V časopise AZN č. 1/2000 píše známý německý chovatel p. Siegfried Kirschke pojednání na výše uvedené téma. Stručný obsah snad naše čtenáře zaujme.
U astrildovitých pěvců se často vyskytuje měkký nebo řídký trus. Ptáci nejsou vůbec nemocní, ale v úplném pořádku také ne. Správným vyměšováním lze hodnotit, když pták 3 až 5x denně produkuje tuhý trus a jednou trus trochu řidší, více prostoupený močovinou. Stává se, že při odchytu provázeným stresem vystřikne pták tekutý trus, což lze v tomto případě hodnotit jako normální. Ovšem trvalé vylučování tekutého nebo polotekutého trusu souvisí s narušenou střevní flórou.
Chovatelé dávají ptákům více nebo méně vyvážené krmení a na krmení většinou nešetří. Zrniny, míchanice, živé moučné červy s trochou zeleného krmení, vše čerstvé a čisté, ale čeho se mnohdy nedostává je vláknina (balastní látky). Ptáci v přírodě mají možnost sezobnout kousek kůry, pupeny ze zelených větviček, kousky kořínků z hlíny, případně drobné kousky zetlelého dřeva z pařízků aj. Tuto nutnost mnohý chovatel nechápe! Říká, že jeho ptáci přece dostávají vše co potřebují a přece je často pozoruje, že požírají suchý trus.
Tím, že chybí vláknina, je střevo časo líné a v záhybech se plní kalem (usazeninou). Staré nestrávené zbytky potravy se usazují na střevních stěnách a usnadňují tvorbu škodlivých bakterií. Výsledkem toho všeho je řídký páchnoucí trus. Ve skutečnosti ptáci ale nemocní nejsou, ale dobře se necítí. Bakterie a viry jsou ukryty, rozmnožují se, dochází k chřadnutí ptáků a posléze k úhynům (i hromadným). Zpočátku jsou postižena mláďata v době přepeřování a také zesláblí dospělí ptáci.
Proti nemocen existují přirozeně různé léky, ale ve svém článku chce autor S. K. upozornit zvláště na prostředek, který při výskytu řídkého trusu v počátečním stadiu ptákům skutečně pomáhá.
Belgická firma COMED nabízí přípravek s názvem“Megabactin“ a také přípravek „Cometaves“. Tento obsahuje 42 různých složek jakou jsou vitaminy, aminokyseliny, výtažky z rostlin a oligofruktózu (jedná se o rozpustnou vlákninu). Pomáhá při zajišťování a zachování rovnováhy ve střevě. Chovatel S.K. oba uvedené přípravky ve svém chovu vyzkoušel a shledal je kvalitními a účinnými. Podobné zkušenosti získali i jiní jeho kolegové, chovatelé drobných exotů.