Cvičení 8.: omezení prostoru
Tentokrát si povíme o cvičení na omezení prostoru vůči koni. Ráda bych však nejprve napsala krátkou úvahu na toto téma...
Tentokrát si povíme o cvičení na omezení prostoru vůči koni. Ráda bych však nejprve napsala krátkou úvahu na toto téma. Omezení prostoru nebo-li vysílání koní samostatně do zúžených prostor je velmi rozsáhlé téma. Skákáním přes překážky začínaje a přepravou koní konče. Je však třeba si uvědomit, že pro koně je stlačování z kterékoliv strany psychicky jedna z nejnáročnějších situací. A právě proto tuto úvahu píši.
Omezení prostoru ze sedla.
Kůň sám od sebe omezení prostoru nevyhledá a překážku raději oběhne než přeskočí. Proč? Koně nejsou jeskynní zvířata, to ví jistě každý. Od zavírání do boxů na celé dny se naštěstí, v návaznosti na obecně lepší povědomí o koňské psychice, také již upouští. Koně jsou zvířata luk a plání. Lesní či pralesní koně by jste také marně hledali. Je-li kůň unaven, přirozeně si k odpočinku vybere místo, kde má rozhled. Má to naprosto jednoduchý důvod. Víme přece, že kůň není lovec, ale kořist. Kořist se před predátorem neschovává do nory, ale prchá. Prchá se nejlépe v otevřeném prostoru, kde jde vyvinout větší rychlost a je lépe vidět, kam se běží.
Omezení prostoru může být pro člověka nezřetelné.
Další z instinktů velí koni použít omezený prostor teprve, když vidí, že mu zde nic nehrozí. Typický je příklad učení mladého koně procházet terénem za starším, zkušenějším a odvážnějším koněm. Takto to funguje i v případě člověka, ve kterém kůň získal důvěru.
Vyslání koně do neznámé situace.
Koně jde dohromady omezit ze šesti stran. Zepředu, zezadu, z obou stran, zespodu a shora. Do prostoru, nějakým způsobem zúženého můžeme s koněm vstoupit několika způsoby:
– Můžeme jej vyslat.
– Nechat ho aby nás následoval.
– Projít prostorem ze sedla.
Mnoho lidí rádo dostává koně do zúženého prostoru přímo ze sedla. Já si myslím, že je to až konečná fáze. Pro to, aby váš kůň měl ve vás oporu, je potřeba mu ji nebrat nucením. Dostanete se do situace, kdy například v terénu je potřeba zdolat nějaký omezený prostor a kůň se ho bojí. Doporučuji nejdříve zvládnout koně ze země. Jestliže je koník v klidu, můžeme zkusit projít před ním a nechat mu co největší manipulační prostor. To znamená nechat mu otěže nebo vodítko co nejdelší. Vedeme-li koníka takzvaně „u huby“, nemá naprosto žádný prostor ke zkoumání předmětu, kterého se bojí. Zvyšujeme tím nebezpečí, že nám kůň skočí na záda, protože nemá kam jinam. Pokud tedy zvolíte tuto variantu, je třeba nechat koni vodítko co nejdelší, netahat a nenutit jej k rychlé akci. Projděte před koněm přes překážku a nechte ho, aby si ji v klidu prozkoumal. Teprve, až zůstane v klidu stát před ní, začne se pást nebo jinak ztrácí zájem, můžeme mu pomoci tahem za vodítko (otěže). Kůň, který již důvěrně zná následování tlaku (viz. snižování hlavy na stálý tlak), by měl za vámi prostorem projít. Pokud má koník stále obavy, necháme jej projít překážku po jednotlivých krocích. Po každém kroku správným směrem jej necháme znovu si terén obhlédnout.
Překotná reakce na přílišný tlak.
Když je kůň příliš vyplašený nebo máte obavu, že by na vás mohl skočit, můžeme využít vyslání do omezeného prostoru. Pro tento postup je nezbytné znát předchozí cvičení a mít důvěru a respekt koně. Této problematice se budeme věnovat v příští Fauně.
I takto se dá pochopit omezení prostoru koně ze 4 stran.
Ze sedla tyto prostory překonáváme teprve, když kůň zvládl prostor ze země. Není-li možné toto koně ze země naučit, volíme podobný postup jako při následování. Práci nám bezpochyby usnadní, jestliže koník zná povely pro „špatně“ a „dobře“. Naučit koně na slovní pochvalu nebo naopak na slovo pro špatnou volbu, jsme měli při všech předchozích cvičeních. Necháme koně stát přímo proti zvolené situaci a necháme jej uklidnit se. Nesmí se otáčet ani couvat. Doporučuji začít ze vzdálenosti, kde je kůň ještě klidný. Vyvarujte se stálého pobízení. Pobídka či korekce přijde jedině, když jde špatným směrem. Po jakémkoliv pohybu (ze začátku oceňte i přenesení váhy) správným směrem výrazně chválíme a necháme koni klid. Postupně, po malých krůčcích, přijdeme k překážce. Samotnému vstupu do „nebezpečné zóny“, nechte koni ještě více času a trpělivosti. K další pobídce přistupte vždy teprve, až zůstane kůň naprosto klidný. V klidu mu nechejte raději víc času, než použít unáhlenou pobídku dřív, než je připravený.
Vyslání přes překážku.
Hlavní je, aby jste v těchto situacích zůstali klidní především vy. Ztratíte-li nervy, ztratíte i důvěru koně. Ve vztahu koně k vám se objeví díry, které je lepší vůbec neudělat, než později sešívat. Nutíte-li koně překonat neznámý omezený prostor jen díky respektu, který má vůči vám, spolehlivého partnera nezískáte.