Máme svoje játra rádi? Obávám se, že nad tím nepřemýšlíme, většinou ani nevíme, že jsou, protože nebolí. A přitom si zaslouží naši úctu – a stejně tak játra našeho psa.
Játra najdeme u sebe i u psa na pravé straně hned pod žebry. Jak vypadají, to víme z řeznictví, ale proč je vlastně v sobě nosíme?
Játra jsou nesmírně důležitý orgán. O jejich důležitosti vypovídá i to, že jsou jako jediný orgán schopna opět dorůst, pokud o jejich část přijdeme. Jsou totiž továrnou, kde se přetváří svět vnější na svět vnitřní.
To, co sníme, projde po natrávení na základní stavební kameny a vstřebání do krve právě játry. Jaterní buňky pak vše, co k nim přijde, vezmou do ruky a rozhodnou, co s tím bude dál.
Co se stane s cukry, které se dostanou do jater? Játra v tomto případě poslouchají hlavního mistra jménem inzulín, který na setinu přesně reguluje hladinu cukru v krvi. Když je cukru nadbytek, játra z něj ihned vytvoří zásobní látku glykogen. Když ho je naopak nedostatek, začnou glykogen zase rozbíjet nebo cukr vyrobí z tuků či aminokyselin.
Rady si játra vědí i s aminokyselinami. Z některých vytvoří tuky nebo cukry – a pak ještě zneškodní tělu nebezpečný amoniak, který vzniká z aminové skupiny, nebo naopak z cukrů a amoniaku vytvoří aminokyselinu, která je právě teď potřeba. Sestavují taky řetězy bílkovin – protilátek nebo bílkoviny nutné pro srážení krve. Bez jater by navíc nefungovalo vytváření bílkovin třeba ve svalech, protože vyrábí puriny – látky, které slouží k opisování genetického kódu. V genetickém kódu je napsáno, jak se mají aminokyseliny do té které bílkoviny skládat.
Nesmíme zapomenout ani na tvorbu cholesterolu a jiných sterolů, které jsou základem celé řady významných hormonů. Zkrátka nezůstávají ani vitamíny – v játrech se vytváří vitamín A a D z polotovarů obsažených v potravě.
Játra také vyrábějí žluč, která nachystá tuky na trávení a z látek ve vodě nerozpustných udělá látky rozpustné, to se týká třeba vitamínů nebo mastných kyselin.
Na celou kapitolu by vydala čistící neboli detoxikační schopnost jater. Vše, co by tělu mohlo škodit, se snaží játra zachytit a někam uklidit. Buď takovému škůdci přiváží na krk něco, co ho rozpustí a může pak odtéct žlučí nebo močí, anebo ho aspoň spojí s bílkovinou – průvodcem a pošlou uložit do tukové tkáně. A nejedná se jen o škodliviny, které sníme nebo vdechneme, ale i ty, které vznikají každým momentem v našem těle. Třeba zbytky červených krvinek, amoniak z odbourávání aminokyselin a další a další. Játra také mají zvláštní buňky – policajty, které dokáží nepřátelskou látku doslova a do písmene sežrat.
A kromě toho játra celé tělo ohřívají – neustálým odbouráváním různých živin vzniká teplo, které ohřívá protékající krev. I na vodu myslí, zadržují ji v sobě, aby hned neodtekla ledvinami.
Je to zkrátka náš druhý mozek a vlastně ještě důležitější – protože, pokud selžou játra, nikým nezadržované jedy náš myslící mozek rychle zabijí. Mají toho na starosti až až, tak jak jim pomoci? Především se zamýšlet nad tím, čím sebe i svého psa krmíme.
Potrava musí obsahovat vyvážený poměr bílkovin, tuků i sacharidů. Nadbytek i nedostatek škodí, protože nutíte játra, aby odbourávala nadbytečné a skládala potřebné. Pozor u bílkovin, tam se přidává ještě nutnost zneškodnit amoniak. A zejména u bílkovin pozor na jejich využitelnost. Je moc pěkné, pokud je na krmivu napsáno, že obsahuje 30 % bílkovin, pokud ale třetina těchto bílkovin je třeba z kůží nebo peří, už to tak moc pěkné není, protože obsahují z potřebných dvaceti aminokyselin jen čtyři. Užitek zanedbatelný, zátěž jater kvůli zbytečnému přepracování a odstraňování velká.
Dále bychom se měli snažit, aby naše i psí potrava byla co nejvíce přírodní, tj. obsahovala co nejméně různých chemikálií – říkám úmyslně co nejméně, protože úplně je odstranit při dnešních nárocích na vzhled a životnost potravin a krmiv není možné.
Mlsat s mírou, neboť právě v pamlscích „lidského“ vzhledu je různých přídavků příliš – aby chutnaly, aby voněly, aby vydržely aspoň rok.
Hodně pít a nezapomínat na pohyb – co se spálí ve svalech, to se nemusí spalovat v játrech, co se vyloučí ledvinami, s tím si játra nemusí lámat později hlavu.
Léky mají na játra negativní vliv, protože z pohledu organismu jsou to cizorodé látky, které je třeba zneškodnit a odstranit, a nikdo jiný než játra to neumí. Tohle není rozhodně výzva k tomu, aby jste přestali svému psovi léky podávat, ale aby jste na trpělivá a přetížená játra nezapomínali. A tak jim vždy při nebo po podávání léků nabídněte pomocnou ruku v podobě lehké a dobře stravitelné diety a nějakého doplňku - přinejmenším vitamínu, zejména B a C.
Mějte játra rádi, zaslouží si to.
A upozornění pro páníčky – i alkohol játra ničí. Pokud si neodpustíme nějaký úlet, dopřejme jim oddechu a pomoci. Po alkoholovém dýchánku to chce do sebe dostat alespoň 2 litry vody, hrst celaskonu a nějaký cukr, nejlépe glukózu. A k večeru jogurt - bílkoviny a bakterie odčiní váš prohřešek. Po užívání léků nezapomeňte dva týdny pít nějaký jaterní čaj a jíst lehká netučná jídla. Rozhodně nedoporučuji smažený sýr, hranolky a tatarku. Játra se vám odvděčí – budou pracovat lépe a radostněji.