém kloubu.
Kombinované chrániče jsou vlastně kloubové se zvony jako jeden celek, které se používají především ve westernových rychlostních disciplínách, kde dochází k obratům v plné rychlosti. Popřípadě v disciplíně reining, kde se klade vysoká náročnost na předváděné cviky a mohlo by dojít ke zranění nohou koně.
Strouhavky se dávají převážně na zadní nohy koně a jak už sám název napovídá, mají tyto chrániče chránit nohu před strouháním. (obr. 4)
• obr. 5 – Kloubové chrániče a neoprenový zvon na suchý zip.
Zvony chrání především korunku kopyta a patky. Při stíhání se kůň dotýká svým zadním kopytem patek nebo chodidla předního kopyta. I tady existuje několik druhů, od gumových, až po neoprenové a různě anatomicky tvarované. (obr. 5)
Bandáže rozlišujeme pracovní a stájové. Pracovní bandáže jsou z pružného elastického materiálu. Používají se především při práci na jízdárně. Ve většině případů se pod bandáže dává měkká podložka. Při bandážování je důležité utáhnout bandáž tak, aby při pohybu neklouzala po noze koně, ale nesmí působit jako škrtidlo. Stájové bandáže jsou většinou bavlněné nebo z fleecu, koním se dávají po závodech nebo náročném tréninku.
Přepravní kamaše se používají při převážení koní. Chrání téměř 2/3 nohy. Tím se minimalizuje riziko úrazu. Přepravní kamaše se vyrábějí především z nylonu, podšité beránkem s vnitřní výztuží a koženým lemem v místě spěnky a kopyta. Tyto kamaše se zapínají na suché zipy.