Cvičení 7.: kroky do stran
Pomůcky: hůlka, vodítko 3,5 m, provazová ohlávka, rovná stěna.
Ustoupení předkem proti stěně.
Rozcházení koně dopře...
Cvičení 7.: kroky do stran
Pomůcky: hůlka, vodítko 3,5 m, provazová ohlávka, rovná stěna.
Ustoupení předkem proti stěně.
Rozcházení koně dopředu zabráníme postavením proti stěně.
Ustoupení zádí do strany.
Tentokrát se naučíme, jak zlepšit ze země prostupnost koně do stran. Jako obvykle je třeba cvičení provádět v návaznosti na cvičení předcházející. Stále platí, že i pomocí těchto cviků si získáváte důvěrný vztah s koněm. Ustoupení do stran můžeme koně učit dvěma způsoby. První je ustupování střídavě předkem a zádí, dokud si je koník nespojí v jedno. Při druhém způsobu jde o svižný pohyb kupředu a z něj získané ustoupení. Nastíním vám oba způsoby, aby jste si mohli vyzkoušet, co vám a vašemu koni lépe vyhovuje.
1. Ustoupení spojením přední a zadní části koně
Koně si pro usnadnění můžeme postavit čelem ke stěně. Zvolíme si gesto – pobídku pro ustoupení do strany a začneme koně pobízet. Začneme ustoupením předkem. Po jednom kroku okamžitě následuje ustoupení zádí a pochvala. Jestliže kůň ochotně reaguje, můžeme pokračovat stylem: ustup předkem - ustup zádí - ustup předkem – pochvala. Jednotlivé prvky střídáme rychle za sebou a pozorujeme nohy koně. Jakmile zjistíme jakýkoliv náznak ustoupení předními i zadními zároveň, dáme koni okamžitý klid. Případně ukončíme pro dnešek práci úplně.
Ustoupení zádí z pozice před koněm.
Ustoupení v prostoru.
Ustoupení předkem z pozice před koněm ve volném prostoru
Naše pozice vůči koni by měla být neutrální z boku (přibližně v místě jezdce) nebo zepředu. Volbu tlaku nechám na vás. Pro stálý tlak hovoří pozdější využití ze sedla. Pro gesto (rytmický pohyb nebo rytmický tlak) zase fakt, že ze země nebudete muset ve výsledku použít žádných pomůcek. A úplně ideální je, naučit koně obojí. Aby jste ho nezmátli, učíme nejprve jedno a posléze teprve druhé.
Pro usnadnění práce stěnou, vám pro úplný začátek ze zkušeností doporučuji stěnu, „kterou kůň neprojde“. Potom, co koník pochopí co se po něm žádá, můžete ustupování zkusit přemístit do volného prostoru. Zde nastává problém, kdy pobídku kůň pochopí jako „rozejdi se dopředu.“ Tady si můžeme pomoci již zvládnutým couváním na rytmický tlak. Hůlku jen rychle přesuneme na plec koně zepředu a necháme ho zacouvat nejméně tolik kroků, kolik nám stačil ujít dopředu. Zůstáváme důslední, nicméně nesmíme sklouznout k nespravedlivé nebo přílišné tvrdosti. Opět není výsledek důležitější než cesta. Ustoupení požadujeme po malých krůčcích a velmi postupně. Pro koně je to náročné jak na koordinaci pohybu, tak i na pochopení. Buďte trpěliví a nešetřete pochvalou a klidem.
2. Ustoupení pomocí vyslání
Ustoupení pomocí vyslání nám ze země pomáhá vytvořit ustoupení bez ztráty svižného pohybu a pomáhá i při jiných laterálních cvicích (dovnitř plec) k uvolnění.
Vyslání koně proti stěně (v tomto případě proti ohradě).
Pobídka pro chůzi podél stěny.
Svižný krok na stěně.
Začneme tím, že vyšleme koně jako při kruzích. Vyšleme jej a jdeme s ním (v pozici vysílání) proti stěně, kde může:
– zastavit,
– otočit se podél stěny proti nám,
– otočit se podél stěny od nás.
Nám jde tentokrát o třetí variantu. Zkuste vlastní pozicí těla vytlačit koni hlavu směrem od vás. Jestliže to nedokážete nebo kůň nechápe a snaží se otáčet k vám, čemuž se není co divit, když jsme ho to nedávno naučili, použijte hůlku jako při ustoupení předkem. Nepohybujeme se však s koněm, ale zůstaneme na místě, čímž se dostáváme přibližně do pozice kyčlí. Zde můžeme zůstat nebo se posunout až na konec vodítka za koně. V této fázi je důležité, aby jste stáli v místě, kde můžete dát koni pobídku, aby vykročil od vás. Stojíme-li příliš vepředu, nutí to koně zastavovat a otáčet se k nám nebo uhýbat od stěny. Stojíme-li příliš za koněm, může se stát že nedosáhneme hůlkou k oblasti obřišníku. V tomto místě jsme již koníka naučili pobídku ke zrychlení při kruzích. Využijeme toho i při učení stranových chodů.
Vyslali jsme koně na stěnu a pobídli jej k pohybu směrem od nás. Kůň jde více, či méně zešikma podle toho, kde stojíte vy. Zezačátku opravdu nejde o to, aby kůň překračoval nohama jako při stranových chodech. Jde především o to, aby měl chuť jít – výrazně vykračovat podél stěny. Jde také o to, aby si koník zvykl, že ho vedete jinak, než byl zvyklý – to je z pozice před ním. Toto jsou první části cviku, kde je potřeba koně výrazně chválit nebo práci ukončit, jestliže se mu povede pochopit co se od něj požaduje. Je potřeba si uvědomit, že některé z těchto požadavků jsou v rozporu s tím, co jsme koně učili doteď, proto je třeba, aby naše pozice vůči koni byla co nejčitelnější. Nemást jej stejnými pohyby a přemýšlet o každém kroku. Koně se vždy snaží vyhovět, mějte vždy trpělivost a pochopení.
Ustoupení zádi současně s pohybem vpřed.
Pozice člověka při chůzi podél stěny.
Pobídka – gesto pro ustoupení bez opory stěny.
Když kůň chápe, že má jít směrem od nás, umí se podél stěny pohybovat svižně v kroku (ti lepší i v klusu), můžeme přistoupit k samotnému laterálnímu pohybu. Rozejdeme koně podél stěny a v okamžiku, kdy se nám zdá pohyb dostatečný, zapůsobíme hůlkou nebo rukou na záď, jako při ustoupení stálému tlaku. Stálý tlak použijeme, protože je méně invazivní než tlak rytmický. Chceme totiž, aby i při mírném ustoupení zádí kůň šel stále kupředu. Při přílišném zatlačení nebo rytmickém tlaku se může stát, že kůň sice ustoupí zadkem, ale zároveň se zastaví. Volíme tedy tlak podle citlivosti konkrétního koně. Stane-li se nám, že kůň zastaví, znovu jej vyšleme a opravíme svou chybu.
Jako obvykle chceme od koně nejdříve malé krůčky. Zde jsou tyto malé krůčky vzdáleností zádí od stěny. Postupně koně stavíme až na kolmo ke stěně za stálého udržení pohybu. Pokud chceme po koni příliš velké ustoupení, řekne nám to sám tím, že zastaví. Chválíme za to, že kůň ustoupí zádí a neztratí při tom pohyb od nás. Pochvalou za pouhé ustoupení bychom ho naučili zastavovat. Můžeme také zkusit koně vyslat, ustoupit, znovu pobídnout do pohybu podél stěny a pochválit.