Loriové (Trichoglossinae) patří k nejpestřeji zbarveným papouškům. V 61 druzích a 13 rodech jsou rozšířeni od Nové Guineje, Austrálie, Malajského souostroví do Polynézie. Živí se převážně nektarem z květů eukalyptů. Jejich jazyk je na špičce opatřen štětičkou, která slouží při příjmu nektaru jako štěteček.
Papoušci rodu Lorius jsou střední velikosti, zavalité postavy s krátkými mírně zakulacenými ocasy. Pohlavní dimorfismus není zřejmý. Mláďata se podobají dospělým ptákům, ale mají konce ocasních per zašpičatělé. Některými taxonomy byl rod Lorius dříve nazýván Domicella Wagler. Bylo pospáno osm druhů a jednomu z nich se budeme věnovat blíže.
Červený, křídla a konce ocasu per jsou zelené. Temeno hlavy je černé, pruh na voleti žlutý, po obou stranách zakončený černou skvrnou. Okraj křídla, spodní krovky křídelní a holenní peří modré. Oko jasně červené až světle oranžové. Nohy černé. Délka 30 cm.
Rozšíření: východní část Šalamounských ostrovů. Žije v korunách stromů především v horských oblastech, v nížinách je vzácnější. Na některých ostrovech zalétá do plantáží kokosových palem. Živí se pylem, nektarem, různými plody i semeny.
První lori zelenoocasý byl dovezen v r. 1867 do zoo v Londýně a v r. 1875 získal několik kusů anglický chovatel LAYARD. Umístil je do klece a vypozoroval, že na dno klece sletují jen vzácně. Častěji se zavěšují na stropní pletivo a s partnery se škádlí.
Krmení: kaše z dětské výživy s přidáním medu, hroznového cukru a vitamínů. Bílý chléb namočený v cukrové vodě, vařené brambory s rýží, čerstvé fíky a různé ovoce, nejraději banány. Vařená rýže nebo kukuřice, občas s přidáním vaječné míchanice, kterou dávají ostatní chovatelé i jiným druhům ptáků.
Lori zelenoocasý se v chovech vyskytuje velice vzácně. Zprávy o odchovech chybějí úplně. Významný švýcarský chovatel R. Burkard si dovezl ze Šalamounova ostrova dva páry, ale zde, přes dokonalé vybavení chovatelského zařízení a odbornou péči, nebyl rovněž odchov zaznamenán.
Pokud by mi některý z našich chovatelů mohl poskytnout jakékoliv informace o výskytu lori zelenoocasého u nás, případně o jeho odchovu, prosím, aby o tom do redakce zpravodaje Fauna poslal vyčerpávající zprávu. Děkuji.
Použitá literatura:
Vašíček, M. (1982): Papoušci, Oceánie, Svépomoc, Praha
Vít, R. (1978): Cizokrajní ptáci v klecích II. - papoušci, SZN, Praha