Testudo horsfieldii a Testudo hermanni Pro správný vývoj krunýře a kostí je zapotřebí řada vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Některé...
Pro správný vývoj krunýře a kostí je zapotřebí řada vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Některé z nich si želva vezme ze stravy. Ale ani nejrozmanitější strava, kterou nabídneme, nebude nikdy obsahovat vše a v takovém množství jaké potřebuje. V přírodě je přece jen více rozmanitosti a možností pozření takových věcí, které by nás asi nenapadly: drobné kamínky, schránky korýšů, trus jiných zvířat, částečky zeminy nebo vyhnilých kostí.
• Vitamix Rep pro plazy.
Jako doplněk se vyrábí směsi vitamínových a minerálních komplexů, které se čas od času přidávají do stravy. Lze zakoupit speciální komplex pro želvy, ale i pro celou skupinu plazů. Tyto doplňky se vyrábějí jako kapky nebo jako sypký prášek. Je jedno co zvolíte, hlavně, aby to vaše želva spořádala. Některé prášky mají nasládlou vůni, jiné silně zapáchají a další jsou téměř neutrální. Musíte zvolit takový komplex, jaký bude pro vaši želvu nejpřijatelnější a pro vás z finančního hlediska dostupný.
• Reptile Elixír.
Nejčastěji používané:
Další z přípravků:
Dalo by se říci, že vše souvisí se vším. Právě tak je to i s vitamíny a minerály. Aby správně působily, musí být vše v harmonii. Nestačí jeden vitamín nebo minerál, ale celá řada. Jeden druhému upevňují zužitkování a dopomáhají k většímu účinku. Zaměřme se například na vápník (Ca) a fosfor (P). Pro správný růst a vývoj kostry jsou tyto dva minerály naprosto nezbytné. K tomu, aby se mohly správně ukládat do kostí je nutný vitamín D3. Bez tohoto vitamínu tělo nedokáže Ca ani P zužitkovat. Navíc k tomu všemu, aby minerály a vitamíny ve stravě k něčemu byly, musí být ve správném poměru. V případě Ca a P je v krvi želvy konstantní hodnota, kdy Ca musí být 1,5× více nežli P, tedy v poměru Ca : P = 2 : 1. To znamená, že pokud budeme dávat želvám například ledový salát, kde tento poměr je opačný 1 : 2 – Ca : P, tělo si vezme chybějící vápník z kostí do krve a tak se vše mine účinkem, naopak se to zhorší. Tímto způsobem dochází k měknutí krunýře. Proto buďte neoblomní a nedopřávejte želvám podobnou stravu i když vidíte, jak jim chutná. V nevyhnutelném případě, když už tuto potravu předkládáte, posypte jí jiným zdrojem vápníku.
Správný poměr Ca : P = 2 : 1 obsahují tyto potraviny => není nutné přidávat vápník:
pampeliška (list i květ), kadeřavá kapusta, čínské zelí, zelí, tuřín.
Průměrný obsah Ca => přidáváme vápník:
naklíčené fazole, celer, ředkev, hruška, jablko.
Nevyhovující množství vápníku => vždy přidat vápník, používáme pouze jako pamlsek:
rajče, broskev, salát, okurka, jahody, meruňky, květák, banán.
POZOR! Některé suroviny obsahují kyselinu šťavelovou a kyselinu citrónovou. Tyto kyseliny naopak vyvazují z organismu vápník nebo zabraňují jeho vstřebávání tak, že jej vážou do nestravitelného komplexu a odvádí ho spolu s močí ven z těla. Surovinám, které tyto kyseliny obsahují říkáme zapovězené krmení. Snažte se jim za každou cenu vyhýbat. V tomto případě je kyselina šťavelová horší než kyselina citrónová.
Zapovězené krmení:
veškeré citrusové plody, rebarbora (reveň), špenát, šťovík, šťavel, řepa, rdesno, švestky, blumy, višně, rajčata.
Další důležité minerály
Sodík (NA) a draslík (K) – napomáhají regulaci tělesných tekutin
Hořčík (Mg)
Jód (I) – důležitý pro správné fungování štítné žlázy
Měď (Cu) – důležitá pro metabolismus a krevní oběh.
Mangan (Mn) a zinek (Zn) – nezbytné pro produkci enzymů
Selen (Se) – umožňuje zužitkování vitamínu E
Železo (Fe) – nutné pro vytváření hemoglobinu v krvi a metabolismu
Důležité vitamíny
Vitamín A
– má vliv na zrakový orgán (pomáhá léčit zrakové obtíže),
– zvyšuje odolnost proti nákaze dýchacích cest,
– zkracuje trvání nemocí,
– urychluje růst, posiluje kosti.
Přírodní zdroje: mrkev, játra, tmavě zelená a žlutá zelenina, žluté ovoce…
Vitamín C
– působí preventivně proti vzniku různých typů virových a bakteriálních infekcí a obecně podporuje imunitní systém,
– hojí rány, jizvy,
– preventivně a léčebně působí při rýmě.
Přírodní zdroje: citrusové ovoce, bobulovité plody, zelená listová zelenina, rajčata, kapusta, brambory, sladké brambory, šípkové plody…
Vitamín E
– zvyšuje odolnost organismu,
– rozšiřuje cévy a brání tvorbě krevních sraženin,
– stupňuje účinek vitamínu A,
– ovlivňuje plodnost,
– zmírňuje únavu.
Přírodní zdroje: obilné klíčky, naklíčené výhonky fazole, sojové boby, růžičková kapusta, ječmen, kukuřice…
Vitamín D (D3)
– reguluje správné využití a ukládání CA a P v kostech,
– stupňuje využití vitamínu A,
– je vhodným pomocným lékem při zánětu spojivek.
Přírodní zdroje: sluneční ultrafialové záření.
Vitamín K
– zabraňuje vnitřnímu krvácení
– pomáhá dosáhnout odpovídající srážení krve
– vitamín K1 a K2 produkují střevní bakterie
Přírodní zdroje: listová zelenina, mořské řasy, jogurt, vaječný žloutek,…
Vitamíny řady B1–B12
B1
– blahodárně působí na kůži, svalstvo a trávicí trakt,
– pomáhá růstu,
– působí na psychiku,
– působí na nervový systém.
B2
– dobrý účinek na růst a plodnost,
– zlepšuje zrak a zmírňuje únavu očí,
– spoluúčinkuje s jinými látkami v metabolizmu cukrů, tuků a bílkovin.
B5
– pomáhá při torbě buněk a při vývoji centrálního nervového systému,
– životně důležitý pro činnost nadledvin,
– nezbytný pro uvolňování energie z tuků a cukrů,
– pomáhá při hojení ran, pomáhá zvládnout infekci.
B6
– nezbytný pro tvorbu protilátek a červených krvinek,
– nezbytný pro dobré vstřebávání vitamínu B12,
– brání vzniku různých nervových a kožních onemocnění,
– zabezpečuje dostatečné vstřebávání tuků a aminokyselin,
B12
– pomáhá při tvorbě červených krvinek a jejich regeneraci,
– podporuje chuť k jídlu,
– zvyšuje energii.
Přírodní zdroje: obilniny, obilné klíčky, obilné vločky (ovesné vločky, ječné, žitné, pšeničné), játra, zelená zelenina, ořechy, zelí, žlutý meloun…
• Drcené vaječné skořápky. |
• Sépiová kost. |
Pokud zakoupíte vitamínovou směs, nedávejte hned do krmení celou předepsanou dávku. Zvíře by tak prášek ve velké koncentraci ucítilo a odmítlo krmení. Začněte s nepatrným množstvím např. o velikosti špendlíkové hlavičky. Postupně dávky zvyšujte a abyste se pokud možno vyhnuli odmítnutí, podávejte vitamíny na potravě o které víte, že jí želva miluje. Pokud ani to nezabere, povoluje se pro tyto účely použití pamlsků, které jim tak chutnají.
Osvědčil se mi vlastní způsob přípravy prášku obsahující vápník. Vezměte 2–3 skořápky od vajec. Důkladně je omyjte popřípadě povařte, usušte a rozsekejte v mixeru na co nejmenší části. Přesypte to do hmoždíře a utlučte na jemný prášek. Tento prášek můžete používat jako zdroj vápníku a přidávat ho také občas do stravy. Výhody: nezapáchá, bez výrazné chuti
Další zdroje vápníku:
využitelným zdrojem vápníku je také sépiová kost. Lze ji volně zakoupit v chovatelských potřebách. Kost dobře povaříme čímž v ní zmírníme obsah solí a na struhadle ji jemně nastrouháme na prášek.
Téměř čistý zdroj vápníku: v lékárně můžeme zakoupit kalciové tablety s názvem Kalcii Carbonici 0,5 TBL. Medicamenta. Vápník se zde nachází ve formě uhličitanu vápenatého. Množství dávkování a jeho četnost závisí na zdraví, váze a velikosti zvířete. Proto se na množství dávky informujte u svého veterinárního lékaře.
Všechny vitamíny a minerální doplňky uschovávejte v tmavých nádobkách, pokud možno v lednici. Zachováme tak v nich delší dobu obsah vitamínů (Vitamíny se časem uvolňují a znehodnocují, vyšší teplota prostředí urychluje tuto reakci).
POZOR! Ani s vitamíny a minerály to nesmíme přehánět. Stejně tak jako nedostatek, může být nebezpečné i předávkování. Zejména vitamíny A a D. Proto vždy dbejme přesného dávkování vitamínových komplexů a raději dávejte množství menší, než je předepsané. Někdy méně znamená více. Zvýšená pozornost musí být věnována výživě mláďat a nemocným jedincům.