Ohnutí do strany
Pomůcky: provazová ohlávka, vodítko 3,5 m.
Pozice
Tentokrát si něco povíme o ohnutí do strany neboli laterálním ohnutí. Ohýbání...
Ohnutí do strany
Pomůcky: provazová ohlávka, vodítko 3,5 m.
Pozice
Tentokrát si něco povíme o ohnutí do strany neboli laterálním ohnutí. Ohýbání patří bohužel mezi věci neprávem opomíjené. Bavíme se o ohnutí hlavy, nebo chcete-li, krku koně do strany a dolů. Ohnutí, jak jste jistě uhodli, využijeme pod sedlem v jakémkoliv sportu, ale také při ovládání koně ze země. V neposlední řadě je to nezbytný prvek výcviku, jestliže chcete začít jezdit na provazové ohlávce. Jezdečtí koně mají nezřídka krk velmi ztuhlý. Ať už je to kvůli násilnému držení hlavy v požadované pozici nebo při absenci práce s krkem vůbec. Při ohnutí nám nejde o to, aby kůň ohnul krk za pamlskem a vrátil ho ihned zpět. Tato práce je o uvolnění a správném nasvalení krku. Postupně učíme koně povolit tlaku a vydržet v ohnutí delší dobu a při pohybu.
Správné ohnutí.
Začneme tedy ohýbáním koně ze země. Většinou nejde koně v krku ohnout hned úplně. Není to vhodné ani z hlediska pohodlí koně. Aby byl ochotný spolupracovat, nesmí být pro něj cvičení bolestivé. Snažíme se o to, aby ohlávku následoval, ne aby se jí bránil. Ohneme-li koně příliš násilím, můžeme mu svaly na krku jednoduše natáhnout. Stejně tak jej netrénovanému koni natáhneme příliš častým opakováním. Proto toto užitečné cvičení doporučuji dávkovat stejně jako kondiční práci – pozvolna a vytrvale.
Správné ohnutí přes kohoutek.
Postavíme se vedle koně zhruba v úrovni kohoutku. Musíme dát pozor, abychom mu vlastním tělem neomezili prostor pro hlavu. Uklidníme jej hlazením tak, aby zůstal v klidu stát vedle nás a ruku, která je k němu blíže, položíme na plec nad loktem. Tím mu zabráníme stoupnout si na nás po zatažení za ohlávku a zároveň mu pomůžeme jasněji pochopit, co se po něm chce (tedy neustoupit do strany). Zatáhneme za ohlávku směrem do strany a dozadu. Kůň má několik možností, většinou se pokusí jít do strany. Tam mu v tom brání naše dlaň, takže začne couvat. Jdeme v klidu spolu s koněm tak, abychom nepřišli o naši pozici vedle něj. Tlak nestupňujeme ani nepovolujeme. Počkáme, dokud kůň couvá. Chcete-li postupovat opravdu po maličkých krůčcích, můžete koníka odměnit pochvalou a klidem už za to, že přestane couvat. Když koník pochopí, že couváním si nepomůže, vytrváme ve stálém tlaku na ohlávce. Tlak musí být natolik velký, aby koni vadil, ale zároveň ne tak velký, aby se koník nezačal točit kolem nás.
Falešné ohnutí.
Kůň po několika okamžicích, kdy zkusí již zmíněné couvání a protitlak, přijde na to, že by mohl tlak ohlávky také následovat. Jakmile ucítíte jakékoliv povolení tlaku v ohlávce směrem k vaší ruce, ihned lano povolte a dejte koni zaslouženou pochvalu. Postupujeme po malých krocích až do ohnutí, kdy má koník nozdry zhruba v úrovni jezdcovy nohy. Takovéto uvolnění samozřejmě nepožadujeme hned v prvních lekcích.
Ohýbání přes kohoutek.
Dalším způsobem, jak zkoušet ohýbání koně, je přes koně. Tedy správně řečeno přes kohoutek koně z jeho druhé strany. Lano si dáme z druhé strany koně než stojíme a tahem přes kohoutek postupujeme stejně, jako v předchozím případě. Tento způsob více simuluje působení z pozice jezdce. Někteří koně chápou napoprvé tuto variantu lépe. Opět vytrváme i v případě, kdy se nám koník začne pohybovat z místa a jdeme s ním až do té doby, než se zastaví.
Kůň přešel z falešného do správného ohnutní.
Správné ohnutí má být takové, aby měl koník týl pod úrovní kohoutku. Je třeba si dát pozor na „falešné“ ohnutí hlavy. V tomto případě nám kůň ohýbá hlavu směrem nahoru. V této pozici je ohnutí k ničemu. Falešné ohnutí se toleruje jen zpočátku, když koníka učíme podvolit se tlaku ohlávky. Když víme, že tento cvik chápe, je potřeba požadovat ohnutí tak, aby bylo správně. Docílíme toho jednoduše tak, že ohnutého koně nepustíme (tlak nesmí být příliš velký!) dokud nepovolí hlavou směrem dolů. Následuje pochvala a ukončení cvičení. Postupem času chválíme už jen za správné ohnutí. Po ohnutí vždy necháme koni vytáhnout hlavu dopředu, dolů.