V rámci Operace RORÝS, ochranářské kampaně na www stránkách Moravského ornitologického spolku, jsme sledovali přílet rorýsů do České republiky. Nyní...
V rámci Operace RORÝS, ochranářské kampaně na www stránkách Moravského ornitologického spolku, jsme sledovali přílet rorýsů do České republiky. Nyní již víme, že první rorýsi byli spatřeni 24. dubna v Záhlinicích na Kroměřížsku. Během následujících dnů přišlo od 20 pozorovatelů 37 hlášení o spatření více než 400 jedinců. Informace byly zasílány z Prahy, Brna, Plzně, Olomouce, Jihlavy, Českých Budějovic, Opavy, Přerova, Vyškova, Blanska, Hodonína, Jindřichova Hradce a z mnoha dalších měst i vesnic.
Hlavní přílet rorýsů trochu narušil deštivý víkend, kdy pršelo od pátečního večera 28. dubna až do pondělí 1. května (na svátek lásky déšť konečně ustal a ukázalo se slunce). V pátek večer se například nad Brnem – Bohunicemi krátce objevilo kolem 40 rorýsů, ale ti se brzy stáhli pravděpodobně nad větší vodní plochy, kde mohli lovit hmyz, a první rorýs se tu opět ukázal až v pondělí večer. Rorýsi stejně, jako piloti letadel musí mít nepřetržité informace o chodu počasí. Dokáží vnímat i nepatrné rozdíly tlaku vzduchu a díky tomu mohou změnit místo lovu dříve než začne pršet. Jestliže prší a rorýsi stále létají nad městem, jde s největší pravděpodobností jen o přeháňky. Tito ptáci tráví téměř celý život v letu a nemohou si dovolit přerušit přísun energie. To jen mláďata v hnízdě jsou uzpůsobena k hladovění a vydrží až 9 dní bez potravy, kterou rodiče zatím mohou pochytat třeba nad sousední zemí s momentálně příznivějším počasím.
První rorýse jsme bohužel „přivítali“ také znepřístupněním ventilačních průduchů na našich domech, kde s oblibou hnízdí. Rekonstrukce domů, zvláště zateplování zdí a opravy střech, přináší rozsáhlý zánik hnízdišť. Jak postupovat při opravě domu a přitom ochránit rorýse, se dozvíte na našich internetových stránkách www.mos-cso.cz.
Autor textu: Mgr. Petr Rejzek
Autor fotografií zdroj: Václav Plšek