Tanec se psem, i když se to nezdá, je poměrně fyzicky náročný sport. Pes se nepřetržitě pohybuje po celou dobu skladby a po celou dobu je od něj vyžadována i absolutní soustředěnost na psovoda. Ten psa vhodně pohybově doprovází a nenápadnými posunky, či tichými slovními povely ho vede. Tomuto konečnému výkonu ovšem předchází mnoho hodin pilné práce a tréninku. Obvykle to trvá půl až tři čtvrtě roku.
Trénink cviků na soutěže v Tanci se psem je potřeba citlivě dávkovat. Nic se nemá uspěchat, ani přehánět. Tanec by měl psa bavit, jelikož i tento aspekt se na soutěžích hodnotí. Zvlášť opatrně je potřeba cvičit s mladým psem nebo štěnětem. Mladý pejsek, stejně jako dítě, se brzy unaví a ztratí koncentraci a zájem. Proto si trénink rozložíme na velmi krátké úseky, prokládané hrou a odpočinkem. Ideální je 10 až 15 minut tréninku denně. Z počátku je zbytečné pouštět hudbu nebo dodržovat choreografii. To začneme používat, až pes zvládá všechny naučené cviky. Pak teprve pilujeme rytmus a synchronizaci.
Ovšem nesmíme zapomínat ani na trénink a nácvik svých vlastních figur a pohybů. Většinou se totiž tolik soustředíme na výcvik psa a zvládnutí povinných prvků KTP ČR, že na svou vlastní choreografii zapomínáme. Je sice jasné, že většinu „práce“ na parketu odvede vždy pes, ale psovod by neměl pouze stát a dávat povely, ale také se co možná nejvíce pohybově zapojit. Měl by zvládnout propnout při chůzi špičky, dát ruce nad hlavu, otočit se kolem své osy, či elegantně se uklonit. Je vhodné trénovat doma, před velkým zrcadlem nebo před jinou osobou, která nás může upozornit na nedostatky či poradit s choreografií (víc hlav – víc ví).
Choreografie a zvolené prvky by měly vyhovovat také danému plemeni psa. To znamená, že například cvik, který jsme viděli u Bearded kolie a vypadal úžasně, se nemusí až tolik vyjímat na našem jezevčíkovi. Ovšem i s malým psem lze předvést sestavy plné úžasných figur a perfektní ovladatelnosti. Soutěží v Tanci se psem se zúčastňují malá plemena psů, jakými jsou například Čivava, jorkšírský teriér, šeltie, pudl, Westík, papilon či Maltézský psík. Tanec se psem může dělat opravdu každý pes, ať je velký nebo malý. Nezáleží totiž na jeho velikosti, ale na dobře zvolené choreografii a výběru tanečních prvků. Tento důležitý aspekt dokáže velmi výrazně ovlivnit celkové hodnocení poroty. Například psovod, který nutí svého westíka neustále přes něco přeskakovat, psa tak akorát zbytečně vyčerpá. Navíc efekt bude stejně nízký, jelikož krátké psí nožky omezují ladnost skoku. U malých plemen proto raději zařazujeme časté obíhání okolo psovoda, slalom a otočku. Krátkonohá plemena mohou také bez problémů válet sudy, plazit se, klanět, panáčkovat atd. Choreografie s malým psem může být velmi rozmanitá. Psovod má možnost se pohybovat jak ve vzpřímené poloze, tak v poloze v kleče či v leže. Synchronizované válení sudů či slalom mezi rukama je jednou z mnoha variant. Pokud chceme, aby pes proskočil například kruhem ze sepjatých rukou, snažme se tento cvik provést alespoň v kleče nebo v sedě. Rozhodně se ke psu neskláníme, nevypadá to hezky. K předklonu během vystoupení nás malý pes velmi svádí. Psovod se snaží být v těsném kontaktu a neuvědomuje si své špatné držení těla. Pozor na to !
Pro vystoupení s malým psem je potřeba zvolit i vhodné oblečení. Poněkud nevhodné jsou dlouhé, široké kalhoty. V záplavě látky se pes porotě ztrácí a navíc mu silnější – těžší materiál brání v pohybu při některých prvcích (slalom, chůze u nohy). Mnohem vhodnější jsou užší kalhoty, kraťasy nebo krátká široká sukně. Vhodný doplněk je výrazná nabíraná halenka s volány, krajkou či třásněmi. Vše záleží na našem vkusu, vhodnosti kostýmu vzhledem ke zvolenému hudebnímu žánru a barvě psa.
Příště: Povinné prvky KTP ČR