Jsou to vlastnosti, o kterých se nejčastěji hovoří při posuzování koně. Co vlastně skrývají tato dvě slova, odlišující dvě různé psychické vlastnost...
Jsou to vlastnosti, o kterých se nejčastěji hovoří při posuzování koně. Co vlastně skrývají tato dvě slova, odlišující dvě různé psychické vlastnosti.
Každý chovatel, trenér nebo jezdec koní by měl vědět, jaký je rozdíl mezi pojmy temperament a charakter. Možná, že někomu z vás připadají tyto vlastnosti méně důležité. Ale opak je pravdou. Z chovatelského hlediska je potřebné rozeznat temperament a charakter a jejich případné vady. Pokud chovatel zjistí nějaké vrozené vady psychických vlastností, měl by vyřadit takového koně z chovu, protože ne vše jde v psychice koně změnit nebo upravit výchovou a pokud jsou navíc ještě vady dědičné, mohly by se i výrazněji nakumulované vyskytnout i u jejich potomků.
Zatímco jezdec na základě svých znalostí o temperamentu a charakteru může vybrat vhodného koně pro určitou práci nebo dokonce sportovní disciplínu. A v poslední řadě například váš trenér vám vybere vhodného koně pro vaše ježdění, který bude odpovídat vašim schopnostem.
Temperament je projevem nervové soustavy, který navenek ovlivňuje chování koně. Závisí na dráždivosti nervové soustavy.
Temperamentem a jeho rozdělením se zabýval již starořecký lékař Hippokrat. Pro nás jsou ale důležítější výzkumy I. P. Pavlova, který si při pokusech se psi povšiml jejich rozdílných reakcí na stejné podněty. Na základě těchto poznatků začal rozdělovat zvířata na dva typy: dobrý (čilý) a špatný (ospalý). Anebo více používané rozlišení temperamentu na živý a klidný. Později dospěl k rozdělení temperamentu na čtyři základní typy: sangvinik, flegmatik, cholerik a melancholik, které jsou schodné jak pro lidi, tak i pro zvířata. Zajímavé je, že uvedené typy temperamentu nám pomůže odhadnout i vnější zjev.
U koní spíše používáme a rozlišujeme dva základní typy temperamentu a to živý a klidný. Temperament je vrozená vlastnost, kterou nelze změnit. Můžeme jej však do jisté míry utlumit. Ale nikdy nepočítejte s tím, že klidného koně předěláte na živého či obráceně. Živý temperament je lehko zaměnitelný za takzvanou stájovou bujnost, zatímco klidný za únavu nebo nemoc. A proto je důležité posuzovat temperament při práci s koněm, pro kterou je vychováván a připravován.Temperamentní kůň vkládá do práce více energie a tím zvyšuje svou výkonnost. Na temperament má také velky vliv prostředí a odpovídající práce. To znamená, že pokud si vybírate koně na určitou práci nebo sportovní disciplínu musíte klást důraz také na temperament.
Charakter je v lidovém pojetí spojován s kladnými vlastnostmi, zatímco bezcharakter za špatné morální vlastnosti. Toto slovo lze přeložit do češtiny jako povahu. Charakter patří do značné míry k získaným vlastnostem, které jsou podmíněny společenskému prostředí, jeho socialnímu učení a výchově. Pro chovatele koní může charakter vyjadřovat ochotu podrobit se člověku.
K tomu abychom se mohli věnovat tomuto tématu hlouběji, rozdělíme si povahu na tři základní projevy. Chování ve stáji, což v sobě zahrnuje posuzování vztahu koně k ostatním zvířatům s nimiž je v kontaktu. Vztah k zavedenému denímu režimu a vztah k typu ustájení a vztah k člověku, ke kterému dochází bezprostředním stykem s ošetřovateli či jezdci.
Ochota koní pracovat představuje míru spolehlivosti při požadováném výkonu práce. Mezi uvedenými projevy neexistuje vzájemná souvislost. Je pravdou, že zlí koně jsou při práci výkonnější a zároveň jsou při požadované práci mnohem ochotnější než hodní. Zatímco hodní bývají při vysokém pracovním požadavku daleko více problémoví. Tímto vám však nechci říci, abyste si kupovali zlé koně, protože budou dosahovat lepších výsledků. Záleží totiž také na tom, jestli jste schopni takového koně zvládnout a také jaký druh práce s ním chcete vykonávat. Ale pozor, hrubým jednáním můžete koně pokazit. Naopak pokud potřebujete napravit charakter koně, je potřebné vlídnější zacházení s energickým jednáním.
Koně, kteří ze sebe vydávají maximální usilí při výkonu práce, překonávají často nedostatky vyplývající z jejich nedokonalé stavby těla. Protože charakter je do jisté míry dědičnou vlastností, koně s výraznými charakterovými vlastnostmi nejsou vhodní pro další reprodukci.