Nemáte občas ten pocit, když čtete propagační letáky, že svého psa šidíte? Protože nemá tohle krmení s tímto doplňkem, který posiluje, vypuzuje, č...
Nemáte občas ten pocit, když čtete propagační letáky, že svého psa šidíte? Protože nemá tohle krmení s tímto doplňkem, který posiluje, vypuzuje, čistí, zlepšuje, napomáhá nebo odstraňuje vše, co mu do cesty přišlo? Teď rozzlobím spoustu výrobců, ale bez většiny všech těch úžasných věci se dá žít a docela dobře. V krmivu jsou přidané prostě proto, aby se dobře prodávaly a vzbuzovaly dojem, že nabízí něco více.
S doplňky u psů je to stejné jako u lidí. Většina z nich určitě neuškodí, ne vždy a ne u každého ale mají nějaký skutečný prokazatelný efekt – a to tvrdím bez ohledu na dopisy vděčných uživatelů. S čím se tedy váš pes může nejčastěji potkat?
Je potřeba minerálně–vitaminový doplněk?
U zdravého psa krmeného kvalitním kompletním krmivem není. Podtrhuji zdravého a kvalitním, z toho totiž vyplývá, kdy je na místě o nich uvažovat. V případě, že pes není úplně zdravý – je po nemoci, trpí chronickým trávicím onemocněním nebo je po operaci, uděláme dobře, když mu po nějakou dobu budeme vitamíny a minerálními látkami přilepšovat. Stejně tak to doporučuji u levných krmiv. Často mají nižší hladiny stopových prvků i vitamínů nehledě o používání levných (a špatně využitelných) zdrojů. Pokud dvakrát do roka koupíme nějaký doplněk, můžeme v budoucnu ušetřit za léčbu.
Podávání minerálně–vitaminových doplňků v jiných případech velký smysl nemá, protože tělo si vitamíny i stopové prvky z potravy cíleně vybírá, pokud je nepotřebuje, nechá je odejít pryč.
Je potřeba kloubní doplněk?
Kloubní doplňky mají smysl tam, kde je ohrožena kloubní chrupavka. U starých psů, u zvířat s dysplazií, po úrazech nebo operacích. Látky v nich obsažené pomáhají chrupavku obnovit. Ale pozor! Pokud už chrupavka zmizela v důsledku artrózy, tak se tam neobjeví, ani kdybyste psa krmili jenom chondroitinsulfátem. Postupný zánik kloubu se zpomalí, sníží se bolest, ale víc nečekejte.
Působení kloubních doplňků podávaných s potravou je občas zpochybňováno. Pochybovači poukazují na to, že se jedná o látky, které umí tělo vyrobit samo a že jsou navíc, jako všechno ostatní, ve střevě rozebrány až na „součástky“. Že má smysl pouze injekční podávání přímo do kloubu. Na druhé straně stojí podle mého názoru seriózní výzkum, který ukazuje skutečné zmírnění potíží i bolestí, avšak ne vždy a ne u každého. Navíc, aby k tomu došlo, musí být účinné látky v určitých prověřených hladinách. Podávat látky typu chondroitinsulfátu denně v nižších než účinných dávkách požadovaný efekt asi nepřinese. Jako osvědčená se uvádí 1–2 měsíční kůra speciálním kloubním doplňkem 2–4× ročně podle závažnosti problému.
A ostatní?
Osvědčená kombinace biotin–zinek skutečně zlepšuje srst, stačí podávat v rámci přípravy na výstavy, ne během celého roku. Vápník? Jenom, pokud nekrmíte kompletním krmivem, jinak ne! Bylinné výtažky na játra, jogurtové kultury pro střeva? Určitě po nějaké léčbě, zejména antibiotické. Na jaře je na místě preventivní měsíční kůra na podporu jater.
A co se dalších zázraků týče, tam je nejsnažší toto kritérium: pokud nějakému doplňku věříte natolik, že ho užíváte sami, klidně si ho obstarejte i pro svého psa. Ale sežeňte si psí, nejen kvůli dávkování. Psí játra fungují trochu jinak než naše, takže ve snaze pomoci bychom mohli ublížit. Víra v úspěch je nezbytným předpokladem jeho dosažení.
Předpokladem, ale ne zárukou. Pokud nevěříte, nekupujte a můžete klidně spát, když nevěříte, stejně by to nefungovalo. Na 99 % přežijete a váš pes taky.
Autor textu: MVDr. Renata Popelářová
Autor fotografií zdroj: Pixabay