Holubi ze skupiny rejdičů jsou proslaveni mimořádnými letovými dovednostmi – od pozemního rolování, přes různé přemety ve svislém a vodorovném letu,...
Holubi ze skupiny rejdičů jsou proslaveni mimořádnými letovými dovednostmi – od pozemního rolování, přes různé přemety ve svislém a vodorovném letu, vytrvalostním letem do nedohledných výšek nebo prudkým návratem z těchto výšek k zemi. I tito holubi však mají ryze výstavní využití. Svojí vysokou estetickou náročností platí za jedny z nejkrásnějších a nejvíce ceněných holubů. Mezi tyto skvosty patří tzv. postavoví rejdiči, kam řadíme i rejdiče rostovského. Tento graciézní holub úspěšně proniknul do různých holářských kultur po celém světě a již dlouhá léta patří mezi obvyklá plemena na velkých českých výstavách. Asi bezkonkurenčně zastoupeni byli u nás naposledy na EV v Brně v roce 1998, kde se zásluhou ruských chovatelů sešla kolekce 50 exemplářů v šesti rázech. O to větší překvapení bylo, že na EV v Praze v roce 2004 byli vystaveni pouze tři holubi ve žlutém zbarvení našim známým rejdičkářem Josefem Veselým z Úpice. Na EV v Praze byli rejdiči podobné typologie zastoupeni zejména debrecínskými rejdiči, kteří nedosahují takového stupně prošlechtěnosti.
• Rostovský rejdič bílý
Rostovský rejdič byl vyšlechtěn ve volžsko – donské oblasti severně od Azovského moře. Označení nese podle přístavního města Rostocku na Donu v Rusku. Jedná se o rejdiče v plnobarevném zbarvení v rázech černém, červeném, žlutém, modrém černopruhém, bílém a stříbřitém, ale v Rusku nebo i v Německu se na výstavách objevují též holubi běloprsí, kteří mají barevnou zadní část těla včetně křídel a hlavu s obojkem. Přitom mohou mít v ramíncích křídelních štítů ojedinělá bílá pírka, tzv. růžice. Rostovští rejdiči se vyskytují ovšem také v jiných kresbách.
• Rostovský rejdič – barva černá
Z hlediska typu vykazuje rostovský rejdič všechy atributy graciézního postavového rejdiče. Jedná se o holuba menší střední velikosti, s hlubokým postojem na široce nasazených podkleslých běhácích, křídla nese pod ocasem. Zvláštní dojem vytváří lehký potřes jeho krku až hrudi, která je vysoce vypjatá, dopředu pozdvižená a vůči celkově malému tělesnému rámci velmi široká. Zkrácený zobák je široký v nasazení, upřednostňovaný je ve světlém zbarvení, včetně modrého a černého rázu. Krk je nesen vzpřímeně, přitom je mírně esovitě prohnutý a poněkud zakloněný směrem k zadní partii. Říkáme, že připomíná ladné křivky harfy. Výraznou plemennou charakteristikou je do nepatrně rozevřeného vějíře rozprostřený plochý široký ocas, který tvoří nejméně 14, ale raději až 20 per. Rostovský rejdič patří mezi postavové rejdiče, u kterých je vějíř vztyčený v nejvýraznějším úhlu. Důležité je, aby byly rýdováky pevné a široké, vějíř ucelený a bez mezer, které se rády objevují ve středové části. Ačkoliv byli dříve rozšřířeni holubi s tzv. účesem na konečcích rýdováků, dnes si přejeme jejich pevnou strukturu, kdy jednotlivé prapory v ocasních perech jsou pevné, drží tvar a nedochází k přílišnému uvolňování větviček na perech při kontaktu s cizími předměty. V porovnání s velikostí těla malý nebo úzký ocas je nežádoucí. Velmi atraktivní kombinaci mnoha plemenných znaků doplňují husté, středně dlouhé rousy. Hřbet je krátký, co nejméně otevřený, avšak široký. Hlava se vyznačuje poměrně vysokým čelem, co nejlepší klenbou a symetrií. Některé zahraniční zdroje uvádějí plošinku na hlavě jako vadu, náš vzorník povoluje jemné hranění i náznaky plošinky, ale výraznou plošinku také postihuje. Oči jsou u barevných holubů perlové s jemným prokrvením, u bílých vikvové. Vyskytují se jako hladkohlaví i s lasturovitou chocholkou.
• Rostovský rejdič černý
Z hlediska výstavního řadíme mezi jedny z nejčastějších vad plochou či kostkovitou hlavu s nízkým čelem, delší zobák, úzký, krátký, mezerovitý, na stranu nebo vodorovněji nesený ocas, potemnělé oči, slabě vyvinuté či mezerovité rousky, vysoký postoj, úzkou postavu a dlouhý hřbet. Z hlediska chovatelského nalézáme v tomto rejdiči vitálního holuba, který je schopen odpovídající reprodukce holoubat. Krmnou dávku je nutno uzpůsobit s ohledem na velikost jeho zobáku. Chovatelské zařízení je vhodné vybavit sedačkami a hnízdištěmi bez zbytečných hran či překážek, aby nedocházelo k narušování pernatých ozdob. Sedačky volíme raději širší, aby holubi měli při chůzi jistotu. Rostovským rejdičům z českých chovů nejčastěji chybí příslovečná graciéznost, vyvolaná nízkým podkleslým postojem a velikostí i hustotou rousů. Na tyto znaky a další prošlechtění typologie postavového rejdiče i oblasti rýdováků by se naši chovatelé měli v budoucnu nejvíce zaměřit.