Cvičení 9.: vyslání do stlačeného prostoru
Vysílání do omezeného prostoru.
Pomůcky: provazová ohlávka, 3,5 m vodítko, hůlka.
Vyslání přes překá...
Cvičení 9.: vyslání do stlačeného prostoru
Vysílání do omezeného prostoru.
Pomůcky: provazová ohlávka, 3,5 m vodítko, hůlka.
Vyslání přes překážku na druhou stranu.
V minulém čísle jsme si říkali o omezení osobního prostoru koně obecně. Dnes se zaměříme konkrétně na vyslání. Pro vyslání můžeme mít spoustu různých důvodů: nemožnost překonat omezený prostor jinak, strach, že na nás kůň skočí, obavu, že kůň pod sedlem neprojde … Jak jsme se dověděli minule, vrcholem omezení koně v prostoru je krabice – vozík, kde omezíme koně ze všech šesti stran najednou. Navíc se ještě může přidat stres ze zvuku okolního provozu, určitá nestabilita vozíku (nemívá tlumiče) atd. Nakládání koníka do vozíku můžeme trénovat až v závěru, kdy už pro něj omezení z jakékoliv strany nebo i z více stran současně, neznamená žádný problém.
Motivace pochvalou.
Ale teď k samotnému vyslání. Zvolíme si druh omezení pro koně. Jako obvykle postupujeme od jednoduchého ke složitějšímu. Začneme tedy mírným stlačením jen z jedné strany. Můžeme použít předmět položený na zemi, případně koníka posílat do zúženého prostoru mezi nás a předmět (např. barel). Předpokladem pro vyslání koně do omezeného prostoru je jeho důvěra v nás a zvládnutí předchozích cvičení. Snažte se provádět cvičení opravdu po malých krůčcích. Je naprosto kontraproduktivní urputně vysílat koně do prostoru, ve kterém se cítí ohrožený hned v prvních lekcích. Předpokládám tedy, že váš svěřenec už bez problému reaguje na stálý i rytmický tlak, ustoupení zádí, zastavení a problém mu nedělá ani vyslání na kruh. Pokud nemáte zvládnutou kteroukoliv z těchto věcí, vraťte se zpět a pilujte.
Lze také projít před koněm.
Pro překonání omezených prostor je třeba, aby koník zvládl omezení z obou stran. Znamená to tedy, že do zúženého prostoru vyšleme koně nejprve z jedné a potom z druhé strany.
Klidné překonání překážky.
Postup vypadá asi následovně: vyšleme koně jako při vysílání na kruh směrem k překážce. Kůň může zaváhat, zastavit a předmět si prohlédnout. Nesmí ale měnit směr nebo překážku obcházet. Udělá-li tuto chybu, nasměrujeme jej zpět a pochválíme dřív, než chybu stihne udělat (viz. malé kroky v minulém čísle). Jakmile koník projde překážkou, pochválíme jej důkladně a po pauze vyšleme do překážky z opačné strany.
Obrat na druhou stranu.
Pro druhy překážek a omezení prostoru se fantazii meze nekladou. Důležité je zapamatovat si pravidla:
– od jednoduchého ke složitějšímu,
– po malých krocích,
– v klidu a se zachováním bezpečnosti.
Překonání překážky pro pokročilé.
Jakmile koník překážku zvládá v pohodě, můžeme jej plynule vyslat na jednu stranu, změnit směr a ihned vyslat na druhou stranu, teprve potom pochválit. Můžete také zkusit projít překážku před koněm. Inspirací do budoucna může být i překonávání omezených prostor ve volnosti.
Překonat překážku je třeba z obou stran.
Pokud vám kůň špatně reaguje na vyslání do omezeného prostoru, zvažte jestli není chyba v předchozí komunikaci. Může to být špatná reakce na pobídku kupředu nebo na tlak obecně. Mohou to být příliš velké nároky kladené na koně a tím vyvolaný stres. Také to může být sklouznutí k nespravedlnosti stylem „dělej, dělej, ať už jsi tam …“, tolikrát aplikované při nakládání do přepravního vleku. Máte-li pocit, že to někde vázne, hledejte chybu především ve svém dosavadním přístupu a k těžším věcem se vracejte teprve, až chyby opravíte. Dejte si dost času na cvičení. Ušetříte tím ještě více času při praktickém využití těchto principů a neztratíte důvěru u svého koně.