Kdy a jak nejlépe fotografovat digitálním fotoaparátem
Pokud jsme se rozhodli fotografovat třeba psího kamaráda, je potřeba vědět několik základn...
Pokud jsme se rozhodli fotografovat třeba psího kamaráda, je potřeba vědět několik základních informací. Když si fotografování můžeme naplánovat, ušetříme si spousty starostí navíc. Zkusme si tedy přiblížit, co můžeme sami ovlivnit:
• Podzimní záběr po 14-té hodině, kdy barevnost není vůbec v počítači upravena. Barevné spektrum je velmi do žlutooranžova, což je dané podmínkami, o kterých se zmiňuji v textu.
1. Vlastnit fotoaparát se zoomovým objektivem (to je takový, co se vysouvá z fotoaparátu ven).
2. Nefotit při nízké světelnosti, v zimním období je potřeba fotografování naplánovat kolem poledne.
3. Asi od května do září jsou světelné podmínky dobré zhruba od 10 do 16 hodin, kdy barevné spektrum nezanechává nepřirozený nádech zabarvení do žluta a oranžova.
4. Černý či naprosto tmavý pes potřebuje mnohem více světla, než zvířata se světlou srstí.
• Letní dopolední fotografie při jasné obloze, kdy je sluníčko velmi vysoko na obloze. Stíny jsou ostré a změkčení stínů jsme dosáhli přiblesknutím.
Volba fotoaparátu při fotografování zvířat je prioritou. Pokud chceme malý automatický fotoaparát, vybírejme pouze ten, který má vysunovací objektiv – odborně nazýván zoom. Díky takovému objektivu si můžeme přiblížit zvíře natolik, aby v celém prostoru bylo zvířátko co největší. Čím je zvíře menší, fotografování je pracnější a využití zoomového objektivu je na místě.
• Ideální světelné podmínky za letního období. Měkké rozptýlené světlo – slunce je pod jemnými mraky, takže proniká jen velmi zlehka – pozná se podle velmi pěkné prokreslené fotografie a nepatrného měkkého stínu.
Stane se, že vyfotíme pěkný záběr, ale z velké dálky. Do jisté míry obrázek můžeme oříznout, ale mějme na paměti, že vše je potom na úkor kvality. Výsledná velikost obrázku už může být jen velmi malá fotografie, která při tisku dosáhne velkosti třeba 5×7 cm a tak bude vhodná jen pro počítačové účely na zasílání e-mailem, přestože jsme nastavili maximální velikost v samotném fotoaparátu.
• Nepříliš dobré světlené podmínky pro fotografování černého psa . Na fotografii vidíme spíš černý flek, vůbec není prokreslená srst z důvodu málo proniknutého světla do fotoaparátu. V této situaci je potřeba zvýšit ISO, abychom se dostali na expozici, která umožní vniknout více světla do fotoaparátu. |
• Stejný záběr, jen upravený v počítači. Zesvětlený, přidaný kontrast a upravené barvy- stažení modré a přidané žluté barvy. |
Další volba fotoaparátu je digitální zrcadlovka. Cenově náročnější, mnohem větší, ale pokud vás fotografování zajímá a chcete být dobrým fotoamatérem, vřele doporučuji. Jednotlivé objektivy lze měnit a volit podle druhu fotografování.
Samotné nastavení fotoaparátu
Možná jsme zvyklí využívat automatického programu, kdy si fotoaparát vyhledá kompromis a u zachycení běžných snímků nemáme problém jak s barevným podáním, tak s ostrostí. Jenomže pokud chceme specifickou fotografii, kde by měl být zachycen pes nejlépe dle standardu nebo v pohybu, už je na nás, abychom využili dalších funkcí fotoaparátu a nespoléhali se na automatiku. Velmi důležitě je si zapamatovat, že pokud chceme fotit psa v pohybu nebo při nějaké činnosti, vše se odvíjí od počasí.
• Tyto záběry vznikají nejčastěji z důvodu, že máme obavy, aby se nám tam zvíře celé vešlo. Když se potom na obrázek podíváme, vidíme, že je nafocen z velké dálky. Upravení v počítači bude mít za následek snížení kvality fotografie.
Při hezkém slunečném počasí máme o polovinu práce méně. Ovšem musíme dbát, aby sluníčko bylo v našich zádech a nesvítilo nám do fotoaparátu. Také bychom měli vědět, jak se chová sluníčko při různém ročním období a v čase jednotlivého dne.
Zimní období: stíny jsou dlouhé a barevné spektrum je velmi žluté, proto je potřeba fotit nejlépe kolem poledne. V ranních a odpoledních hodinách světla rapidně ubývá a barevnost obrázků není věrná, úpravu těžko doženeme i v počítači. Snímky v odpoledních hodinách můžeme mít již neostré a srst mnohdy není prokreslená ani u světlých zvířat.
• Správný záběr, kdy je kůň objektivem přiblížen na maximum. Zároveň si při focení musíme najít takovou pozici, která nám umožní dojít co nejblíže k fotografovanému objektu. V tomto případě je to mnohem náročnější, neboť se jedná o volně pobíhajícího koně.
Čas pro focení: vhodná doba v letním období je mezi 10.–16. hodinou. Pozor ale na slunečné polední světlo, kdy je slunce příliš vysoko na obloze a na objektu zůstanou velmi tvrdé stíny. Tyto stíny lze změkčit přiblesknutím. V letním čase, na rozdíl od zimního času, není vhodné při plném slunci fotografovat kolem poledne.