Holoubek pruhovaný – Geopelia striata
Holoubek pruhovaný pochází z indomalajské oblasti a žije také v Austrálii. Má celkem pět poddruhů. Jsou to...
Holoubek pruhovaný – Geopelia striata
Holoubek pruhovaný pochází z indomalajské oblasti a žije také v Austrálii. Má celkem pět poddruhů. Jsou to holoubek jestřábí (Geopelia striata striata), holoubek mírový (Geopelia striata tranguilla), holoubek timorský (Geopelia striata mangeus), holoubek mírový (Geopelia striata placida) a holoubek taninbarský (Geopelia striata audacis). Podle prof. H. Datheho.
Já jsem měl ve svém chovu základní druh holoubka pruhovaného, holoubka mírového a holoubka timorského. Chov všech těchto poddruhů je shodný.
Holoubek pruhovaný má čelo, temeno i záhlaví šedé, týl přechází do načervenalého odstínu. Vrchní část těla a křídla má šedohnědá, příčně černě pruhovaná. V místech pruhování na krku, prsou a břichu je modrošedý podklad. Střed volátka a hrudi je rezavě načervenalý. Břicho je ve střední části bílošedé. Ocasní pera jsou hnědá uprostřed, krajní jsou černá a mají bílé zakončení. Oko je hnědé a světle šedě lemované. Zobák je černošedý a nohy vínově červené. Další poddruhy se liší zejména pruhováním a barvou okruží kolem očí. Celková délka těchto holoubků je kolem 23 cm.
Jedná se temperamentní holoubky, kteří jsou většinu dne v pohybu. Tento druh nedoporučuji chovat s jiným druhem malých holoubků, poněvadž v době hnízdění jsou samečci k jiným holoubkům zpravidla netolerantní. V mimohnízdním období však může být společně i více druhů. Stálé sledování je nutné. Jiné druhy malých exotů (amadiny, astrildi apod.) jim nevadí.
Tento druh je možno, tak jako většinu malých holoubků, chovat jak v prostornější kleci, tak pochopitelně i ve voliérce.
Na výkyvy počasí nejsou citliví, ovšem přes zimní období je doporučuji chovat v prostoru bez mrazu. Já je chovám při teplotě od 15 °C až do 10 °C a daří se jim dobře. Do venkovních voliérek je přemísťuji koncem dubna a do zimní ubikace je dávám zpět přibližně v polovině října.
Tito holoubci hnízdí spolehlivě (pokud se podaří sestavit dobrý pár) a zpravidla jsou schopni za sezónu odchovat 3–4× mladé. Jako hnízdo jim slouží malé košíčky vystlané jemným senem nakrátko nastříhaným, aby se jim nenamotávalo na nohy.
Chov tohoto holoubka je velmi zajímavý a chovatele odmění za trochu námahy spojené s jejich chovem.
(Pokračování příště.)
Zdeněk Říha
Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay