Pro western jsou nejvhodnější především americká plemena koní, jako je Americký Quarter Horse, Appaloosa, Paint Horse.
Tito koně se liší od nám známých a používaných plemen (například anglického plnokrevníka nebo českého teplokrevníka) především stavbou těla. Zvláště koně plemene Qarter Horse a Paint Horse jsou dokonale osvalení, mají výraznou záď, hluboká, široká prsa, nízký a široký kohoutek. Výška v kohoutku je v rozmezí 144 -- 160 cm. A proč jsou americká plemena nejvhodnější pro westernový sport? Protože byla vyšlechtěna pro nahánění dobytka, kde byla potřebná jak rychlost, tak obratnost na malém prostoru (dobře osvalené nohy).
Typickým názorným příkladem je reining. Pro dokonalé provedení jednotlivých drezúrních cviků je nezbytná rychlost, obratnost a především fyzické dispozice koně. I ostatní disciplíny však využívají oněch ojedinělých vlastností těchto plemen.
Pokud se rozhodnete používat jiné koně, musíte počítat s tím, že pro vašeho koně bude vše mnohem náročnější jak po stránce fyzické, tak i psychické. A proč? Protože každé plemeno koní bylo vyšlechtěno k určitému konkrétnímu účelu. Tak jako anglický plnokrevník byl šlechtěn a využíván pro svou rychlost, český teplokrevník byl vyšlechtěn jako univerzální plemeno pro armádu pod sedlo a do zápřahu i na polní práce v zemědělství. Samozřejmě, když budete požadovat po těchto koních provádění fyzicky velmi náročných cviků, pro které nejsou uzpůsobeni, mohou se časem vyskytnout následky - otoky končetin, zášlapy, problémy s klouby, při nesprávném splynutí jezdce a koně problémy se zády atd.
Jedním ze zažitých mýtů je, že jakýkoliv kůň (který má čtyři nohy) je vhodný pro western. Opak je však pravdou. Jestliže nemáte možnost pořídit si koně amerického plemene a chcete jezdit některou z westernových disciplín, snažte se pečlivě vybrat vhodného koně. Takový kůň musí být pevný s co nejvýraznější zádí, široký a dobře osvalený. Krk by měl být nízko posazený. Nevhodný je jelení krk, se kterým se špatně pracuje. Výška v kohoutku by neměla přesáhnout 165 cm! Při výběru je rovněž důležité zvolit koně s dobrou povahou. Pouze psychicky vyrovnaný kůň dokáže unést náročnost cviků jednotlivých westernových disciplín.
Nejméně vhodným plemenem jsou klusáci, kteří jen s velkými obtížemi dokáží pracovat v pomalém klusu (tzv. jog) a ve cvalu (přičemž většina westernových disciplín je právě cvalových), neumí pracovat na malém kruhu. S anglickými plnokrevníky čerstvě odstavenými z dráhy budete mít rovněž problémy. Ačkoliv jde o plemeno využívané v klasické drezúře, dostihový kůň se dokáže jen s velkými obtížemi koncentrovat na jezdce, neumí se v atmosféře závodů uvolnit. Základní westernový výcvik vám zabere spoustu času a pokud není prováděn kvalitním westernovým jezdcem se zkušenostmi, můžete ještě více narušit psychické rozpoložení koně.
Při výběru nejvhodnějšího koně buďte velmi opatrní a nechejte si poradit skutečným odborníkem (profesionálním westernovým jezdcem či trenérem). Z vytipovaných koní vyberte exteriérově a charakterově nejvhodnějšího. Vyberte si koně bez vad a zlozvyků, ty by vám mohly nepříjemně zkomplikovat vaše záměry. Nehleďte přitom přespříliš na cenu. Ve většině případů cena odpovídá kvalitě.