Ve svém článku ve FAUNĚ č. 9/2006 jsem uvedl, že v roce 2006 s přítelem Frainšicem omezíme odchov kanárů a zaměříme se na odchov kříženců s kanáre...
Ve svém článku ve FAUNĚ č. 9/2006 jsem uvedl, že v roce 2006 s přítelem Frainšicem omezíme odchov kanárů a zaměříme se na odchov kříženců s kanárem a to vzhledem k hrozbě ptačí chřipky a tím i malé pravděpodobnosti konání výstav. Katastrofický scénář se nakonec nekonal, což chovatelská veřejnost přijala s povděkem.
V jedné z voliér jsme umístili samečky stehlíků s kanářími samičkami v barvě červené neintenzivní a to v měsíci lednu. Ve vedlejší voliéře byl umístěn sameček konopky se samičkou kanára v barvě žlutá isabela. Dále do voliéry, kde zimujeme kanáří samičky, jsme pustili dva samečky čížka lesního.
V měsíci dubnu jsme sestavili dva páry stehlík×kanár a umístili je samostatně do voliér. Hnízda byla umístěna v počtu dvou do každé voliéry, aby si kanáří samička mohla vybrat. Hnízda byla zavěšena volně na drátěné pletivo a nebyla nijak maskována. Jedná se o voliéry, které nejsou osázeny vegetací a bylo zaznamenáno i krmení kanáří samičky stehlíkem. První pár zahnízdil počátkem měsíce května a měl pět vajíček, na které samička zasedla. Vajíčka byla při snášení odebírána a samičce opět dána po snesení čtvrtého vajíčka. Samičce byla přidána i dvě vajíčka od zvonka zeleného, protože samička zvonka zeleného v mutaci satén nenasedla. Stehlík samičku po dobu sezení krmil a když samička hnízdo opustila, bylo pozorováno opětovné páření. Po čtrnácti dnech se vylíhla mláďata v počtu čtyř a jak se později ukázalo, jednalo se o tři křížence a jedno mládě zvonka zeleného. Nakroužkována byla šestý den po vylíhnutí a v této době se ještě nedala rozeznat jednotlivá mláďata kříženců od zvonka zeleného. Stehlík se samičkou kanára krmil mladé hned po vylíhnutí. Byla podávána vaječná směs a naklíčené zrní, dále semena různých plevelů, zejména pampelišky. Stehlík krmil více semeny plevelů a naklíčeným zrním, kanáří samička více vaječnou míchanicí. Mláďata opustila hnízdo sedmnáctý den a byl zajímavý pohled na stehlíka, který krmil i mládě zvonka zeleného a nevadilo mu ani to, že toto mládě se ozývá jinak než
Kříženci, kteří se ozývali jako mláďata stehlíků. Když měla mláďata 25 dnů, samička započala druhou snůšku a vajíčka byla opět odebírána. V této době byla pozorována zvýšená agresivita stehlíka vůči mláďatům, zejména vůči zvonkovi, který se však dovedl účinně bránit. Po odstavení mláďat ve stáří 30 dnů byla samička opět nasazena na snůšku v počtu pěti vajíček. V této době nastala zajímavá situace, že stehlík začal samičku na hnízdě napadat a jeho agresivita neustále narůstala. Byl proto odchycen a puštěn ke kanáří samičce do klece o rozměrech 50×35×35 cm. Tato samička byla v barvě dominantně bíloissabelový satén a začala se stavbou hnízda. Stehlík zde byl ponechán až do jejího nasazení, tedy do snesení čtvrtého vajíčka. Pak byl odchycen a puštěn zpět do voliéry k původní samičce, která již měla mláďata v počtu čtyř ve stáří šesti dnů a byla již nakroužkována. Stehlík po vypuštění a obeznámení se situací ihned reagoval na žadonění mláďat a se samičkou opět mláďata krmil. Se třetí snůškou samička začala ihned po opuštění hnízda mláďaty asi sedmnáctý den. Snesla čtyři vajíčka, ale na snůšku nezasedla a dále krmila mláďata. Po dalších sedmi dnech začala se čtvrtou snůškou a snesla čtyři vajíčka. Vajíčka z třetí snůšky byla proto podložena pod samičku zvonka zeleného, která byla v páru s kanárem, ale předcházející dvě snůšky měla vajíčka neoplozena i když páření bylo pozorováno. Čtvrté hnízdo samička odchovala v počtu tří mláďat, ale už bez přítomnosti stehlíka. Celkem bylo odchováno od tohoto páru čtrnáct mláďat. U některých se jedná o pěkné straky v bílé barvě.
Samička v kleci, ke které byl uvedený stehlík puštěn, měla ze čtyř vajíček dvě oplozená a odchovala dvě mláďata. Vybarvení těchto mláďat je světlé, ale vybarvení hlavy je nevýrazné. Podotýkám, že křížencům bylo při péření podáváno červené barvivo.
Když samička ve voliéře nasedla na čtvrtou snůšku, byl stehlík opět odchycen a dán do voliéry ke kanáří samičce v barvě červené neintenzivní. Tato samička měla první hnízdo rovněž se stehlíkem a jednalo se o sestavený druhý pár. Tento stehlík však samičku na hnízdě nekrmil a při jejím opuštění hnízda neustále na hnízdo létal a bylo nebezpečí, že vajíčka rozbije. Byl proto odchytnut a umístěn do klece, kde však náhle uhynul. Podle krve u zobáku se pravděpodobně jednalo o srdeční příhodu. S touto samičkou měl tři mláďata. Celkově byl pářen se třemi kanářími samičkami a má sedmnáct mláďat. Většinou jde o samečky, kteří jsou vybarveni do červena s bílými fleky. Podávané barvivo je na jejich vybarvení znát. Byla sestavena kolekce, která na naší výstavě v Botanické zahradě Brno byla ohodnocena 351 body a získala druhé místo ve skupině kříženců a evropského ptactva.
Sameček konopky s kanáří samičkou byli ponecháni ve voliéře, kde zimovali. Tato voliéra není rovněž osázena vegetací, samička dostala také dvě hnízda, aby si mohla vybrat. Pár byl sehraný a počátkem května samička nasedla na šest vajíček. Vajíčka jí byla během snůšky rovněž odebírána a byla nasazena po snesení čtvrtého vajíčka. Čtyři byly její a dvě byla podložena od zvonka zeleného, od samičky která nenasedla a dvě vajíčka byla již přidána do voliéry kanáří samičce se stehlíkem, jak již bylo uvedeno. Vylíhla se čtyři mláďata, dva kříženci a dvě mláďata zvonka zeleného. Sameček konopky byl u kanáří samičky ponechán i po dobu sezení, protože ji na hnízdě krmil a choval se klidně. Po vylíhnutí mláďat sameček konopky pomáhal s krmením a rovněž mu nevadilo, že mláďata zvonka zeleného se ozývají jinak než mláďata kříženců, jejichž hlas byl podobný mláďatům konopky. Mláďata byla odstavena 28. den, kdy samička byla nasazena na druhou snůšku v počtu pěti vajíček. Všechna vajíčka byla oplozena a bylo odchováno všech pět mláďat. Při péření byla mláďata rovněž krmena červeným barvivem a ze sedmi odchovaných mláďat mají čtyři krásné červené vybarvení. Byla sestavena kolekce, která na výstavě získala 346 bodů a třetí místo ve skupině kříženců a evropského ptactva. Sameček konopky při krmení mláďat rovněž dával přednost semenům pampelišky a naklíčenému prosu v klasech. Senegalské proso nakličujeme tím způsobem, že klasy na 48 hod. namáčíme do vody, pak propláchneme a podáváme. Tento pár spolu odchovával mláďata již druhým rokem. V roce 2005 odchoval pouze jedno hnízdo se třemi mláďaty.
Dále byly sestaveny dva páry
Čížek lesní×kanár. Ke křížení byly použity samičky kanárů v barvě dominantně bíloisabelový satén. Jeden pár byl umístěn do klece bednového typu o rozměrech 120×50×40 cm. Samička snesla čtyři vajíčka, ale jen jedno bylo oplozeno. Po celou dobu hnízdění a krmení mláďat byl sameček čížka lesního ponechán u samičky kanára a podílel se na krmení. Jedná se o křížence samečka v barvě světle zelené s náznakem černé čepice jako u čížka.
Druhý pár byl umístěn do voliéry, bylo pozorováno i páření, ale vajíčka byla neoplozena a to u dvou snůšek.
Byl odchován ještě jeden kříženec po čížkovi lesním a to tím způsobem, že kanáří samička byla z voliéry, kde zimovala společně s čížky, přemístěna do klece a pářena s kanárem. Snesla pět vajíček, z nichž se vylíhla dvě mláďata, ale k našemu překvapení jedno z mláďat byl kříženec po čížkovi lesním. Je v barvě světle modré a má rovněž náznak černé čepice jako u čížka. Jedná se o samečka, který byl na výstavě ohodnocen 90 body a umístil se v jednotlivcích na třetím místě. Kanáří samička musela být napářena čížkem ve voliéře, kde společně zimovali a byla z voliéry odchycena koncem měsíce dubna.
Dvě kanáří samičky byly pářeny i se zvonohlíkem zahradním, ale všechna vajíčka byla neoplozena, přestože páření bylo pozorováno. Je známo, že zvonohlík zahradní je nejbližší příbuzný kanára a odchovávat křížence nebývá žádný problém.
Stejná situace se odehrála i při páření zvonka zeleného×kanár. Byly sestaveny dva páry, ale všechna vajíčka byla neoplozena. Třetí pár byl sestaven obráceně. Do voliéry k samičce zvonka zeleného v barvě žlutohnědé, byl puštěn kanáří sameček v barvě dominantně bíloisabelový satén. Tento pár si velmi dobře rozuměl a samička měla tři snůšky. Bylo pozorováno jejich intenzivní páření, ale vajíčka byla vždy neoplozena. Do druhého hnízdění byly proto přidány dvě vajíčka od zvonka zeleného, vylíhlo se jedno mládě, které společně odchovali. Sameček kanára se na krmení podílel a krmil i samičku na hnízdě. Při třetím hnízdění byla přidána čtyři vajíčka od samičky, která byla pářena stehlíkem, ale nenasedla. Vylíhla se čtyři mláďata, z nichž jedno ve stáří pěti dnů uhynulo. Samička zvonka zeleného společně s kanárem i toto hnízdo zdárně vychovala. Mláďata byla silnější než mláďata odchována kanářicí se stehlíkem. Je to dáno krmením mláďat, protože samička zvonka zeleného více krmí různými semeny, zejména naklíčenými a vaječnou míchanicí jen velmi málo. Raději než vaječnou míchanici brala namočený piškot. Ptáci jsou všichni krmeni stejně, jsou jim podávány různé vitamíny do vody výrobce AQUAMID, které podáváme již několik roků a jsme s nimi spokojeni. Potvrdilo se pravidlo, že ne vždy se všechno povede.
Zmíním se ještě o jednom zajímavém odchovu. Máme na dožití kanáří samičku v barvě dominantně bíločerný opál ročník 2001, která byla pářena s křížencem zvonohlík zahradní×kanár ročník 2000. Pár byl umístěn do bednové klece o rozměrech 120×60×45 cm. Odchoval celkem pět mláďat. V prvním hnízdě jedno mládě, ve druhém dvě mláďata a ve třetím rovněž dvě mláďata. Tato klec se dá rozdělit drátěnou přepážkou, kterou jsme použili při nasazení samičky, protože kříženec je dost temperamentní a samičku na hnízdě obtěžuje. Po celou dobu hnízdění však samičku přes mřížku krmí a mřížka je odstraněna až po nakroužkování mláďat. Pak mláďata na hnízdě krmí společně se samičkou. Někdy, aby měla samička klid od mláďat při sezení, se mřížkou oddělí a kříženec mláďata dokrmuje.
Byl učiněn i pokus pářit křížence stehlík×kanár ročník 2003. Byl dán do klece s kanáří samičkou v barvě dominantně bíloisabelovou. Páření probíhalo bez problémů, ale vajíčka byla neoplozena. Pokus však budeme opakovat i v letošním roce.
Je třeba uznat, že většina kříženců je neplodná, ale jsou i výjimky a někteří se stávají plodnými až v určitém věku, přibližně ve druhém a třetím roce. O těchto skutečnostech najdeme zprávy v různých publikacích. Bylo dosaženo odchovu od křížence samce stehlík×
Zvonek zelený s kanáří samičkou. Jiné zprávy uvádějí docílení odchovů mezi kanáry a kříženci stehlík×čečetka, stehlík×konopka.
Zvonek čínský ukazuje, jakým způsobem může být křížení použito na přenos barevných mutací z jednoho druhu na další. Je úzce spojen jak se zvonkem zeleným, tak i se stehlíkem. Kříženci po páření zvonek čínský×zvonek zelený jsou plodní samci i samičky. Díky této skutečnosti bylo odchováno mnoho barevných variant zvonka čínského přenosem ze zvonka zelenéko, kde již existovaly. Existuje teorie, že díky příbuznosti zvonka čínského s evropským stehlíkem se dají zpětným křížením na stehlíka přenést i barevné varianty.
V našem chovu máme samičku křížence zvonek zelený×stehlík, kterou rovněž v letošním roce chceme otestovat, zda je plodná a to zpětným křížením na zvonka zeleného nebo stehlíka.