(Fruktózový oligosacharid, neocukr, oligofruktóza)
(Farmaceutická kvalita, instantní provedení)
řeší potíže trávicí soustavy, plísní a žláznatého žaludku papoušků
Mikroflóra trávicí soustavy je významným faktorem určujícím zdravotní stav živočichů i člověka. Správné složení mikroorganismů (MO) může výrazně zlepšit zdravotní stav a chránit před infekcí, naopak špatné složení MO může způsobit jednak náhlou infekci (průjmy, horečky, trávicí potíže), ale i dlouhodobé skryté potíže, které se nepřipisují střevním MO jako jejich původci. Patří sem např. dlouhodobě zhoršená imunita, horší činnost jater, zvýšené hladiny toxických látek v krvi, kožní plísně a kondidózy včetně deformace nehtů, zvýšený cholesterol, náchylnost k rakovině, různé formy tělesného zápachu a další.
MO, kterých se v trávicí soustavě vyskytuje asi 400 druhů, je možno rozdělit podle účinků na zdraví přibližně do několika skupin:
a) velmi nebezpečné s akutním ohrožením zdraví (Salmonelly, Shigelly, Streptococcus aureus, Campylobacter jejuni apod.)
b) nebezpečné s chronickým projevem (typicky Candida, Campylobacter pylori)
c) zdánlivě neškodné s rizikem mutace nebo přemnožení (např. E. coli)
d) všeobecně příznivě hodnocené, někdy se upozorňuje na částečně možné nepříznivé působení (laktobacily a ostatní MO mléčného kvašení)
e) jednoznačně příznivé pro zdraví. Jako jediný rod, který patří do této elitní skupiny je BIFIDOBACTERIUM. Pouze pro zajímavost, Bifidobacterium není bakterií mléčného kvašení, jak dokonce je někdy nesprávně uvedeno na obalech výrobků. Aby zakysala mléko, je nutno k němu přidat další speciální složky. Tržní prosazování MO mléčného kvašení uvedených ve skupině (d) je dáno především komerčními zájmy mlékařských firem, které mohou s menšími potížemi vyrábět mléčné výrobky. Produkty s bifidobakteriemi jsou technologicky náročnější.
U kojených novorozenců tvoří Bifidobakterium až 90 % celkového obsahu MO. Později s nástupem přikrmování se snižuje podíl Bifidobaktérií, u dospělých tvoří obvykle 10-25 % podílu, s věkem může dále klesat na 5 % i méně. U ostatních živočichů je situace podobná.
Složení MO je možno aktivně ovlivňovat. Kromě různých MO, které se dostanou do trávicí soustavy stravou, vodou a vzduchem, je snaha dodávat některé příznivě působící MO speciální výrobky (zakysané mléčné výrobky, kapsle a tablety s kulturami MO apod.). Důležité je vědět, že průchod trávicí soustavou většina MO nepřežije (kyselé prostředí žaludku, zásadité prostředí tenkého střeva, činnost trávicích enzymů.). Ty, které přežijí, se mohou rozmnožovat pouze v případě, že mají vytvořené vhodné podmínky. Vytvoření podmínek znamená, že ve stravě jsou obsaženy složky, které podporují růst určitých MO. Typicky rizikovou složkou stravy jsou nadměrné dávky bílkovin, které podporují růst nežádoucích MO, které produkují toxické, značně páchnoucí látky.
Při hledání a zkoušení mnoha látek s předpokládanými probiotickými účinky (podporující růst bifidobakterií) bylo zjištěno, že FRUKTOOLIGOSACHARIDY (FOS), někdy nazývané NEOCUKRY nebo OLIGOFRUKTÓZA, obsažené v některých rostlinách, mají tyto účinky velmi silné. To vedlo k zavedení výroby FOS pro možnosti použití ve výživě lidí i zvířat.
Dlouhodobé testování FOS ve výživě lidí i zvířat dalo tyto výsledky a praktické zkušenosti:
1) Zkoušené dávky byly v rozmezí 0,5-2,5 g na 10 kg hmotnosti na den, nebo též 0,25-20 % hmotnostní podíl v celkové denní dávce.
2) Zvýšení množství bifidobaktérií v trávicí soustavě všeobecně přináší zlepšení využití živin, zlepšení činnosti imunitního systému, lepší pohyblivost střev, funkci jater, ledvin, vnitřních orgánů, preventivně působí proti rakovině a chudokrevnosti.
3) Bifidobaktérie produkují látky, které potlačují růst nežádoucích MO v trávicí soustavě i jinde v organismu.
4) Bifodobaktérie snižují produkci a aktivitu látek podporujících vznik rakoviny (A-nitroso sloučeniny, fenolové deriváty, metabolity žlučových steroidů, nitrosaminy, produkty enzymové aktivity nežádoucích MO.
5) Snižuje se sérový cholesterol (produkcí hydroxymetylglutarátu). Snižuje se obsah tuků a cukru v krvi a krevní tlak.
6) Působí preventivně i léčebně při střevních potížích.
7) Zvyšuje se imunita trvalou produkcí látek aktivizujících buněčné makrofágy a látek zlepšujících metabolismus.
8) Zlepšuje se laktózová tolerance, tj. citliví jedinci lépe snášejí sladké (nekyselé) mléko.
9) Po denní aplikaci v dávce 1 g FOS na 10 kg hmotnosti se zvýšil počet bifidobakterií na desetinásobek, naopak počet enterobakterií se snížil stonásobně.
10) Po dvacetidenní aplikaci 1 g FOS na 10 kg hmotnosti se počet bifidobakterií po dvou měsících zvýšil na stonásobek a tvořil více než 71 % celkového obsahu MO, množství klostridií se snížilo o 1/3, laktobacily se nesnížily.
11) FOS se v běžné výživě nevstřebávají jako ostatní cukry, ale přeměňuje se na lehce využitelné mastné kyseliny. Energetická využitelnost je odhadována pouze na 1,5 kcal/1kg, tj. přibližně třetinová proti cukru.
12) FOS nezvyšují riziko kazivosti zubů, nejsou jedovaté nebo nebezpečné ani při dlouhodobém příjmu výrazně vyšších dávek. Mají však jednu poněkud nepříjemnou vlastnost: při vyšších dávkách po požití FOS se za 4-8 hod. může objevit zvýšená plynatost. Na druhou stranu několikadenní příjem FOS postupně omezí plynatost ze špatného trávení stravy. Příjem FOS proto začínejte zpočátku malými dávkami, např. první den u dospělých osob 1 rovná kávová lžička denně, druhý den 2 lžičky rozdělit během dne, třetí den 3 lžičky atd. až se dostanete na požadované množství, které vám ještě nebude způsobovat potíže. Obdobně postupujte u zvířat. 1 rovná kávová lžička má hmotnost 1 g FOS, do 1 rovné polévkové lžíce se vejde 5-7 g FOS.
Pravidelný dlouhodobý příjem dávky FOS ve výši 8-20 g denně u lidí nebo 0,1-0,2 g na 1 kg hmotnosti u zvířat mnohem spolehlivěji zlepší stav střevní mikroflóry, sníží riziko infekčních chorob, celkově zlepší zdraví než příjem zakysaných mléčných výrobků s požadavkem dosažení stejného efektu (který nelze zaručit). Samozřejmě ovšem mléko jako zdroj vápníku je v lidské výživě prakticky nenahraditelné. Kombinace mléčných výrobků, FOS a koncentrátů bifidobaktérií je nejlepší. Dále je vhodný přídavek extraktu z juky (Yucca shidigera) a vlákniny z akácie (Acacia sp.), které mají rovněž probiotické účinky.
FOS jsou nasládlý prášek, rozpustný ve vodě, který se může přidávat do nápojů, polévek, salátů, těsta, sladkých pomazánek, směsí pro zvířata apod.