Samec: CZ078715, (tehdy) Cites II, odchytový kus. Zakoupen 28. 10. 2003 od firmy z Chotěboře. Cena 5 000,-.
Samice: CZ078718,(tehdy) Cites II, od...
Samec: CZ078715, (tehdy) Cites II, odchytový kus. Zakoupen 28. 10. 2003 od firmy z Chotěboře. Cena 5 000,-.
Samice: CZ078718,(tehdy) Cites II, odchytový kus. Zakoupena 28. 10. 2003 od firmy z Chotěboře. Cena 5 000,-.
Podle prodejce jde o poddruh P. g. gulielmi. Oba jsou zbarveni tmavě zeleně, se světlejším lemem per na zádech. Mají výrazně „křiklavě“ oranžová čela, „ramena“ na křídlech a nohy (stehna).
Chov
28. 10. 2003 – pár jsem si přivezl ve 22 hodin večer a umístil do voliérky udělané ze staré televize. Rozměry jsou asi 80 cm×50 cm×40 cm. Mám je v dílně, vytápěné plynovými kamny (Beta 2) s termostatem na 18–20 °C. Oba jsou velmi „tuční“ – kontroloval jsem je pohmatem při předělávání z transportní krabice. Svalovina na prsou je dobře vyvinutá. Jsou velmi robustní. Peří mají horší – otrhané, ale poměrně upravené. Při stresu „vrčí“. Po předělání do voliérky se pouze krčili v rohu. Nic jiného jsem ani nečekal. Na ptácích nebylo žádné mechanické poškození (zobáku, nožek, drápků, …). Prodejce pro mě vybral velmi hezké ptáky.
29. 10. 2003 – ráno byli ještě na zemi. Kolem poledne párek seděl na bidlech. Na zemi jsem viděl kousíček prosného klásku. Trus jsem kontroloval zrakem – není nijak „divně“ zbarven, konzistence normální. Ptáci se neprojevují moc zbrkle. Pokud jsem se k voliérce přiblížil, ptáci slezli po pletivu klidně na zem do rohu klece. Odpoledne bylo několik celých zrn slunečnice vyhozeno ven z misky. Misky jsem předělal blíže k jejich bidlu. Dělá mi starost, že krmiva nekonzumují moc – respektive nic.
30. 10. 2003 – Ráno ptáci seděli na bidlech. Instaloval jsem jim jinak misky. Přes pletivo jsem jim prostrčil dva stroužky jablka. Při kontrole dopoledne jsem našel oba stroužky vyhozené ven – nebylo vidět, že by je zobali. Dal jsem jim dva jiné. Velkou radost mi udělalo, že velké množství vyloupané slunečnice svědčí o konzumaci. Podle slupek byla z misek vybírána pouze slunečnice – bílá a černá (jinou ani momentálně nemám). Ptáci jsou vnímaví a pozorní. Nejsou ani zdaleka tak plaší a divocí jako moje senegalice. Ve vodě bylo nakáleno. Dostali čerstvé zrní a čerstvou vlažnou vodu. Na přeregistraci jsem poslal 2 ks CITES.
31. 10. 2003 – Pátek. Ptáci se již zabydleli. Hned u bidel rozpletli králičí pletivo! Ihned jsem před odchodem do práce bidla odstranil. Mají ještě přírodní, kde je pletivo nerozpleteno. Konzumace zrnin je asi jako včera. Nyní již není dobře pozorovatelná. Po příchodu jsem zaznamenal volně se pohybující papoušky po místnosti. Ihned jsem jim dal celokovovou voliéru. Drát 0,5 mm tlustý. Při odchytu nijak moc ani divoce nelétali a neprchali. Jeden chodil po zemi, úplně mě ignoroval (dokud jsem jej nezačal lovit), druhý při lovení „vrčel“. V nové voliéře se za několik hodin zklidnili.
3. 11. 2003 – Pondělí. Žrádlo v pohodě – hlavně slunečnice. Jsou bystří a vnímaví. Krmení měli spotřebováno téměř všechno. Ve vodě jsem našel spoustu slupek z bílé slunečnice. Večer jsem pár pozoroval přes okno. Měli již dáno krmení a vodu. Samec lezl po pletivu, samička seděla na bidle.
4. 11. 2003 – Úterý. Ptáci jsou v pořádku. Při výměně misek se moc nebojí. Večer jsem je kropil mlhou z vlažné vody (kropička z drogerie). Spotřeba krmiva je úctyhodná. Již podle pohledu začínám rozeznávat samce a samici. Samec má kroužek na jiné nožce než samice. Má však velmi veliký zobák. Celkově je větší. Samička má hodně sestříhnuté jedno křídlo. Jako krmivo stále dávám bílou slunečnici (80 %) a směs zrnin (20 %) v suchém stavu. Posypu gritem VGE (česká firma Mikrop Čebín) a žlutým ALL-Peem a hmyzem. Ovoce k mé neradosti stále neberou.
5. 11. 2003 – Středa. Pár je aktivní a pozoruje dění na dvoře přes rozměrné plastové okno.
9. 11. 2003 – Neděle. Ptáci dostávají nyní do dvou misek shodně do každé: směs klasických zrnin (slunečnice tvoří 40 % dávky), navlhčenou vodní mlhou, posypanou gritem české firmy Mikrop. Vše v misce posypu All. Petem – žlutým bez hmyzu. Navrch občas nastříhám klasy prosa. Do další misky dávám jablka na malé kousky. Bohužel sem nezaznamenal úspěch s jejich konzumací. Proto jsem dnes do misky přidal krájenou mrkev a rozinky. Ptáci každé ráno švitoří a pískají. Zvuk vydávají jako senegalci. Toto dělají několik posledních dnů. Je evidentní, že si již trošičku zvykli. Již nijak překotně nereagují na moji ruku v kleci. Pokud v dílně něco hledám pouze mě pozorují, případně se pouze přesunou do nejvzdálenějšího (od mě) rohu voliéry.
12. 11. 2003 – Středa. Papoušci jsou v pořádku. Bohužel začali likvidovat pletivo na voliérce! Nutné bude instalovat je do nové voliéry se silnějším pletivem. Žrádlo berou poměrně hodně. Jsou velmi čilí. Do pití jsem na radu kolegy chovatele (veterinář) z internetu přidal kapky IMMUNAL výrobce LEK Pharm. and Chem. Comp. d. d. Slovenia. Dávku velmi nízkou – tzv. startovací. Bohužel stále nežerou ovoce ani zeleninu! Peří stále neupravené.
13. 11. 2003 – Čtvrtek. Jakmile někoho přes dveře slyší, začnou pískat. Pískání se podobá papoušku senegalskému (můj odhad, při hudebním hluchu). Pískají hlavně ráno a přes den. Do krmení dostali All–Pet. Samec si na bidle čistil peří.
19. 11. 2003 – Středa. Ráno jsem jim čistil misky a dno voliérky (už po čtvrté). Bohužel jsem jim dal pouze vodu a misky se žrádlem jsem zapomněl. Dostali je až odpoledne. Odpoledne jsem jim dal do vody Immunal.
20. 11. 2003 – Čtvrtek. Ráno ptáci žrali z misek. Oba (ale hlavně samec) mají velmi lesklé peří. Koupil jsem novou voliéru (100 cm výška×50 cm šířka×100 cm délka). Síla drátu je 4 mm konstrukce a 2,5 mm výplet. Ten je na větší části svislý a z boků vodorovný. Je pozinkovaná. Dno je lehce umývatelné plastové, s roštem na oddělení nečistot. Do klece jsem jim dal dvě haluze z plané trnky (po odstranění trnů) a jednu jablečnou větev. Ptáky jsem do této klece „přepustil“ navečer (zhruba v 19 hodin). Byli poměrně klidní. Přelezli si otevřenými vchody sami. Po umístění klece na místo jsem namontoval držák na vodu. Vodu dostali čistou bez vitamínů. Potom (10 minut) jsem dal misky s krmivem. Tento den dostali shodně do každé misky směs zrnin (bílá slunečnice, kardi, dari, mungo, lesknice, oves, proso, atd) poprášenou gritem VGE Mikrop a Vitamin-Ex em (velmi málo!). Navrch jsem nasypal All-Pet žlutý, potom nastříhal klásek prosa. Toto žrali v nové kleci po 2 minutách. Dá se tedy říct, že aklimatizace v nové kleci proběhla v klidu. Nová voliérka byla nutná, protože roh původní karanténní voliéry téměř zlikvidovali. Ptáky jsem nakonec postříkal vlažnou vodou z rozprašovače – jako koupel a zvlhčení prostředí. Pozorováním jsem zjistil, že samec má oko světlejší a nahé okruží vetší než samice. Ta má oko „červenější“. Zobák je markantně větší a u kořene silnější u samce. Samice má na čele více oranžovo-červeného zbarvení. Samec je více otrlejší a nebojí se tak jako samice (jako u mého páru senegalců)
21. 11. 2003 – Pátek. Ráno mě pošta přinesla přeregistrované CITESy. Přeregistrace proběhla v pořádku. Letmou kontrolou jsem viděl, že oba papoušci jsou v pořádku. Právě prováděli průzkum nového obydlí. Kolem poledne již mírně okusovali haluzová bidélka. Po včerejší koupeli jsou krásně lesklí, peří však stále poškozené a nedorostlé.
24. 11. 2003 – Pondělí. Ptáci jsou v pořádku. O víkendu jsem je pozoroval asi metr od klece. Samec se pokusil vzít si zrní z misky. Několikrát se přiblížil, ale k misce došel až po 10 minutách. Bylo to krátké nakouknutí, ale nic si nevzal. Proto jsem odstoupil na 3 metry. Po dvou minutách samec normálně žral z misky. Celou dobu seděla samice na bidle a bez hnutí všechno pozorovala. Samice žere až odejdu. Všechno pozoruji přes velké plastové okno.
2. 12. 2003 – Stav ptáků je nezměněn. Kolem voliérky je více peří. Ptáci začnou pravděpodobně „rekonstrukci“ opeření. Jinak je peří lesklé a uhlazené. Konzumace předložených zrnin se zlepšila. Dávám jim směs zrnin, do ní nastrouhám jablka (1/2 na oba ptáky – trojúhelníky 3×2 cm). Vše zamíchám a posypu Mikros VGE a Vitaminem EX. Celek pro provonění a barvu posypu žlutým ALL–Petem s hmyzem. Tuto směs mi poradil chovatel z Brna pan Zemánek. Ptáci v ní lehčeji přejdou na konzumaci jablek, které mi předtím v samostatné misce nebrali. Bohužel je nutné každý den směs měnit (vyhodit). Ale jablka již „berou“ (spíše vyhazují a trošku okusují). Stále se však bojí. Při kontrole a výměně misek jsem zaslechl, jak samice při stresu (skrčená v rohu) jaksi sípe. Jde o velmi slabý zvuk, který jsem normálně (ptáci na bidle) nezaslechl. Pro jistotu jsem na plynové topidlo dal misku s vodou na zvlhčení vzduchu.
3. 12. 2003 – Ráno papoušci čile lezli po konstrukci voliérky. Poměrně dost se poslední dobou ozývají. Sípání samičky jsem již neslyšel. Misku s vodou (vlhčení vzduchu) měním každý den. Do krmiva dány granule RACIO s.r.o. Břeclav. Ptáci je pouze vyházeli z misek. Jinak jim pravděpodobně „šmakuje“, neboť hlavně samec je u misky stále.
8. 12. 2003 – Do dnešního dne jsem nezpozoroval výraznou změnu v opeření ani v chování ptáků. Oba jsou naštěstí v pořádku. Do dnešního dne je mám 42 dní.
9. 1. 2004 – Papoušci byli umístěni do vydezinfikované a vápnem vymalované voliéry po korelách. Dal jsem jim několik misek (120 cm od země). Mají zde vánoční stromek (borovici), budku z přírodního kmene (60 cm výška, 30 cm vnitřní průměr). Karanténní klec jsem vsunul do voliéry a otevřel vrchní dvířka. Nejdříve vylezla samice. Asi po dvou hodinách seděli samec i samice na stropě karanténní klece. Večer seděli již u stropu nové voliéry.
12. 1. 2004 – Pár sedí na bidle budky. Od vypuštění ptáci projevují poměrně velký klid. Konzumace krmiva je, ale nijak veliká. Mají 3 misky se zrním, jednu s mrkví a misku s vodou.
13. 1. 2004 – Ptáci jsou klidní, po instalaci původních misek, které měli v karanténě, se enormně zvýšila konzumace krmiva. Momentálně nemohu sehnat (není burza) nikde potřebné ingredience ke krmení. Tudíž ptáci mají tzv. chudší období stravy. Dostávají
do misky 1: 12 a 24 hodin máčená směs zrnin (paddy rýže, mungo, kardi, bílá slunečnice, lesknice, 3 druhy prosa, bezpluchý oves), poměr míchám asi takto „přiměřeně, … přiměřeně, …“.
Miska 2: ta samá směs suchá smíchaná s granulemi (směsí) Tropmix od Orluxu. Toto mírně pomlžené vodou (zahradní rosič) a posypané All-Petem žlutým a Vitamixem Ex.
Miska 3: na kostky nakrájená mrkev z hypermarketu Billa (balení 1 kg za 14,-), občas kupovaná jablka na kostky, ořech (vlašský – vlastní výroby).
Miska 4: denně cca 1 litr čisté studniční vody. 1–2 týdně s přípravkem Immunalu a 2–3 týdně s Acidomidem E. Občas podávám i A+D3.
Ptáci ihned sletěli ke krmným miskám, jakmile jsem opustil ptačí místnost po poklizení všech chovanců – pozorováno přes okno. Při letu jsem pozoroval, že jeden z nich (samec) má dosti drasticky zastřihnuté křídlo (pravé). Toto bylo zastřiženo zřejmě chytači v Africe. Jinak sedí na nejvyšších bidlech a na bidélku u budky.
19. 1. 2004 – Samička i sameček jsou večer na bidle u budky. Samici jsem viděl vlezenou v budce. Krmivo berou všechno. Misku, kterou jsem jim dal jenom tak na bidlo, shodili na zem. Samce jsem viděl na dně voliéry.
22. 1. 2004 – Při dopolední kontrole (dělal jsem oheň) jsem viděl pár vlezený v budce. Na bidle seděl sameček, samička byla nakloněná v boudě. Celkově se jedná o poměrně klidné ptáky. Ke krmítkům lezou už když dávám zrní do sousední voliéry. Pokud dojdu těsně k pletivu, oba sedí v klidu. (Senegalci jsou stále schovaní a to je samec ručně odchovaný!). Celkově se jedná o nejklidnější ptáky co mám. Senegalci se žaky jsou velmi nervózní a plaší. Samička žaka je v mé přítomnosti stále v budce. Peří se jim začalo zeleně lesknout. Konzumace zrní je v normě.
28. 1. 2004 – Středa. Ptáky mám dnes již třetím měsícem. Jejich stav je „normální“.
10. 2. 2004 – Pondělí. Předkládám pouze máčené zrniny. Samec žere v mé přítomnosti úplně normálně. Samička má nad pravým okem něco jako zranění. Jde o asi 1,5 cm plošku bez peří – lysinku. Důvod tohoto jevu mě není známý. Stalo se tak ze dne na den. (Útok samce, náraz na pletivo …?). Je ale vnímavá a velmi čilá. Ze zdravotního hlediska je samice v lepším stavu jak sameček. Ten má stále silně vytrhané letky. Krmivo berou v dostatečném množství oba. Samce i samici jsem pozoroval přes okno.
18. 2. 2004 – Středa. Sameček se rád hřeje u komínové roury, jakmile zatopím. Samička posedává na bidle u budky. Na hlavě se jí lysina spravuje (od pohledu). Je v pořádku. Krmení berou velmi dobře. Samička se mi zdá čilejší než sameček. Ke krmení ale sleze sameček jako první a to jakmile opustím ptačí domek. Ovoce (jablka) přimíchané do krmné dávky vyhazují stále ven. Krmná dávka se skládá: Miska 1 – směs zrnin kupovaných na burze (Ježdík a f. z Napajedel) a míchaných „od oka“, asi 40 % tvoří slunečnice (bílá a velká žíhaná). Směs postříkám kropičkou a posypu All-Petem a Vitaminem Ex. Navrch nakrájím jablka, případně mrkev. Miska 2 – stejná směs máčená 12 a 24 hodin. Důkladně propraná a odstředěná. Navrch dám pár vlašských ořechů. Experimentálně jsem dal několik dní pouze suchou směs. Ptáci směs brali, ale nebyl na nich vidět jakýsi elán do krmení. Navíc v miskách spoustu zrní zůstávalo, proto jsem přešel na kombinovanou směs suchá / máčená.
23. 2. 2004 – Samičce se podle mě lysina na hlavě zvětšuje. Pozorováním jsem zjistil,. že si nožičkou stále poškrabuje hlavu a lysinu zvětšuje. Doufám, že nejde o PBFD, ale podle mě je pravděpodobnější nějaký čmelík v peří? Nejlepší by bylo pouhé pelichání! Je velmi čilá, sameček je poměrně netečný.
24. 2. 2004 – Po výměně krmení za čerstvé šel samec zobat jako první. Samička je velmi neklidná. Několikrát se schovala a poté vylezla z budky. Toto pozoruji po první. Oba jsem několikrát viděl sedět v otvoru budky vedle sebe (je poměrně široký). Krmná dávka byla klasické zrniny v suchém stavu, posypané po navlhčení All Petem a Vitaminem EX. Do vody (1 litr) jsem přidal na (špičku nože) A+D3 a Immunal (4 kapky).
29. 2. 2004 – Stav ptáků je nezměněný. Krmivo berou pořád. Pokud ale srovnám množství krmiva, které zkonzumují dovozoví žakové, tak je to o hodně méně!
2. 3. 2004 – Platí to co výše. Jenom jsem zůstal pozorovat pár po výměně krmiva. Samce jsem bohužel několikrát vyrušil, ale šel se krmit jako první. Samička seděla na bidle u budky. Samec byl následně několikrát vidět u misek. Samička má lysinku stále stejnou.
6. 3. 2004 – Mám dojem, že samičce lysinka zarůstá novým peřím. Oba lezou do otvoru budky.
9. 3. 2004 – Samičce je vidět nové opeření na hlavě. Pár je poměrně klidný, hlavně sameček, samice je více u budky a v budce. Jinak začali poměrně hodně vyhazovat z misek, co jim nechutná. Velmi rádi vyhledávají slunečnici.
14. 3. 2004 – Samici již velmi hezky zarůstá lysinka na hlavě. Nejspíše trochu pomohlo zvýšené dávkování A+D3 (každý druhý den na špičku nože do 1l vody) a kropení papoušků vlažnou vodou. Stále je ani po pěti měsících nemohu naučit pojídat ovoce! Teplota v papouškárně dosahuje 8 °C. Samička vždy běhá po bidle u budky a ukrývá se v ní. Vždy za několik sekund vyleze. Sameček sedí poměrně netečně a probírá si peří. Občas zahvízdá.
29. 3. 2004 – Pár mám právě 6 měsíců a 1 den.
31. 3. 2004 – Samička má již dobře opeřenou hlavu mimo čela o rozsahu 1 cm čtvereční. Krmivo berou dobře.
6. 4. 2004 – Během týdne se nic nezměnilo. Papoušci pouze více pískají.
10. 5. 2004 – Samička má čelo již opeřené, ale ne dokonale. Stále je patrné poškození peří na hlavičce.
26. 5. 2004 – Samička je v pořádku. Jednou jsem dokonce viděl ptáky u sebe. Každý den spí ve vchodu do budky. Již 14 dnů podávám máčené zrní a luštěniny. Ptáci je konzumují dobře. Samci bohužel začíná přerůstat zobák! O tvrdé nemáčené zrní si jej pravděpodobně obrušoval více. Větve borovice nekoušou v takové míře, aby se zobák spravil. Musím jim zkusit cvičně instalovat bez černý. Dostávají jej senegalci (oba páry), alexandři, pár rozel a nic se nestalo. Sepiovou kost ignorují , stejně tak čerstvě natrhanou trávu a byliny. Nemají rádi ani ovoce. Do vody dávám A+D3, Acidomid a Aqakar.
28. 10. 2004 – Pár je v naprostém pořádku. Oba jsou krásně přepeření a mají lesklé peří. Jsou již čilejší a samec bere krmivo i když poklízím, ne na blízko, ale tak do metru mu moje přítomnost nevadí. Přechodně mají ve voliéře lichého samečka pap. senegalského (versteri). Konžští jsou proti němu dominantní. ale senegalec je hbitější a ke krmení slétá jako první. Nijaké rozbroje ani napadání nepozorováno. Již zhruba měsíc a 14 dní mají k dispozici venkovní prosluněný výlet velikosti 400×150×250 cm (dך×v), ale mimo senegalce jej konžští nevyužívají. Pokud jim čistím dno voliéry tak ven vyletí, ale ihned se vrací zpět.
5. 11. 2004 – Dnes jsem ráno viděl poprvé samce vyletět sama od sebe ven do venkovního proletového prostoru! Seděl na slunci a čistil si peří. Byl venku společně se senegalcem. Samice byla vevnitř.
12. 11. 2004 – Zhruba týden jsou zavření pouze ve vnitřním prostoru. Na zemi pozoruji třísky z okusu budky.
23. 11. 2004 – Stav obou papoušků je velice dobrý. Berou podávané 24 hodin máčené zrní. Peří je uhlazené a lesklé. Senegalec umístěný s nimi jim nedělá žádné potíže. Sedí cca 10 cm od nich. Dávka stravy je složena z máčených zrnin v jedné misce: bílého hrachu, pelušky, kardi, vikve, prosa, lesknice, bílé a černé slunečnice (20 % : 5 %) a ovoce a doplňků v druhé misce: na 2–3 cm nastříhané kusy klásků prosa, 1/2 jablka, 1–2 vlašské ořechy a piškoty.
29. 11. 2004 – Stav všech tří ptáků (i senegalce) je velmi dobrý. Do pití dostávají podobně jako ostatní chovanci Promotor, B–komplex a Aqakar E. Vždy na střídačku s tím, že jednou či dvakrát za týden mají čistou vodu bez ničeho.
6. 12. 2004 – Všichni tři chovanci jsou v pořádku. Jediné rozbroje jsem pozoroval u misky se žrádlem. Samec senegalce a konžského se ne zrovna tolerovali. Senegalec svoji menší postavu dorovnával nebojácností. Celkově vše proběhlo tak, že jakmile se oba sklonili nad misku, tak si zavazeli hlavičkama. Oba se vztyčili a otevřeli na sebe zobák a jakoby po sobě sekli. V poslední chvíli se zastavili a samec konžského uletěl. Jinak nic.
10. 3. 2005 – Pomalu chystám venkovní prolet. Probíhá čištění dna proletu a instalace nových větví.
22. 5. 2005 – Páru se do nově otevřeného proletu moc nechce. A to je výlet otevřen již delší dobu. Jako bidla jsou větve „planého javoru“ a bezu.
1. 7. 2005 – Jako základ výživy slouží kvalitní krmivo. Podávám misku se suchými zrninami (občas máčenými) v různém složení. Dále ovocnou a zeleninovou složku. Ta se v poslední době skládá ze slunečnicových kotoučů (nezralých), ovoce a zeleniny ze zahrady (počínaje kedlubnou, třešněmi, okurkami, broskvemi a konče dýněmi).
28. 7. 2005 – Oba jsou dost často venku v proletu.
9. 8. 2005 – Včera jsem je viděl poprvé si navzájem probírat peří! Pár je nyní hodně ve výletu a demoluje větve bezu.
5. 10. 2005 – Na páru je vidět jiné chování, než v předešlých dvou letech. Oba se mají více k sobě, sedí u sebe, čechrají si peří a dokonce jsem viděl i pokusy o krmení. Začali velmi intenzivně demolovat dřevěná bidélka (větve bezu, vrby a dubu).
16. 11. 2005 – velmi často se jeden z páru zdržuje boudě!
2. 12. 2005 – Začali se velmi intenzivně zdržovat v budce. Svícení mají ptáci od 17. hodin do 21. hodin. Osvit zajišťují dvě 120 cm zářivky (UV LifeGlo a jedna obyčejná), které zapínám v době krmení (1–2 hodiny) spolu se třemi úsporkami (časově spínané).
Krmení je standardní směs všemožných zrnin vlhčená rozprašovačem a následně posypaná Vitaminem EX, Bebou či Nutrilonem (poslední dvě jmenované jsou přípravky kojenecké stravy). Posyp těmito prostředky se mi dobře osvědčil už v minulých letech. Na tuto směs nasypu do jedné části misky žlutý/červený All-Pet (standard, s hmyzem, …) podle toho, jaký konkrétně mám.
17. 12. 2005 – Venku jsem viděl i samici. Přesto ji vidím venku velmi málo. V posledních dvou dnech sedí na budce většinou pouze sameček.
22. 12. 2005 – Mimo budku je vidět pouze sameček a to velmi zřídka. V poslední době se mě zdá, že ptáci značně vytříbili svůj vkus na podávané krmivo. V minulosti nabízená jablka nyní téměř 100 % odmítají, také piškoty, mrkev i granule a co mě zarazilo nejvíce – téměř žádný zájem o arašídy! Ze zrnin neberou ani stříhané klasy senegalského prosa. S takovým přístupem jsem se dosud nesetkal. Zrniny také nejsou konzumovány tak jako dříve. Dá li se to tak nazvat, zvýšila se spotřeba semence a slunečnice, nicméně misky již nejsou tak „vymetené“ jako dříve. Je to pro mě nezvyklé v porovnání s papoušky senegalskými, kteří již před hnízděním brali velmi velké množství všeho krmiva. I přesto, že má pár ve voliéře zavěšeny dvě sépiové kosti, nejeví o ně větší zájem. Proto jsem přistoupil na podávání doplňkových vitamínů do vody. Obden dostávají střídavě Acidomid a Aqakar v předepsaném množství.
26. 12. 2005 – Páru (i jiným chovancům) jsem instaloval větve borovice nařezané v lese (na povolení!). Přestože jsem si myslel, že budou přijaty kladně (okusovány či jinak demolovány), byly přijaty celkem chladně. Samec okousal jehličí na nejfrekventovanějších místech a jinak nic.
29. 12. 2005 – Dnes jsem pozoroval mírné zvýšení spotřeby krmiva. Také u misky jsem nalezl větší množství trusu.
30. 12. 2005 – Ptáci se stále velmi intenzivně zdržují v budce. Samici už nevidím téměř vůbec, samec je venku hlavně v době krmení.
29. 1. 2006 – Již je relativně jisté, že pár přikročil k hnízdění. Bohužel jsem velmi zklamán množstvím spotřebovaného krmiva. Jeví se mi to tak, že čím více dávám misek s krmivem a čím zlepšuji jeho skladbu, tím jej berou méně!
3. 2. 2006 – Mladé pípá či pípají! Jsem velmi nervózní! V porovnání se senegalci je spotřeba krmiva stále mizivá. Nakonec se rozhoduji nechat to na rodičích. Inu i v přírodě je to buď a nebo!
10. 2. 2006 – Co můžu stojím u voliéry a v duchu nadávám ostatním ptákům, ať jsou zticha a já slyšel mládě. Samec je pokaždé když krmím, se samicí v budce. To se mi moc nelíbí!
22. 2. 2006 – Psychicky jsem to již nevydržel a nahlížím do budky. Vidím samce i samici. Mezi nimi jedno krásné, tlusté, ochmýřené mládě. Při podrobnějším pohledu nacházím v rohu budky zahrabané jedno malinké mrtvé mládě (tak 2–4 denní).
24. 2. 2006 – Po zkušenostech se senegalci se pro jistotu dívám do budky znovu. Mládě žije. Rodiče vždy strašně vrčí a to ještě tak 10 minut po kontrole. Jejich chování je celkově zcela jiné. Klid zmizel a je tu plachost a samec na mě dokonce útočí. V čem shledávám velké plus je konzumace krmiva! Dá se říci, že je na původní úrovni – vypadá to, že se rodiče naučili krmit.
3. 3. 2006 – Samec je již častěji mimo hnízdo.
10. 3. 2006 – Situace stejná. Samec je často mimo budku. Do ní leze pokud jsem na blízku. Mládě téměř neslyším. Krmivo berou. Stále odmítají jablka a to co brali dříve. Krmím pouze směsí zrnin ve dvou miskách navlhčenou a posypanou All-petem ve více druzích a Vitaminem Ex.
12. 3. 2006 – Stále se rozmýšlím nad možností vybrat mládě z boudy a dokrmit jej ručně! Bylo by to sice pro mě velmi dobré – mládě bych si nechal do dalšího chovu a nebylo by tak plaché, ale chci rodiče nechat se o něj starat až do konce. Pokud se v budoucnu rozhodnou zase zahnízdit, myslím, že to pro ně bude pouze plus. Nemám sice informace, že by později „neuměli“ krmit z toho důvodu, že jsem jim mládě sebral, ale myslím, že je to tak lepší.
25. 3. 2006 – Otevřel jsem výletové okno do venkovního průletu (u všech papoušků). Kvůli ptačí chřipce preventivně nově zastřešené hliníkovým trapézovým plechem 2 ks 1×6 metrů a dutinkovým plexisklem 2,10×6 metru. Do dnes jsem kontroloval mládě pouze jednou na chviličku v budce. Rodiče jsou vždy velmi rozrušení!
28. 3. 2006 – Dnes jsem viděl venku z boudy i samici.
29. 3. 2006 – Poprvé jsem se odvážil vytáhnout mládě ven z budky a rychle jej vyfotit! Je dobře opeřené, prsty má všechny a je čilé (bálo se a couvalo rychle dozadu, na pohmat dobře živené. Vytrvale dávám ptákům i jablka. Třeba se naučí brát to co dříve! Mláděti je zhruba 25–26 dní. Odchovu jsem docílil zhruba po 460 dnech (28. 10. 2003–3. 2. 2006)!