Kynologická disciplína zvaná Tanec se psem, která je oblíbená převážně v Anglii a USA, si získává stále větší oblibu i u nás. Jde o směs cviků poslu...
Kynologická disciplína zvaná Tanec se psem, která je oblíbená převážně v Anglii a USA, si získává stále větší oblibu i u nás. Jde o směs cviků poslušnosti, otoček a různých přeskoků prováděných v rytmu hudby. Tanci se psem se věnují děti i dospělí, psi čistokrevní i kříženci. V sestavování choreografie a vymýšlení cviků se meze nekladou. Stačí chuť něco se svým psem dělat a klidné místo pro trénink. Dnes si povíme o tréninku a sestavování choreografie se psem většího vzrůstu, protože se na soutěžích setkáváme čím dál častěji se psy např. plemene
Německý ovčák, bearded kolie,
Bernský salašnický pes,
Bílý švýcarský ovčák, belgický ovčák a jejich kříženci.
Velký pes na tanečním parketu vždy okamžitě upoutá pozornost diváků i médií. Svým majestátným vzhledem totiž podvědomě budí respekt a okolí obdivuje psovodovo zvládnutí výcviku. Výcvik velkého psa není zase o tolik náročnější ani odlišný od výcviku psa menší velikosti. Je pravda, že rozdíl mezi udržením na vodítku například dogy a jezevčíka je patrný. Ale při včasném zvládnutí výcviku základní poslušnosti a ovladatelnosti v ranném věku psa, by k těmto problémům později nemělo dojít. Velká plemena jsou navíc většinou klidné a rozvážné povahy. Zvládnutý výcvik a výchovu majitel také ocení, když se dostane se svým šedesátikilovým psem do nějaké nečekané situace a bude se muset spolehnout hlavně na poslušnost a slovní povely.
Slovní a posunkové povely používá psovod i při vystoupeních na soutěžích v Tanci se psem. O fyzickém usměrňování během tance totiž nemůže být ani řeč. Napomáhání si například uchopením psa za srst, nebo část těla je na soutěžích v Tanci se psem penalizováno trestnými body. Při tréninku s velkým psem je psovod poněkud v nevýhodě vzhledem k nárokům na cvičební prostor. Většina psovodů trénuje se svým pejskem např. doma v obýváku. Ale s velkým psem je to složitější. Málokdo má obývák takových rozměrů, aby tam jeho velký hafan mohl bez problémů trénovat. Doma tedy trénujeme pouze cviky, prováděné na místě a venku pak dodatečně nacvičujeme spojování jednotlivých prvků v celek.
Psovod s velkým psem by měl tvořit sestavu tak, aby dal vyniknout proporcím a majestátnému vzhledu psa. Jeho důstojnost navíc podtrhnout vhodným kostýmem a v sestavě se vyvarovat prvků, které vznešenost psa naopak kazí (válení sudů, panáčkování, hopsání, atd.). Výjimkou ovšem je, pokud je humorná sestava naším úmyslem. V tom případě vynikne náš záměr dvojnásobně. Velká plemena mají trošku výhodu, oproti jejich menším kolegům, že lépe vynikne provedení jednotlivých cviků. Na velkých psech totiž vynikne každý pohyb, je mnohem zřetelnější práce nohou, lépe využívají celý taneční prostor, mohou předvádět širokou škálu přeskoků a póz.
Při výběru hudby pro velkého psa je potřeba zvolit mírnější tempo. Velký pes se totiž pohybuje mnohem rychleji než psovod, a to i při obyčejné chůzi u nohy. Psovodovi pak hrozí, že se brzy zadýchá a ke konci sestavy již nebude psovi stačit.
A co tedy zařadit, kromě pěti povinných prvků, do sestavy s velkým psem? Každý pes, ať je velký nebo malý, dokáže zvládnout nepřeberné množství cviků. Některé ale musíme používat opatrněji, abychom psa nepřetěžovali. Například tanec pouze na zadních tlapách je u velkých psů velmi efektní, ale psovod by mu měl při tomto cviku pomáhat. Pes je těžký a koberec někdy klouže. A tak mu podpora ze strany psovoda může pomoci. Umožníme mu alespoň, aby se o nás mohl částečně opírat předními tlapami například o naše ramena, záda, či natažené ruce. Přeskoky velkých psů efektní a nečiní jim žádné potíže, ale soutěže v Tanci se psem bývají ve většině případů na koberci, který často trochu klouže. Volme tedy přeskoky obezřetně. Pokud ovšem vystupujeme na travnaté ploše, můžeme si dovolit i vysoké a časté přeskoky.
Další z velmi vhodných cviků pro velkého psa je chůze bokem. Tento efektní cvik je jako stvořený pro velké psy. Právě jejich dlouhé nohy umožňují vzájemné křížení jak předních, tak zadních nohou přes sebe. Pes může kráčet do strany před psovodem nebo vedle něho. Další krásný cvik, přímo ,,pastva pro oko" je práce nohou při střídavém zvedání tlap v rytmu hudby. A pro nácvik nám doma postačí minimální plocha.