Rád bych zde popsal můj silný zážitek z návštěvy zoo ve Dvoře Králové. S přítelkyní jsme vyrazili brzy ráno vlakem a na místě jsme byli kolo 14.00. Čekala nás docela dlouhá procházka k místnímu safari. Konečně jsme se vyškrábali k zoo a ubytovali se ve zdejším hotelu Safari, kde jsme dostali pernamentky do zoo na oba dny. Než nám připravili pokoj, rozhodli jsme se, že si uděláme první procházku po zoo. Nejvíce mě zaujal pavilón Vodní svět, jak také jinak, když jsem zapálený terarista. Ale za zmínku stojí také ptačí svět, kde se ocitnete v místnosti a po obou stranách cestičky jsou jemné pletivové voliéry, ve kterých jsou opeřenci. Někteří také létají přímo vám nad hlavou.
areál hotelu
Vraťme se ale k Vodnímu světu, který vám zde chci popsat. Budova je dřívější terarijní expozice, která tu stojí již od roku 1964. Po vstupu do pavilonu jsem se ocitl v menší „předsíni“, kde byla umístěna mláďata varanů (V. martensův) a na druhé straně bydlely Krajty tmavé (Python mollurus), agamy kočičinské (Physignathus cocincinus) a gekoni obrovští (Gekko gecko). Po prohlídce varanů a asijského terária se dostáváme do veliké místnosti, kde nalezneme po pravé straně terária a po levé straně tři mořská akvária. V teráriích nacházíme bazilišky zelené (Basiliscus plumifrons), agamy vousaté (Pogona vitticeps), agamy límcové (Chlamydosaurus kingi), z gekonů také felsumy madagaskarské (Phelsuma Madagascariensis). Jediným jedovatým hadem zde byl chřestýšovec zelený (Trimeresurus Albolabris). Dále zde také naleznete na konci řady terárií skleněnou „výlohu“, která vám umožní nahlédnout do inkubátoru. Pokud byste měli štěstí, můžete sledovat líhnutí některých plazů. Bohužel vysoká vlhkost způsobovala, že sklo bylo opocené a tak výhled nebyl moc čistý. Další průchod vás zavede do poslední části pavilonu, která je ale největší. Zde naleznete několik obrovských akvárií a akvaterárií, která obývají různé druhy sladkovodních ryb, vodních želv, kajman hladkočelý (Paleosuchus palpebrosus), krokodýl úzkohlavý (Tomistoma schlegelii) a Anakondy velké (Eunectes murinus). Také zde naleznete terária s leguánem zeleným (Iguana iguana), s varany novoguinejskými (Varanus salvadorii) a varany martensovými. Zajímavé je, že jsou zde na volno puštěny drápkaté opičky, takže při troše štěstí budete mít možnost je pozorovat, jako se to povedlo mně.
agama kočičinská
Rád bych se zde ještě zmínil o úspěšných odchovech: odchov kajmana hladkočelého v roce 2002 (1. odchov v české ZOO a 2. odchov v ČR), odchov varanů Mertensových v roce 2004 (2. odchov v Evropě), odchov želv uhlířských v roce 2002 (1. odchov v české ZOO), přirozený odchov krajt tmavých – 2003, 2004. Tímto bohužel tato krásná procházka pavilonem Vodní svět končí. Ale naopak průzkum zoo začíná, proto se můžete těšit na pavilony primátů, šelem, volné výběhy africké zvěře a v neposlední řadě na safari, které nabízí i noční projížďku. Rád bych se ještě zmínil o hotelu, do kterého jsme dorazili zcela znaveni cestou a procházkou po zoo. Již při vstupu můžete pozorovat obrazy s africkou tématikou. Na pokoji, ve kterém je vše „na kartu“, naleznete nejvyšší komfort, alespoň pro mne. Povlečení na posteli je také s motivy divočiny a jsou i zde krásné obrazy. Určitě tento výlet stojí za zvážení a kdo má chuť se na chvíli podívat do volné přírody afrických savan a stepí, nechť navštíví Zoo Dvůr Králové.
Použité informace: oficiální stránky Zoo Dvůr Králové