Ve Fauně č. 6/2007 byl otisknut článek „Jak připravuji kanáry na hnízdění“. Autor článku se velmi podrobně zabývá chovem a přípravou kanárů na hnízdění, až po odstavení mláďat. Článek je jistě přínosem a pomocníkem začínajícím chovatelům kanárů. Přesto některé stati článku vidím trochu jinak.
V prvé řadě se jedná o to, zda provádět odchov kanárů v párech nebo nechat hnízdit pouze samičku. Na toto téma byla popsána již řada papírů. Dovolím si uvést jen několik výhod hnízdění v párech. Sedí-li samička na pěti mláďatech a musí se sama starat o jejich výživu od vylíhnutí až po jejich odstavení, pak je to pro ní velká zátěž. Odchováváme-li v párech, jako v přírodě, starají se o výživu mláďat oba. Samec krmí na hnízdě samičku i mláďata až po vylétnutí z hnízda. Zasedne-li samička již na hnízdo další, mohu odstavit mláďata dříve a nechám je dokrmovat vlastním otcem. Nikoliv jiným samcem nebo samičkou Křížence, což je někdy sázka do loterie, jak se bude cizí samec starat o mláďata. Dám-li odstavené kanáry ke kanárům starším a pustím mezi ně samce – otce posledně odstavených kanárů, bezpečně pozná svoje mláďata a nakrmí je. A co víc. Samec zvyklý na krmení mláďat společně se samičkou nakrmí i cizí mláďata, pokud to potřebují. (Já vždy říkám, že tento samec nakrmí vše co otevře zobák). Že samec ruší samičku při hnízdění? Z vlastní chovatelské zkušenosti vím, že se to stane velmi zřídka. A takového samce již do dalšího chovu nepustím. Připravuje-li se samička na další hnízdo, nemusím být na stráži, abych nepropásl páření. Samce se samičkou v páru nemusím hlídat, aby nebyla vajíčka čistá. O to se stará pár sám. Že hlídání samiček zabere spoustu času, je samozřejmé, zvláště když musím hlídat 10–15 i více samiček a chodím do zaměstnání. Když dám samce k samičce krátce ráno nebo večer a více se o ně nestarám, není vždy jisté, že budou vajíčka oplodněna. Samec, který žije se samičkou v páru a podílí se na celém vývoji mláďat až do dospělosti, má v chovu svoji nezastupitelnou funkci. O výhodách chovu v párech bych mohl dále pokračovat. Uvedl jsem však jen to nejpodstatnější. Podle mého názoru, chov v párech není nevyhovující.
Svoje opodstatnění má hnízdění pouze samičkou jen u zpěvných kanárů. Chov kanárů ve venkovních voliérách je velmi vhodný. Velký prolet na čerstvém vzduchu a na sluníčku, je pro jejich zdraví a vývoj to nejlepší, co můžeme udělat. Ale ne všichni mají takové možnosti. A co ten, kdo chová kanáry i v zimě ve venkovních voliérách a nechává je tam i za silných mrazů -10 °C až -15 °C. Otázka: dělá to chovatel proto, aby posílil jejich zdraví nebo nemá jiná řešení? Nejsem zastáncem chovu nejen kanárů, ale i jiných ptáků po celou zimu venku. Kanár je pták teplomilný, už podle místa původu. Přimlouvám se za to, aby ptáci byli pro zimní období zazimováni, i když za dobu chovu u nás došlo k určité aklimatizaci.
Ještě malou poznámku na závěr. Když se první hnízda nepovedou, (vajíčka jsou čistá) není to narušení biorytmu. To se stává i v přírodě. Kanáři i přes tuto nepříjemnost zasednou znovu a vyvedou ještě dvě i tři hnízda zdravých mláďat. Neznamená to tedy nezdar celé chovné sezóny. To, co jsem uvedl v tomto krátkém článku není vymyšleno, ale jsou to čtyřicetileté zkušenosti s chovem kanárů v párech.