Holub horský – Geotrygon montana Holub horský v přírodě obývá jižní Mexiko, západní Paraguay a Velké a Malé Antily. V literatuře je uváděno, že žij...
Holub horský – Geotrygon montana
Holub horský v přírodě obývá jižní Mexiko, západní Paraguay a Velké a Malé Antily. V literatuře je uváděno, že žije i v pohoří až do nadmořské výšky 1900 m. Vytváří 2 rasy. Řadí se mezi tzv. zemní holuby.
Velkou výhodou tohoto druhu je výrazný pohlavní dimorfismus. U dospělých ptáků je holub ve zbarvení převážně červenohnědý a holubice je olivově hnědá. Velikostí je o něco málo větší než
Hrdlička chechtavá.
Jedná se o velmi krásné a klidné holuby. Předností mezi holubovitými je rovněž jejich mírumilovnost vůči jiným holoubkům. Mohou se s nimi chovat jiné, menší druhy holoubků. Na ustájení v zajetí nejsou nároční. Mohou se chovat i v prostornější kleci (minimálně 1 m vysoké, 1 m dlouhé a alespoň 0,5 m široké). Voliérka je však vhodnější.
Krmení se také neliší od jiných, přibližně stejně velkých zrnozobých holubů. Já je krmím směsí pšenice, prosa, slunečnice, řepky, kukuřice a kardi. Toto vše podávám i naklíčené. K zrnité potravě podávám těmto holubům vaječnou míchanici (čajovou lžičku na pár) a vařenou rýži (stejnou dávku jako u vaječné míchanice). Mimo to dostávají každý den 5 spařených moučných červů na holuba.
K hnízdění těmto holubům zavěšuji do horního vzdálenějšího rohu košík o průměru kolem 20 cm a vystýlám ho nakrátko nastříhaným senem.
Holubice holuba horského snáší ob den dvě krémově zbarvená vajíčka. Inkubace trvá 13–14 dnů. V sezení na vejcích se střídají oba partneři obdobně jako u jiných holubovitých.
Holoubata, která se ve zbarvení podobají spíše holubici (bez lesku na peří), opouští hnízdo přibližně mezi 13–15 dnem stáří. Rodiče je pak ještě krmí nebo přikrmují přibližně dalších 14 dnů. Pokud holubice nasedne na další vajíčka, péči o mladé plní jen holub.
Mladí přepeří do zbarvení dospělých ptáků přibližně ve stáří 3–4 měsíců. Rozmnožování jsou schopni po půl roce stáří, ale je vhodnější nechat je zahnízdit až po jednom roce.
Velmi důležitý je pro tento druh holubů čistý vzduch. Toto bývá problém v zimní ubikaci. Já se to snažím řešit tak, že dvakrát nebo třikrát za den vyvětrám zimní ubikaci pomocí ventilátoru.
Holubi horští totiž přes studené zimní období (od října do konce dubna ) musí být umístěni ve vytápěném prostoru. Teplota od 15 °C do 10 °C jim postačuje, škodí jim vlhké prostředí. Pokud je v zimní ubikaci vlhko, vyplatí se zvýšit teplotu.
Holubi horští jsou u nás chováni zatím jen ojediněle. Věřím však, že si brzy získají další chovatele, kteří ocení jejich vzhled a výše uvedené přednosti.
(Pokračování příště.)
Autor textu: Zdeněk Říha
Autor fotografií zdroj: Zdeněk Říha