Holub celebeský – Gallicolumba tristigmata
Holub celebeský má v přírodě svůj domov na indonéském ostrově Celebes. Je zařazen mezi tzv. zemní holuby...
Holub celebeský má v přírodě svůj domov na indonéském ostrově Celebes. Je zařazen mezi tzv. zemní holuby, poněvadž většinu času ve dne se pohybuje na zemi. Sbírá různá semena a drobné bezobratlé (brouky, hmyz, červy, housenky apod.) Jedná se o většího exotického holuba. Velikostí se přibližuje menším plemenům holuba domácího. Zbarvením se trochu podobá holubovi zlatoprsému (Gallicolumba Crinigera).
Temeno hlavy má šedomodré, čelo je zlatožluté, hrdlo má světle šedé, líce, krk a záhlaví je rovněž šedé. Po stranách krku má dva hnědé pásky. Hruď má zlatožluté zbarvení a břicho je světle šedé. Záda, kostřec a křídelní krovky má olivově hnědé se zlatozeleným leskem. Letky má tmavohnědé a hnědá jsou rovněž ocasní pera. Zobák je tmavošedý a nohy jsou masově červené.
Hmotnost se pohybuje kolem 35–40 dkg. Holubice je stejně zbarvená jako holub. U dospělých ptáků je holubice, stejně jako u většiny holubovitých, trochu jemnější a peří je matnější než u holuba.
Tyto krásné holuby chovám s krátkou přestávkou od roku 1995. První dva holuby, které jsem získal, byly holubice. Tito holubi snáší pouze jedno červenohnědě zbarvené vajíčko a inkubace trvá 18 dnů. Jedna holubice snášela a dokonce sama vydržela na vajíčku sedět po celých 18 dnů. Když jsem jí podložil mládě např. holubů krvavých nebo bronzovokřídlých, tak ho sama vychovala.
Druhá holubice vajíčko u mne nesnesla a v sezení ani na péči o podložené mládě se nepodílela.
Toto trvalo dva roky, pak jsem musel chov zrušit. Když jsem si pořídil další holuby celebeské, tak jsem měl sice štěstí, že to byl pár, ovšem smůla byla v tom, že holubice sice snášela, ale neměla snahu na vajíčko zasednout. Vzhledem k tomu, že vajíčka byla oplozena, podkládal jsem je hrdličkách chechtavým. Musel jsem použít vždy dva páry hrdliček, poněvadž jejich vajíčka mají kratší inkubační dobu. Takto se mi podařilo odchovat několik holoubat.
Holuby chovám ve voliérkách. Hnízdo jim umísťuji do odlehlého roku voliérky, přibližně 30 –50 cm od stropu. Pro větší klid při sezení umísťuji před hnízdo dřevěnou laťku nebo borovicové větve.
Holuby celebeské, stejně jako všechny exotické holuby, které chovám, mám přes zimní období v zimovišti. Podle počasí, buď koncem dubna nebo nejpozději v květnu „po zmrzlých mužích“ je přemísťuji do zahradních voliér, kde jsou přibližně do poloviny října, než přijdou první mrazy.
Poněvadž se jedná o poměrně klidné holuby, tak s nimi společně chovám některé z menších druhů holoubků, např. diamantové, kapské, žlutozobé, vrabčí apod. Až na malé výjimky se tito holubi tolerují.
Holuby celebeské krmím směsí pšenice, prosa, slunečnice, kukuřice, řepky a kardy. Všechny tyto zrniny podávám také naklíčené.
(Pokračování příště.)