Světelné podmínky, expoziční možnosti a fotografování s bleskem
V minulé části jsme se zmínili, za jakých světelných podmínek je dobré fotografovat...
V minulé části jsme se zmínili, za jakých světelných podmínek je dobré fotografovat. Se sníženou intenzitou světla se amatérům velmi špatně fotografuje, ale ani profesionálové nejsou příliš rádi, pokud nemají „dobré světlo“.
Při zhoršených světelných podmínkách si můžeme ve fotoaparátu nastavit vyšší citlivost – – ISO (iso je citlivost snímacího čipu digitálního fotoaparátu). Nelze s přesností určit, zda je vhodné nastavit ISO 400 nebo třeba 800. Vše se odvíjí od dané situace a fotografovaného objektu. Dále je potřeba vědět, že čím nastavíme vyšší citlivost, tím ubývá na kvalitě snímku – fotografie je velmi zrnitá.
• Fotografie pořízená v zimním období, kdy není dostatek světla. Fotografii prosvětlilo lehké osvětlení bleskem nastavením programu, kdy blesk poskytne tolik světla, aby pozadí a vše okolo nebylo tmavé.
Uveďme si několik příkladů
Velmi zatažená obloha
1. Fotografujeme zvíře, které je v naprostém klidu, stojí, sedí, leží. Nastavením ISO 400 bychom měli mít fotografii expozičně v pořádku. Nastavení fotoaparátu na portrét, kdy se již nemusíme zabývat, jakým časem je objekt fotografován.
2. Pohybující se zvíře, běžící, hrající si. Zde bych se přikláněla ještě k vyšší citlivosti, až ISO 800. A fotoaparát by měl být nastaven na sport, kdy je v tomto případě čas automaticky nastaven na krátký čas a pohybující se zvíře nebude rozmazané. Kdybychom nechali program portrét, fotografie by byla rozmazaná.
• Fotografie pořízená bez blesku v hale, kde je nedostatek denního světla. Abychom se dostali na krátký expoziční čas, kterým můžeme fotit pohyb, citlivost musí být vysoká, v tomto případě byla nastavena na ISO 1600.
Zatažená obloha
Tmavé a černé zvíře. Musíme si v tomto případě uvědomit, že černá barva odráží daleko méně světla než barvy světlé. A protože ve většině případů nefotografujeme nikdy tak z blízka, aby zvíře pokrylo celou plochu LCD displeje, měří si fotoaparát celkovou expozici a pak se stane, že tmavé zvíře se stane černým flekem nebo ho máme rozmazané. Obojí souvisí s daným světlem a z jaké dálky zvíře fotografujeme. Nastavení citlivosti v této situaci bych doporučila ISO 400.
• Fotografováno v hale s bleskem. Nepříjemný stín vedle koně a pozadí velmi tmavé. Důvodem je, že blesk obsáhne určitý počet metrů a vše, co je za koněm, bude vždy v tomto případě tmavé.
Fotografování v halách a místnostech
Velmi málo světla pro fotografování máme v uzavřených prostorech. Je možné fotografovat s bleskem, ale k tomuto tématu se více rozepíši samostatně, neboť i zde děláme nesmírné chyby. Nastavením vyšší citlivosti snímky rozhodně vylepšíme a budou mnohem expozičně vyrovnanější, ale zvýší se zrnitost, která se projevuje hlavně u zvětšenin.
Výstavy a parkury se často pořádají právě v halách, které nemají dostatek denního světla a umělé světlo nemá dostatečnou intenzitu, aby nám nahradilo denní světlo, což mnozí z nás vůbec nevědí. Fotoaparát potřebuje mnohem více světla, než vidíme my lidé pouhým okem. Zde je vděčným pomocníkem blesk, neboť málokterá hala je natolik prosvětlená denním světlem, že by expoziční možnosti fotoaparátu neselhaly.
Fotografování s bleskem
Místnosti
Bez blesku bychom se mnohdy ve fotografii vůbec neobešli. Blesk nám nahrazuje denní světlo, ale má velmi omezené možnosti. Proto je potřeba důkladně prostudovat návod svého fotoaparátu, do kolika metrů lze s vaším bleskem fotit. Také musíme vědět, že blesk se chová jinak v uzavřené malé místnosti, kde se dané světlo blesku odráží od stěn, a když je místnost bílá, fotografie je mnohem kontrastnější a prosvětlenější.
• Fotografie pořízena za velmi zatažené oblohy venku. Použil se blesk s klasickým programem, na který běžně fotíme. Pozadí tmavé a nepříjemný stín od blesku.
Haly
Naopak v halách se nemá světlo z blesku od čeho odrazit, a tak musíme dbát na parametry, které jsou u fotoaparátu dané a jejich překročením budeme mít fotografii šedivou, tmavou a téměř bez barev. Fotografujme tedy pouze na určitou vzdálenost, protože u běžných automatů většinou nad 5 metrů již blesk nedosáhne a fotografie bude naprosto tmavá.
Venku
Bleskem si můžeme pomoci i ve velmi prudkém slunci, kde nám světlo od blesku pomůže změkčit ostré stíny od sluníčka.
Když je šero, automaticky se nám blesk otevře, pokud si ho sami na fotoaparátu nevypneme. V tomto momentě, kdy ubývá světlo, ale my lidé ještě velmi dobře vidíme, začíná fotoaparát pracovat zcela jinak, než bychom si přáli. Bleskem osvítíme pouze fotografovaný objekt a vše ostatní bude již naprosto tmavé. Jsou programy, které se mohou při fotografování s bleskem nastavit i tak, že vše se nesvětelně vyrovná a fotografie bude vypadat, jako kdybychom fotili za ideálních podmínek. Ne každý fotoaparát ale tuto funkci má.