Od 1. ledna 2006 vstoupil v platnost i u nás německý zkušební řád SchH/VPG, který nahradil dosavadní zkušební řád SchH, známý spíše jako Zkušební řá...
Od 1. ledna 2006 vstoupil v platnost i u nás německý zkušební řád SchH/VPG, který nahradil dosavadní zkušební řád SchH, známý spíše jako Zkušební řád Českého klubu německých ovčáků.
Důležité je to, že tento novelizovaný zkušební řád, společně s řádem IPO, umožňuje účast psů všech plemen i bez průkazu původu při skládání zkoušek z výkonu.
Tuto možnost v současnosti nabízí i Národní zkušební řád, kde je ovšem poukazováno na nutnou kohoutkovou výšku při skládání jednotlivých druhů a stupňů zkoušek.
Stručně řečeno, psi bez průkazu původu se mohou zúčastnit zkoušek dle platných zkušebních řádů, uznávaných Českým kynologickým svazem, mohou se zúčastňovat výběrových soutěží a mistrovství mládeže. Nemohou startovat na výběrových soutěžích dospělých a stopařů, stejně tak i na mistrovstvích dospělých, stopařů, nemohou být v reprezentaci.
Jelikož řád SchH byl novelizován, nyní pod názvem SchH/VPG, rád bych v kostce poukázal na některé významné změny.
První skupinou změn je zavedení nových zkoušek FPr 1, 2, 3. Jedná se o zkoušky, kde pes vypracovává pouze stopu, stejně jako u zkoušek Schh/VPG 1, 2, 3. Složení FPr 1, tedy první stopařské zkoušky není podmíněno složením jiné zkoušky, např. BH, IPO 1, SchH/VPG 1 při účasti na zkoušce FH 1.
Ještě bych se rád zmínil o dílčích změnách u zkoušky BH, kde došlo k posunutí věkové hranice z původních 12-ti měsíců na 15 měsíců věku. V odílu B/ Zkouška v pouličním ruchu je nově zařazeno chování psa k autům, v části chování psa k běžci je uvedena možnost použít ze strany pořadatele místo běžce jezdce na kolečkových bruslích.
Změn v tomto řádu je více, např. u bývalých SchH 2 byla v poslušnosti ovladatelnost na vodítku, nyní u SchH/VPG 1, 2 je pouze ovladatelnost bez vodítka.
Zaměřil jsem se pouze na změny v poslušnosti, neboť svůj článek adresuji převážně psovodům těch plemen, která většinou necvičí obrany.
Závěrem lze tedy konstatovat, že dnes na kynologickém cvičišti, kde je prováděn sportovní výcvik psů, má možnost přípravy svého psa na zkoušky téměř každý. Do roku 2006 tato možnost také byla, ovšem v omezené míře.
Domnívám se, že tato nová „nabídka“ zkušebních řádů nebude mít za následek rapidní zvýšení počtu zkoušek z výkonu. Možnost však tady je pro každého. Pro Voříška, jedince s průkazem původu i bez, a to u celé škály plemen. Je na pejskařské veřejnosti, jak se k tomu postaví, záleží i na instruktorech výcviku u jednotlivých základních kynologických organizací.