Celou dobu, co dělám teraristiku, jsem se věnoval gekonům, hlavně podčeledi Eublepharinae. Již rok mám ale doma krásného samce Physignathus cocinc...
Celou dobu, co dělám teraristiku, jsem se věnoval gekonům, hlavně podčeledi Eublepharinae. Již rok mám ale doma krásného samce Physignathus cocincinus. Odchoval jsem si ho od mláďátka, které jsem zachránil před smrtí ve zverimexu (druhá agama jim tam do týdne zemřela). Nyní nastala otázka co s ním. Současné terárium mu již bylo docela malé, viděl jsem, jak z něj vyrůstá. Přemýšlel jsem o dvou řešeních – první bylo prodat samce, druhé rozšířit chov a pokusit se o chov 1,2–3. Druhá odpověď mi byla bližší, proto jsem začal budovat terárium. Terárium je umístěno v úzké místnosti 130×100×150 cm (šířka×hloubka×výška).
Co bylo potřeba
Na konstrukci jsem využil trámky 2,5×3 cm, střechu tvoří deska z masivního dřeva, dále jsem použil lišty pro posuv skla, skleněné dveře a obložení (laminátové lamely). Na stavbu skály s bazénem jsem potřeboval nádobu 50×30×20, dřevotřískovou desku a zbytky trámků z konstrukce. Skála je vytvořena ze stavební textilie a směsi betonu s novinami. Vše jsem (tedy přítelkyně) vymaloval venkovním primalexem tónovaným do různých odstínů. Větve jsem nařezal v lese. Osázení zajišťuje květina Scindapsus. Jako substrát jsem zvolil mulčovací kůru. K elektroinstalaci jsem využil 3 zavěšené žárovky v květináči a jedno zářivkové těleso. Ještě jsem potřeboval spojovací materiál (šrouby, hřebíky, hmoždinky).
Jak to začalo a skončilo
Nejdříve jsem si přišrouboval nosníky střechy. Trámky jsem šrouboval do výšky 150 cm (vrtat 12 děr do panelu byl záhul, jelikož jsem neměl moc dobrou vrtačku). Na ukotvené trámky jsem položil střechu a přišrouboval ji. Bazén jsem vytvořil přišroubováním dřevěné desky do rohu místnosti ve výšce asi 70 cm a do ní jsem vyřízl otvor, do kterého jsem zasadil bazén stejným způsobem, jako se usazuje dřez do kuchyňské linky.
Nyní přišla na řadu skála. Od bazénu ke stropu jsem natáhl stavební textilii a od bazénu k podlaze také. Textilii jsem dotvaroval pomocí zmuchlaných novin. Beton jsem si připravil ze směsi cementu a písku 1 : 3, rozředěný vodou a přidal jsem natrhané noviny. Tuto tužší směs jsem nanášel špachtlí na tkaninu. Do druhého dne jsem ji nechal zaschnout. Po zaschnutí jsem zjistil nedostatek, beton se na některých místech olupoval. Holá místa jsem zastříkal montážní pěnou, což byl dobrý nápad, vypadá to moc hezky.
Na řadu přišlo malování. Skálu jsem nejdříve přetřel disperzí, aby lépe přilnula barva na montážní pěnu. Přítelkyně vymalovala celé terárium tak, že používala několik odstínů barev a nanášela je houbičkou na nádobí. Zvolil jsem venkovní malbu tónovanou tekutými barvami. Všechny odstíny si přítelkyně míchala sama, nechal jsem jí volný prostor, aby se „vyřádila“, což se jí velmi povedlo.
Větve jsem pomocí vrutů pevně ukotvil. Osvětlení zajišťují spínací hodiny. Rám na dveře jsem zhotovil z již zmiňovaných trámů. Horní sokl a jednu volnou bočnici jsem obložil lamelami v barvě buku. Do zbylého otvoru jsem do posuvných kolejnic umístil dvě skleněné desky tloušťky 5 mm o rozměru 550×1285 mm, které tvoří posuvné dveře. Květiny jsem zasadil do květináčů a do truhlíku. Jako substrát jsem nasypal mulčovací kůru.
Větrání budou zajišťovat netěsnosti v dvířkách a pokud by to nestačilo, umístím do střechy plastové větrací mřížky.
Výsledek
Se stavbou jsem velmi spokojen, vše šlo podle plánu, agamy se již zabydlují. Prozatím jen samec. Jedna samice je v karanténě a druhá čeká, až si pro ni přijedu. Doufám, že se příští rok dočkám odchovu a když ne, alespoň se pokusím. Tak držte palce.
text a foto: Jaroslav Forejt
Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay