Sport zvaný Tanec se psem už není neznámá oblast kynologie. Věnuje se mu stále více lidí, je zajímavý a vhodný téměř pro každého psa i psovoda. Není omezen ani plemenem, ani věkem a soutěže v této disciplíně se pořádají celoročně. Výcvik Tance se psem, na rozdíl od některých jiných sportovních disciplín, není nijak finančně náročný. Například pro trénink agility je nutný udržovaný, rovný povrch o rozloze 20×40 metrů a sada profesionálních překážek. Pro služební kynologii a nácvik obrany je zase potřeba bezpečné místo, zkušený figurant, kvalitní „rukáv“ či celý figurantův oblek. Pro saňové sporty je potřeba pořídit postroje na psy, sáně a mimo sněhovou sezónu „vozítko“ s kolečky. Na výcvik tance se psem postačí pouze klidný kout a nápady při sestavování choreografie.
V každém městě či obci se jistě najde například opuštěné pódium letního kina, jen občas používané hřiště nebo jiné klidné místo. Trénovat se dá ovšem i doma v obýváku, na zahradě či v prázdné garáži. V řádu Klubu Tance se psem České republiky jsou určeny rozměry taneční plochy pro soutěže. Je to minimálně 8×8 metrů a maximálně 20×20 metrů. Větší taneční plocha se nedoporučuje. Soutěžní pravidla totiž ukládají psovodovi nutnost využití celé taneční plochy ve své sestavě. Příliš velkou plochou by tedy mohla utrpět choreografie, původně nacvičená na menší rozměry. Zbytečně rozlehlá taneční plocha může někdy psovodovi ztěžovat orientaci, kde se právě nachází porota. Během svého vystoupení by se měl totiž každý soutěžící snažit vystupovat čelem k porotě, stejně tak, jako se herci na jevišti snaží být čelem k divákům. Pokud psovod porotě psa svým tělem neustále zakrývá, ta nemůže jeho cviky hodnotit a konečná známka pak bývá nižší. Stydlivější psovodi mají také občas ve zvyku, že svou sestavu soustředí pouze do jednoho kouta taneční plochy a v 90 % to bývá ten nejvzdálenější od poroty. Omezený prostor je tedy donutí vystupovat v přiměřené vzdálenosti a oni se mohou porotě i divákům předvést tak, jak si jejich předchozí celoroční příprava zaslouží.
Na soutěžích v Tanci se psem pořadatelé někdy v propozicích určují, jak má soutěž vypadat. Například určí, kolik povinných prvků musí soutěžící zařadit do své sestavy, zdali je povinný hudební žánr (country, disko, lidová hudba, vážná hudba …), druh kostýmu psovoda (vánoční, sportovní, podle ročního období …), délku hudební nahrávky nebo zařazení povinné rekvizity (hůlka, květina, židle, míč …). Variabilita vytváření sestav pro Tanec se psem je opravdu rozmanitá a záleží pouze na fantazii psovoda a šikovnosti psa, jak bude vypadat konečný výsledek. Na soutěžích lze vidět i téměř profesionální sestavy, které mají psovodi i psi propracovány do nejmenších detailů. Základem je samozřejmě vždy vycvičený a ovladatelný pes, ale vhodným kostýmem, hudbou a choreografií lze mnohdy docílit výjimečného výkonu a krásného zážitku pro diváky i porotu. Nejdůležitější však je, aby pes s vámi tančil rád. I tento aspekt rozhodčí posuzuje. Není dobrý pohled na psa, který se během tance zajímá více o okolí, nežli o svého tanečního partnera. Na soutěžích začátečníků se s tímto nešvarem samozřejmě počítá, protože mladý pes si musí nějaký čas zvykat na vystoupení v cizím prostředí a před diváky, ale u kategorie pokročilých jsou za nepozornost připisovány trestné body. Nebojme se zpočátku trénovat někde venku, v parku, na náměstí nebo na nějaké veřejné kynologické akci. Jedině tak si pes zvykne na ruchy okolí a věřte, že časem již bude vnímat jen vás. Je škoda, když někdy první neúspěch dokáže odradit psovoda od dalšího výcviku a soutěžení, a přitom by napříště stačilo vyvarovat se několika zbytečných chyb či nedorozumění. Je to jedna z mála disciplín, kde neexistuje hranice ve vymýšlení cviků.
Pokud se Tanci se psem již nějaký čas věnujete a chcete si vyzkoušet, jak máte zvládnuté cviky a nacvičenou sestavu, přihlaste se na soutěž pro začátečníky. Jedna taková se koná 26. května. Klub Tance se psem České republiky ji pořádá v hale zimního stadionu v Blansku. Soutěžit budou pouze začátečníci a ti budou navíc rozděleni podle věku. Podrobné propozice naleznete na internetových stránkách: www.tanecsepsem.cz. Kdo nemá možnost internetu, může si zavolat.
Další ze zajímavých sportů, vhodných pro každé plemeno psa včetně kříženců, je coursing. Blanenský Klub Tance se psem pořádá pravidelné tréninky, ve snaze o zvyšování fyzické kondice psů. Coursing je totiž jedna z možností, jak ze psů vybít přebytečnou energii tou nejpřirozenější formou. Coursing znamená v překladu terénní dostih. Návnada, zpravidla střapec nebo kůže je tažená po louce navijákem kolem kladek. Tím se docílí, že návnada neustále mění směr pohybu a tím je pro psa tato „hra“ velmi zajímavá a lákavá. Rychlost pohybu návnady je regulovatelná a díky tomu může coursing běhat nejen rychlý, ale i pomalejší pes. Psi tento sport milují a nemohou se dočkat, kdy konečně přijdou na řadu. Někteří majitelé jezdí na tréninky do Blanska pravidelně a jejich psi už zvládají coursing na výbornou. Proto se Klub Tance se psem ve spolupráci s Klubem Agility – Blansko rozhodl, uspořádat v neděli 25. 3. 2007 sportovní den pro všechny pejskaře. Zájemci, kteří do Blanska přijedou, si budou moci nejen zaběhat coursing, ale připravena bude i malá překážková dráha agility a pomoc instruktorů. V programu samozřejmě nebudou chybět ani ukázky tance se psem v podání mistrů republiky. Podrobné informace naleznou zájemci na internetových stránkách: www.agility-blansko.net.