Město Kroměříž ve Zlínském kraji je známé nejen pravidelnými mezinárodními přehlídkami kapel armádních sborů a četnými historickými budovami v centr...
Město Kroměříž ve Zlínském kraji je známé nejen pravidelnými mezinárodními přehlídkami kapel armádních sborů a četnými historickými budovami v centru města, ale také svým barokním zámkem s obrazárnou a rozlehlým parkem. Tento park je nazýván Podzámeckou zahradou a spolu se zahradou Květnou, zámkem a historickým jádrem města tvoří Národní kulturní památku, která je od roku 1998 zařazena do seznamu světového přírodního a kulturniho dědictví Unesco. Podzámecká zahrada se nachází na rozloze 47 hektarů, čímž umožňuje četným návštěvníkům možnost libovolně dlouhých procházek, ale také jízdy na lodičkách či posezení u fontán a jezírek.
Milovníci flóry si v Podzámecké zahradě rozhodně přijdou na své díky množství unikátních druhů, kterým kralují platany. Kroky milovníků fauny ovšem směřují do miniaturní ZOO, ve které není opomíjena krása ušlechtilých plemen domácích zvířat, jmenovitě okrasných holubů, koček, králíků, vodní i hrabavé drůbeže a morčat. Na relativně malou plochu je vměstnáno velké množství druhů, což se odráží v atraktivnosti expozice, kde si každý návštěvník najde svou preferovanou skupinu či konkrétní druh. Co může být hlavní inspirací z tohoto, někdy až symbiotického soužití, je harmonie, která mezi spolu žijícími zvířaty panuje. Kočky a pernatí dravci jsou umístěni ve společných ubikacích s drůbeží či okrasnými holuby, aniž by docházelo k vzájemným šarvátkám. Králíci a drůbež mají zase možnost překonat oplocení a získat svobodu, což ale nečiní. Zvířata vypadají spokojeně, o čemž svědčí nejen jejich nezanedbaný vzhled, ale také velké množství mláďat, zejména u drůbeže, daňků či papoušků.
ZOO tvoří dva elementy. Při vstupu do Podzámecké zahrady je umístěna soustava pěti kovových voliér, které obývají tyto druhy zvířat: papoušek vlnkovaný, holoubek diamantový, kanár, korela chocholatá, kočky domácí krátkosrstých i dlouhosrstých plemen, bažant stříbrný, puštík obecný, holanďanky černé, káně lesní, kalous ušatý, fenixky, bažant diamantový a poštolka obecná. Nejvýraznějším obyvatelem voliér je však již mnoho let pár paviánů pláštikových, kde obzvláště samec získává kladné preference svojí mohutnou hřívou v přední části těla a růžově zbarvenou zadní částí. Z hlediska holubářského se i zde setkáváme s jedním z nejatraktivnějších zástupců holubího společenství, a sice s parukáři ve zbarvení černém, bílém a černý tygr.
Druhá část zookoutku začíná asi po sto metrech, kde nalézáme architektonicky velmi zajímavé budovy bývalého čeledníku. Z první budovy vyúsťuje směrem k návštěvníkům výlet z holubníku, ve kterém jsou umístěni okrasní holubi několika plemen. České holubářství zastupují čeští staváci v modré sedlaté kresbě a čeští bubláci. Zahraničního původu jsou pávíci v různých barvách včetně mandlové, staroněmečtí racci modří černopruzí, kudrnáči bílí chocholatí a modří bělouši a černé jeptišky. Ačkoliv nedám dopustit na kudrnáče, kteří jsou obzvláště v bílém chocholatém rázu neskutečně zajímaví, tady mě oslovili více čeští bubláci černí a černí stříkaní. O těchto holubech je stejně jako o českých čejkách známo, že se drží při chovu s jinými plemeny jaksi stranou. Na zámku Kroměříž tomu nebylo jinak a jejich hejno pyšně a soudržně kráčející po dvoře se nedalo přehlédnout.
Rozlehlou voliéru vedle čeledníku obývají straky obecné, sojky obecné, havran polní, bažant obecný a krůta domácí. Součástí komplexu je ohraničený výběh, ve kterém žijí husy pomořanské, koza domácí, daněk skvrnitý, osel domácí a morčata. Asi nejzajímavějším místem je oblast vodní nádrže a její okolí směrem k čeledníku, kde se zdržují z hrabavé drůbeže rousné tříbarevné a zakrslé kočinky a z vodní labuť černá, kachničky karolínské, mandarínské a indický běžec. K vidění jsou také zakrslí králíci hototský či rhönský. Správce zookoutku pan Papež se věnuje i chovu jorkšírských teriérů.
Přes opravdu neobvyklé soužití uvedených druhů a umístění sádrového vodníka u bazénku s labutěmi, nepůsobí tato místa nějakým kýčovitým dojmem. Potřeby dnešního člověka jsou výrazně rozšířeny směrem k zábavným aktivitám a těch je zde dostatek. I když i tady je určitý prostor k inovaci. Zookoutek postrádá místo, kde by si mohly děti užít přímého kontaktu se zvířaty. Tento handicap by mohla vyřešit kupříkladu volně přístupná ohrada s kozičkami.
V minulosti jsme v areálu mohli shlédnout koncepčně velmi vydařenou expozici akvarijních sladkovodních ryb, kterou dnes připomínají již jen blackmoly a platy úspěšně se rozmnožující v jedné z fontán. O přítomnost zvířectva nepřijdete ani při procházce zahradou, kde nezůstanou bez povšimnutí pávi v přírodním i bílém zbarvení a jejich potomstvo, dále téměř ochočené veverky a čile pobíhající perličky. Areál Podzámecké zahrady byl poničený při velkých povodních, které ho již dvakrát v průběhu posledních let postihly. Je dlužno konstatovat, že díky obětavé práci zdejších zaměstnanců již důsledky vodního živlu nejsou znát a celý areál je velmi pečlivě spravován. Návštěvu lze jen doporučit.