Gumový chambon, jak byste se mohli mylně domnívat, však není vymožeností westernového stylu. Je převzat z klasického anglického ježdění, kde slouží při výcviku problémových koní k uvolnění hřbetu. Je tedy zřejmé, že gumový chambon (známý též jako „gumy”) se používá v podstatě ke stejnému účelu – uvolnění hřbetu, správnému přilnutí a sebrání koně. I v případě gumového chambonu je nesmírně důležitý zdravotní aspekt.
• Gumový chambon je základní vyvazovací pomůckou. Slouží mimo jiné k uvolnění hřbetu koně.
Cílem přilnutí a sebrání je správné uvolnění krku a horní linie hřbetu. Zejména u sportovních koní ovlivňuje krk do značné míry výkonnost – především jeho délka a nasazení. Krk je nositelem rovnováhy a ve sportovní terminologii se občas používá výrazu „krk je pátá noha”. Ideální je nízko nasazený, dlouhý, silný a pravidelný krk. Horní linii tvoří kohoutek, hřbet, bedra a záď. Kohoutek ovlivňuje úpony svalů, které se podílí na práci hřbetu a svaly upínající se k lopatce ovlivňují délku a postavení lopatky. Hřbetní svaly podmiňují práci zádi v návaznosti na předek koně. Svaly a poloha lopatky ovlivňují délku kroku. Kohoutek westernových koní má být nízký, široký, svalnatý a dlouhý. O hřbetu již víme, že je spojnicí mezi předkem koně a zádí. Jeho význam spočívá v přenášení pohybu mezi zádí a předkem. Bedra jsou vlastně pokračováním hřbetu a mají prakticky stejný význam pro výkonnost koně jako hřbet. Důležité je jejich dobré utváření, což znamená skloubení hřbetu se zádí. Záď spolu se zadními končetinami vytváří hlavní mechanické podmínky pohybu koně.
U koní v základním výcviku bývá největším problémem strnulost krku a hřbetu. Když sledujete koně ve volnosti vidíte, že chodí s hlavou svěšenou k zemi a je celkově uvolněný. To samé po něm chceme i pod sedlem. Neuvolněný kůň nosí hlavu vysoko, krk je prohnutý směrem vzhůru. Toto prohnutí velmi negativně působí na hřbet. Kůň jej prohne, namísto aby jej vyklenul. Prohnutá záda neuvolněných koní vedou časem k velmi vážným zdravotním potížím. Kůň trpí bolestmi zad, které mohou vést až k jejich trvalému poškození.
• Neuvolněný kůň má prohnutý krk směrem vzhůru a hlavu nosí vysoko. Čím výše kůň hlavu nosí, tím více namáhá (prohýbá) záda.
Používání gumového chambonu je rovněž velmi důležité u koní, kteří nejsou fyziologicky uzpůsobeni k westernovému ježdění. Jsou to například koně s vysoko posazeným krkem nebo s příliš dlouhým hřbetem. Tito koně jsou náchylní k tzv. prosedlému hřbetu, jehož příčina spočívá právě v onom prohnutí zad a celkové neuvolněnosti. Rizikoví jsou také ti, kteří byli již dříve nějakým způsobem přiježdění, ale sami neví co dělat se svým krkem či hřbetem.
• Cílem je, aby se kůň pod sedlem naučil chodit ve všech chodech uvolněný, s vyklenutými zády.
Právě proto je tak důležité správné přilnutí, které znamená uvolnění a rozvíjení přirozených chodů. Základními pomůckami je silnější působení holení, které nutí k energičtějšímu odrazu zadních nohou a aktivní práce s otěží. Intenzivnější motorické impulzy zádi se přenáší uvolněnou horní linií dopředu. Tato situace nutí koně hledat oporu v udidle. V rukou jezdce se toto hledání opory projeví stálým stykem s hubou koně. Přilnutí je tedy tlak koňské huby na udidlo přenášený prostřednictvím otěží do ruky jezdce. Přilnutí koně musí být jemné.
Sebrání znamená odstranění nepříznivých důsledků změny těžiště koně po nasednutí jezdce. Jeho cílem je posunout vychýlené těžiště koně za jeho přirozený bod a tím koně s jezdcem lépe vybalancovat. Tento posun nazýváme sebráním koně. Výsledkem je vznosnější, kadencovaný chod díky postupnému prohloubení ohebnosti kloubů zadních nohou. To je důsledkem intenzivnějšího podsazení zádi pramenícího ze zvýšení její motorické činnosti. Za tímto účelem využívá jezdec působení svých holení. Velmi významná je aktivní práce s otěží.
• Použití chambonu je vhodné též pro jezdce – začátečníka, který nedokáže citlivě pracovat s otěží (tzv. ruší koně v hubě) nebo u koní, kteří nejsou fyziologicky uzpůsobeni k westernovému ježdění (například anglický plnokrevník, který má poměrně vysoko nasazený krk).
V procesu přilnutí a sebrání je proto vhodným pomocníkem právě chambon, který usnadňuje jezdci jemně působit otěží přes udidlo na hubu koně. Gumový chambon je základní vyvazovací pomůckou. Je pružný, proto koně neomezuje v pohybu krku směrem nahoru a dolů. Tím, že působí na temeno hlavy, tlačí hlavu a krk dolů na kolmici. Chambon je nastavitelný, takže jeho prostřednictvím můžete více či méně působit na krk. Cílem tohoto jednoduchého vyvazování je naučit koně být při práci uvolněný a poddajný.
Gumový chambon by měl být součástí výstroje každého začínajícího jezdce, který nedokáže náležitým způsobem skloubit práci holení s působením otěží. Začátečníci dělají dvě základní chyby: 1) buď mají koně příliš na otěži a „tahají ho za hubu”, 2) nepůsobí otěží vůbec. V obou případech je kůň neuvolněný a jak již víme, jedním z příznaků neuvolněnosti je hlava nahoře, strnulý krk a hřbet. Chambon dokáže zredukovat nepříznivé působení jezdce na přijatelnou úroveň. Tak se kůň dokáže lépe uvolnit. Samozřejmě práce s gumami by se postupem času měla odbourávat. Dobrý jezdec by měl umět sebrat koně i bez chambonu. Jiné doporučení však platí v případě, že kůň má problémy s krkem (vysoko nasazený, jelení krk) a hřbetem. V těchto případech (a jestliže nedokážete sebrat koně) je lépe používat gumový chambon pravidelně. Gumy byste měli používat i tehdy, jestliže „přeučujete” koně z klasického stylu na western. Zvláště pak jde-li například o dostihové koně, kteří (ve většině případů) mají vážné zdravotní problémy se hřbetem.
Naučte vašeho koně uvolněnosti pod sedlem s použitím působení pružného chambonu. Nejenže působením chambonu posilujete hřbetní svalstvo koně, ale vaše jízda bude působit esteticky a bude lahodit oku přihlížejících.
(Převzato z časopisu Český reiner.)