V naší Zahradní ulici má sousedka už více let na chodníku zasazené dva středně velké keře, které na jaře krásně bíle kvetou (duben-květen). Plody js...
V naší Zahradní ulici má sousedka už více let na chodníku zasazené dva středně velké keře, které na jaře krásně bíle kvetou (duben-květen). Plody jsou černé malvice a sbírají se koncem léta nebo na podzim. Ojediněle se také sbírají květy (na jaře) nebo listy v průběhu celé vegetace.
Pravidelně jsem na podzim pozoroval kosáky, jak plody zobou. Hledal jsem někoho, kdo by mi řekl odborné údaje o této rostlině, zvláště když jsem nalezl v časopise Gefiederte Welt pozoruhodný článek. Pomohl mi kolega chovatel Jindra Pfeifer, který černými malvicemi krmí své žaky. Jedná se o čeleď rostlin růžovitých (Rosaceae) a o rod Aronia s českým názvem temnoplodec. V uvedené čeledi jsou zastoupeny tři druhy velmi podobné a příbuzné jeřábům (Sorbus).
Ze Severní Ameriky pochází temnoplodec planikolistý a třešňolistý. Třetím druhem, který si získal mimořádný zájem chovatelů a pěstitelů, je temnoplodec černý, též nazývaný aronie černá (Aronia melanocarpa). Jeho domovinou je také Severní Amerika, kde ve volné přírodě vyrůstají kulovité keře do výšky okolo dvou metrů. Aronie se stále řadí mezi opomíjené druhy, ačkoliv jde o mimořádně nenáročnou a vděčnou ovocnou dřevinu. Daří se jí i v chudých půdách, snáší vysoké polohy a je velice odolná. Listy jsou střídavé, eliptické, obvejčité a jsou opadavé. Podzimní zbarvení listů je výrazné, hraje všemi barvami až po krásnou krvavě červenou.
Temnoplodec černoplodý je rostlina nejen okrasná, ale pro člověka a mnohé druhy živočichů velmi prospěšná. Plody jsou jedlé, sice s nižším obsahem vitaminu C, ale s velkým množstvím dalších fyziologicky cenných látek.
Obsahuje bioflavonoidy – rutin a další flavonoidy s účinkem na stěnu cévní, cukry, karoteny, antokyany, vitamíny PP, B2, B9, pektinové látky, třísloviny, velké množství fenolových sloučenin (4 až 6 %), kyselinu sorbovou, která má konzervační účinek, avšak je ve vyšších koncentracích množství toxická. Temnoplodec (aronie) je sladký, což dokazuje, že obsah kyseliny sorbové je nižší než 0,5 %.
Značný je obsah železa, vápníku a mikroelementů, jako např. bór, jód, fluór, mangan, měď, kobalt, molybden a další. Plody arónie bez semen obsahují až 40 mikrogramů jódu na 100 g. Je velmi vhodné také je doplnit vitaminem C v tabletách nebo ovocem s vyšším obsahem vitamínu C. Zejména při zpevňování kapilár, léčbě hypertenze, aterosklerózy, nachlazení a zápalu plic. Aronie léčí také zvýšený krevní tlak, gastritidy, štítnou žlázu a působí protiskleroticky.
Malvice temnoplodce můžeme po sklizni na podzim zkrmovat čerstvé a část dáme zmrazit a tak si zajistit krmení pro celou zimu. Ještě připomenu, že malvice lze upravovat jako marmeládu, rozhodně nepůsobí na zdraví lidí negativně. Německý chovatel H. J. Geil hodnotí malvice temnoplodce černoplodého jako cenný doplněk potravy pro svoji rodinu, ale především pro papoušky, které úspěšně chová. Jak jsem v úvodu tohoto skromného příspěvku uvedl, zprávy o aronii mi opatřil kolega chovatel J. Pfeifer. Další informace můžeme najít např. na internetu:
http://www.garten.cz/e/cz/97-temnoplodec-cernoplody-aronia-melanocarpa,
http://www.victorie.cz/magazin/lecive-bylinky/aronie-cerna-temnoplodec.
Když si uvědomíme, co všechno pro zdraví našich ptáků při podávání aronie (temnoplodce) získáme, určitě bychom se měli snažit přijít věci na kloub. Nepochybně by byl přínosem i herbář, který by nám poskytl další užitečné informace. Mohli bychom se dozvědět, že plod aronie můžeme s klidem zařadit mezi přírodní vitamínové bomby. Pro běžnou komunikaci doporučuji používat český název arónie černá (pro úplnost dodám: temnoplodec černý).
Vědecký název: Aronia melanocarpa
Německy: Apfelbeere
Anglicky: Blafl chokeberry