Od září 2006 do konce minulého roku jsem koupil celkem devět kanárů, ze čtyř zdrojů – výstava ČSCH, Zoo–prodejna a dva dlouholetí chovatelé. Pět kan...
Od září 2006 do konce minulého roku jsem koupil celkem devět kanárů, ze čtyř zdrojů – výstava ČSCH, Zoo–prodejna a dva dlouholetí chovatelé. Pět kanárů z těchto devíti bylo těžce nemocných, přestože se na pohled jevili relativně zdravě. V každém z chovů, kde jsem nakoupil, byla nemoc.
ilustrační foto
Začalo to vždy v noci! Prskání, frkání, kašlání, někteří kanáři se přímo dusili. Sípavé zvuky. Tak mámo, máme doma roztoče. Začala léčba. Měsíc jsem stříkal ptáky Arpalitem. Od pana doktora veterináře jsem dostal tetracyklin – týdenní léčba z napáječek. Výsledek nulový. Postupně jsem byl nucen nemocné ptáky utratit. To bylo to nejhorší.
Pro ptáky to jistě bylo v noci utrpení, ale ráno vypadali „zdravě“. Trapiči vnější i vnitřní jsou přes den v klidu v „úkrytech“. Zdravý ptáček spí jako miminko, s hlavičkou pod křídlem a na jedné noze. Ustelte si na noc v místnosti s ptáky. Máte-li doma napadené a závadné krmivo s roztoči, v klecích na dně starou vrstvu trusu, stará a zahnojená bidélka, přeplněné klece a vlhko, nemůžete mít zdravé ptáky. Infikaci mladých od rodičů nemám ověřenou. Na obranu někdy postačí silná lupa na kontrolu krmení a klecí. Na ostatní Savo, Arpalit. Metrovou klec s 15 kanáry přes zimu v garáži považuji za mučící nástroj pro ptáky. Ptáky bychom měli hlídat v noci častěji, jako v nemocnici, když se do růžova vyspíte – gratuluji, váš chov je zdravý.