Kousné rány jsou velmi záludné. Špička zubu projede kůží a chlupy zakryjí vstupní bránu infekce. Na první pohled se zdá, že se nic nestalo. Bohuže...
Kousné rány jsou velmi záludné. Špička zubu projede kůží a chlupy zakryjí vstupní bránu infekce. Na první pohled se zdá, že se nic nestalo. Bohužel na špičce zubu i kůži je mnoho bakterií, které se kousnutím zanesou do podkoží nebo svaloviny. Neošetřená kousná rána velmi bolí, velmi hnisá a pokud ji ihned neošetříte, zánět trvá tři týdny.
• Čerstvá kousná rána zvenku i uvnitř tlamy. |
|
• Jodový přípravek hluboko do rány. |
• Je nutné najít všechny oděrky. |
První pomoc přímo na procházce je zchladit kousnutí ledem nebo přiložit bylinu řebříček nebo jitrocel. Rozmačkáte mezi prsty a tlačíte na ránu. Doma je nutné ránu vyčistit. Kysličník je vhodný k odstranění nečistot, vypění a vynese na povrch částečky půdy, chloupky. Pro kousné rány je ale nezbytný jodový přípravek. Tkáň musíte spálit i s bakteriemi, zevní dezinfekce nestačí. Roztok jodu vstříknete stříkačkou do rány a mírným tlakem vytlačíte tekutinu i s krví a nečistotami. Nebo mast vmáčknete do otvoru rány. Kousnutím často vznikne kapsa – odtržená kůže od podkoží. Kapsu je nutné vypláchnout nebo vytřít tamponem namočeným v jodovém roztoku. Ošetření je třeba provádět po dvou hodinách, prvních 24 hodin od zranění. Čím rychleji vypálíte ránu jodem, tím rychleji se zahojí. Lihové přípravky jsou zcela nevhodné. Zvýší prokrvení rány a roznesení infekce, napomáhají i šíření zánětu v první fázi onemocnění. Z homeopatik použejeme Arnicu 30 ch na vyblokování bojového šoku a Arnicu 9 nebo 15 ch na podlitiny, pohmožděniny a krvácení. Podáváme 3× denně první dny, dále již jen 1× denně. Calendula 9 nebo 15 ch je nejlepší homeopatikum na kousné rány. Brání šíření infekce, zceluje rozervanou ránu zevnitř směrem ven. Podáváme 10× denně první den, 5–10× druhý den a postupně snižujeme. Zevně ránu mažeme jodovou mastí, pokud ovšem máme důkladně vydezinfikované podkoží! Nebo Cicadermou, která může také dovnitř rány a nestahuje a nezavírá tak jako jod.
Úskalí prvních dnů
Přehlédnete malou kousnou ránu, která rychle oteče. Bojíte se špejlí vniknout do rány a ošetřujete jen zevně, tím vzniká obrovský problém, rozsáhlé hnisání, flegmóna, nebezpečí otravy krve. Nezvládnete svého psa nebo jste tak citliví, že mu nechcete působit bolest pálivými dezinfekčními prostředky.
Pokud postupujete podle mých rad první dva dny a zejména prvních 24 hodin, měl by být pes za tři dny zdráv a dále ošetřujete 1–2× denně. Jestliže se ovšem bojíte nebo nemůžete tolikrát za den ošetřovat, máte práci na další tři týdny a pes má bolesti o mnoho déle.
• Zasunout špejli co nejhlouběji. |
• Po 2 dnech. |
• Sliznice tlamy může vysychat, pokud visí ven. |
• Otok. |
Po dvou dnech můžete ránu proplachovat jen 1× denně, pokud nehnisá. Zevně udržujete kůži čistou, bez příškvarů, stroupků. Ty šetrně odmašťujete cicadermou nebo měsíčkovou mastí nebo arnikovým olejem. Pokud i při podávání Calenduly dojde k hnisání, použijte Hepar sulfur 9 ch na odstranění hnisu, poteče směrem ven. A hepar sulfur 15 ch na dosušení rány. Hepar sulfur 15 ch vysuší malé množtsví hnisu, působí jako jod, stahuje směrem dovnitř. Proto jsou oba přípravky nevhodné při větším hnisání nebo u hlubokých ran. Zavřou ránu a hnis zůstane uvnitř. Bude se vstřebávat do krve a může dojít k sepsi. Kousné rány se nesmí šít ani nechat zavřít první 2–3 dny.
Jestliže jste zanedbali nebo nepostřehli první fázi onemocnění, tak se už nesmí rána chladit, ale zahřívat. Chlazení je pro první fáze zánětu, cévy se stáhnou a infekce se méně šíří. Ale při pokročilém zánětu stažení cév brání přístupu bílých krvinek a likvidaci zánětu. Starou ránu tedy budeme zahřívat masírováním hřejivými mastmi nebo lihovými přípravky. Můžete natřít švédskými kapkami, na to dát ichthyolovou mast a igelit. Zánět se zdánlivě zhorší, ale směřuje ven z těla. S použitím Hepar sulfur 5 ch i calndula 5 ch se otevře v nejslabším místě a absces vyteče. Proplach abscesu provádíme slaboučkým jodovým přípravkem nebo akriflavinem nebo hypermanganem, ale musíme dávat velký pozor na přesušení. Všechny tyto přípravky suší ránu. Její okraje se krabatí, svědí, praskají do krve nebo bolí tak, že je pes škrábe a křehká přesušená kůže praská. Vhodnější je slabý zelený čaj a mazat cicadermou, měsíčkovou mastí nebo arnikovým olejem. Řepíkové a jitrocelové přípravky suší, stahují a zavírají ránu příliš rychle. Použijte je tam, kde není hnis. Na dosušení a vstřebání hnisu použijeme Hepar sulfur 15 ch. Imunitu proti bakteriím zvýšíme Pyrogeniem 15 ch. Snižuje i teplotu. Pyrogenium můžeme přidat ke kterémukoliv Heparu v kterékoliv fázi zánětu 2× denně – 3 kuličky Heparu a 3 kuličky Pyrogenia.
Pokud je kousná rána v meziprstí, doplníme léčbu Myristicou 5–15 ch, podobně jako u Heparu. Dojde li k otoku, který je velký, sytě růžový, podáváme Apis 30 ch několikrát denně, dokud otok nesplaskne. Proti hnisání obecně působí Silicea. Potřebujeme-li odstranit hnis nebo cizí těleso, začínáme se Siliceou 5 ch, na doléčení používáme 9 nebo 15 ch obden několik týdnů. Siliceu stačí podávat 1× denně.
Kousné rány můžete tedy zvládnout bez antibiotik, protizánětlivých léků, anestezie a řezání..