1.část: jakou zvolit kvalitu při fotografování
Ve svém širokém okolí neznám téměř nikoho, kdo by si nefotil pro radost rodinné fotografie, ať již...
Ve svém širokém okolí neznám téměř nikoho, kdo by si nefotil pro radost rodinné fotografie, ať již pouze na dovolené nebo po celý rok. A pak jsme tu ještě my - milovníci zvířat, kteří se snažíme fotit, jak to jenom jde. Výsledek se však často mine účinkem a z toho množství záběrů, které nacvakáme, mnohdy nevybereme kvalitní fotku.
Poté, co nafotíme, bychom se rádi pochlubili ostatním. Nejjednodušší cesta je dnes formou elektronického zaslání, čili e-mailem. No a tady se dostáváme k dalšímu problému, o kterém se dnes v našem seriálu zmíním také. Budu psát o fotografování digitálním fotoaparátem, který dnes vlastní již většina domácností. Já osobně mám zkušenosti s digitální fotografií od samého začátku jejího vstupu na náš trh a musím říci, že je již málo klientů, kteří si u mne objednávají fotografie (diapozitivy) z analogového aparátu. Digitální fotografie má však svoje úskalí, proto je nutné věnovat pozornost všemu, kde bychom se mohli setkat s problémem. Stane se, že zachytíme krásný a jedinečný snímek, který se nedá zopakovat a o několik minut později zjistíme, co všechno jsme udělali při focení špatně. Zapamatujme si tedy několik důležitých rad.
Volba paměťové karty pro váš fotoaparát
Dnes koupíte karty za velmi příznivé ceny a pokud by jste srovnávali náklady s fotografováním na filmy a jejich vyvolání, dojdete k závěru, že amatérské fotografování digitální cestou je v současnosti mnohem levnější. Určitě nešetřete na velikosti karty a dle mých zkušeností doporučuji mít karty dvě. I technika někdy selže a co si potom počnete, když jste na mezinárodní výstavě, karta se tzv. „kousne“ nebo vyfotíte tolik záběrů, že je karta plná a není ji kde okamžitě stáhnout.
Nastavení kvality snímku
Volba počtu obrázků na kartě záleží na nastavení, které zvolíte v menu fotoaparátu. Je sice milé, když vidíte vysoký počet obrázků, které můžete na kartu vyfotit, ale je to na úkor kvality snímku. Musíte si promyslet, zda s fotkou chcete manipulovat pouze ve vašem počítači a tisk na papír nebudete potřebovat. V takovém případě zvolte nejnižší kvalitu snímku, která se hodí na posílání e-mailů, pro vkládání na webové stránky. Pro tento případ se vám vejde na kartu velké množství obrázků, vždy však záleží na velikosti karty. Pokud počítáte s tím, že si fotky chcete tisknout sami nebo v laboratoři, nastavte si vždy nejvyšší kvalitu, která vám sice neumožní nespočetné množství obrázků, ale můžete se spolehnout na to, že si budete moci nechat udělat krásnou zvětšeninu. Zmenšit fotografii můžete vždy, naopak zvětšit nelze.
Posílání obrázků elektronicky – e-mailem
Jistě se vám stává, že dostanete od někoho e-mail s přílohou, ve kterém je obrázek příliš velký a při stahování to trvá dlouhou dobu nebo se vám mnohdy příloha zasekne na půli cesty a musíte stažení zopakovat. Většinou má obrázek více jak 1 MB a my pro zasílání e-mailem musíme obrázek zmenšit rozměrově a dostat se z megabajtů (MB) na kilobajty (kB), na přibližně okolo 200 kB, pokud nezadáte nižší kvalitu obrazu.
Zapamatujme si tedy několik rad pro zasílání fotografií elektronickou cestou.
Nejčastěji využívaný rozměr pro zasílání fotek e-mailem, či ukládání obrázků na webové stránky je rozlišení 400×600 pixelů a 72 dpi. Tento rozměr není v žádném případě vhodný pro kvalitní tisk fotografií a jakmile jej zvětšíte, foto bude rozmazané s viditelností malých kostiček, kterým se říka pixely. V počítači můžete obrázek rozměrově zvětšit, ale výsledný efeklt bude rozmazaná fotografie.
Posílání fotografií k otištění v časopise
Když posíláte elektronicky fotografie do nějakého časopisu, hraje důležitou roli právě rozlišení obrázku. Pro otištění ke článku upravujte do formátu minimálně 10×15 cm a nezapomeňte na 300 dpi, které je důležité pro tisk. Pro tento rozměr a rozlišení fotografie nastavíme ve fotoaparátu minimální rozlišení na cca 1800×1200 pixelů (obrazových bodů). Soubor (uložený ve formátu jpg) s takto nastaveným rozlišením fotografie bude mít při odesílání e-mailem velikost přibližně 600 kB (velikost se může značně lišit a záleží především na barevnosti fotografie). Odesílání většího počtu fotografií rozdělíme do více e-mailových zpráv. Jednotlivé zprávy by neměly být větší než 2–3 MB, jinak může docházet k potížím při odesílání. Pokud máme k dispozici pouze pomalé nebo nestabilní připojení k internetu (např. vytáčené připojení po telefoní lince) je lepší uložení fotek na CD a poslání klasickou poštou.
Poznámka: hodnota dpi udává počet obrazových bodů (pixelů) na 1 palec (1 palec = 2,54 cm).
Kvalita snímku pro tisk fotografie
Pro tisk fotografií je nutné rozlišení 300 dpi a pixely volit dle velikosti formátů:
10×15 cm – 1172×1181 a 300 dpi,
20×30 cm – 3543×2362 a 300 dpi.
• 10×15 cm správné rozlišení pro tisk.
• Ukázka nekvalitní fotky, která má nízké rozlišení pro tisk ve formatu 10×15 cm.
Existují různé upravovací prohlížecí programy, které dostáváte zároveň při koupi vašeho fotoaparátu. Bohužel nelze popsat jednoznačný postup, protože každý výrobce má trochu jiné postupy. Je tedy na vás, aby jste podorobně nastudovali návod a mohli v klidu upravovat obrázky, buď pro potřebu tisku nebo zasílání elektronicky.
Důležité je, nafocené obrázky po stažení do počítače zálohovat na CD nebo DVD a dobře popsat, aby jste je i za pár let mohli dohledat. Data se vám mohou ztratit nebo poškodit a již je nikdy z počítače nedostanete. Bohužel počítače velmi často „padají“ a díky virům můžete snadno přijít o vše důležité.
Na závěr dnešního dílu si zrekapitulujme důležité kroky
1. Posílejme fotky elektronickou cestou zmenšené nebo si nastavme nejnižší kvalitu přímo ve fotoaparátu – zvýší se nám počet obrázků a na kartu se jich zaznamená mnoho. V počítači upravíme – většinou je na to přímo program pro posílání e-mailů. Toto samozřejmě neplatí posíláme-li fotky určené pro tisk nebo pro otištění např. v časopise.
2. Pro tisk fotografií musíme nastavit nejvyšší kvalitu přímo ve fotoaparátu, kdy se nám na kartu vejde sice méně obrázků, ale můžme si potom vytisknout velkou kvalitní fotku.
3. Rozhodně si vše zálohujme na CD nebo DVD, protože počítač není stabilní a díky virům nebo jiným problémům můžeme o obrázky, které máme uloženy pouze v počítači přijít.
4. Pokud jste nastavili nízké rozlišěení obrázku přímo ve fotoaparátu, již nikdy nevytisknete kvalitní fotografii, i když ji sami rozměrově ve vašem programu přenastavíte.
V další části seriálu o fotografování si rozebereme úpravu kvality obrázků v počítači a zmíníme se, jak fotografovat v praxi.