Čím dál častěji se setkávám v ordinaci s bázlivými psy. Jde i o rasy, které dříve patřily k oblíbeným služebním psům (např. Dobrman). Dříve mohutný, vyrovnaný ridgeback ztrácí na kostře i povaze. Dokonce i Cane Corso má čím dál více bázlivých příslušníků.
Největší přehled mám o bulterierech a situace mě doslova děsí. Mám první fenu, která se bojí výstřelu, mám zprávy od účastníků psí školy, že jejich psi se najednou, v dospělém věku, začali bát střelby. Změna povah psů rozhodně stojí za povšimnutí.
Lidé na oslavách střílí kdykoliv během roku, pořádají se malé i velké ohňostroje. Odpadní látky po ohňostrojích obsahují síru a fosfor. Možná jsme otráveni fosforem. Homeopat vidí souvislosti. V obraze léku Phosphorus je mnoho strachů, zejména z ran a bouřky. Lidé jsou neustále pod tlakem. Pracovní vytížení, finanční závislost, časový stres. Z toho všeho úzkost u srdce. Pes vnímá od prvních hodin atmosféru rodiny. Lidé jsou nervózní, nemají čas, dají štěňatům (ale někdy i dětem) jen základní péči, jídlo… Na pohlazení není čas a chuť.
Homeopatický Phosphorus může pomoci zbavit se některých strachů. Regeneruje i vnitřní orgány včetně srdce a mozku. Přibývá srdečních vad u všech ras. Všimla jsem si, že jedinec se srdeční vadou je velmi často bázlivý. Myslím si, že podvědomě ví, že jeho životně nejdůležitější orgán je oslaben, cítí jakousi úzkost, je si nejistý ve svém životě, reaguje bázlivě na prostředí. Bázlivé psy bych přednostně nechala vyšetřit u kardiologa. Phosphorus a srdečník může menší nedostatky napravit nebo vadu alespoň částečně kompenzovat.
Zloba v lidech se odráží i ve psech. A tolik agrese je ze strachu. Aby se strach zamaskoval, lidé i zvířata útočí. Nechceme přiznat, že se něčeho bojíme. Dnešní doba vyžaduje silné jedince, výkonné a sebevědomé. Takoví ale všichni nejsme. Jenže si myslíme, že nás druzí nebudou brát, že si nás nebudou vážit, že nás nebudou mít rádi, protože něco neumíme nebo se něčeho bojíme. Tak je lepší dělat ze sebe silného, bojovného a raději zastrašit dopředu, než si někdo všimne, že jsme slabí. Jak je v mých očích statečný ten, kdo řekne, bojím se. Chraň mě. Pomoz mi. Jsou psi, kteří se k vám přitulí a nekousli by za žádných okolností. Také proto, že v člověku cítí oporu a jistotu. Ale v kolika z nás lidí může pes cítit oporu a jistotu? Kdo z nás má tak vyrovnanou povahu a tolik sebejistoty?
Měli bychom začít hledat to dobré a krásné na lidech i zvířatech, nepídit se po chybách a chybičkách. Volíme snadnější cestu hledání chyb – v životě i na výstavách a zkouškách, místo abychom si všímali jedinečnosti bytosti a hledali její přednosti.
Hledejte radost a sílu v sobě, vaše štěstí nemůže být závislé na okolnostech, jen na vašem vnitřním stavu. A když se vlivem životních těžkostí odkloníte od své vnitřní síly, vzpomeňte si a vraťte se. Pramen radosti je uvnitř bytosti a jen vy sami jste zodpovědní za své štěstí. To jsou citáty z různých knih, které mi pomáhají. A můj vlastní zní: jestliže se situace nevyvíjí podle tvých představ, změň své představy.
Autor textu: MVDr. Simona Müllerová
Autor fotografií zdroj: MVDr. Simona Müllerová