Zdravotní problémy a jejich řešení •pokračování z Fauny č. 19 U papoušků, zvláště u andulek jsou poměrně časté tukové nádory (lipomy) v podkoží. N...
Zdravotní problémy a jejich řešení
•pokračování z Fauny č. 19
U papoušků, zvláště u andulek jsou poměrně časté tukové nádory (lipomy) v podkoží. Nejsou-li příliš rozměrné, není problémem je odstranit, resp. požádat veterinárního lékaře o tuto službu. Podmínkou je pečlivé podvazování cév.
Otlaky na chodidlech bývají komplikovány bakteriální infekcí, spojenou s tvorbou abscesů. Dají se vyřešit aplikací protizánětlivých mastí (Aphlegmin), nanesených ve štědré dávce a pokrytých na několik dnů obvazem v případech, kdy to anatomická stavba nohy dovoluje. Chirurgické ošetření je třeba provádět s maximální opatrností pro přítomnost velkého množství cév v dané oblasti.
Parazitární invaze nejsou u ptáků vzácností a působí ztráty především u mláďat. Hrabavé vrubozobé ohrožují mikroskopičtí prvoci - kokcidie. Při větším nakažení se v trusu objevují stopy krve. Odstraníme je aplikací sulfonamidů (Sulfakombin) do pitné vody nebo přímo do zobáku. Ve voleti holubů ale i papoušků žijí jiní prvoci, trichomonády, vyvolávají vyvrhování potravy. Léčíme je metronidazolem. Červů nalezneme celou řadu. Obávaným cizopasníkem ptáků jsou škrkavky. Přítomnost většího zamoření způsobí u papoušků zeslabení nebo úplnou ztrátu uchopovacího reflexu končetiny. Není pravda, že se škrkavky mohou nacházet pouze u australských dlouhoocasých papoušků. Podáváme levamisol sondou přímo do zobáku (jícnu) ptáků. Pozor, aby papoušek sondu neuštípl a nespolkl! Průdušnici různých ptáků (pěvců, jeřábů, hrabavých) si vybral za místo pobytu červ srostlice (Syngamus), vyvolávající dušení postižených jedinců. Léčíme mebendazolem nebo ivermektiny, které ptáci snáší bez problémů. Bělavý, drsný povlak na ozobí a nohách papoušků (andulek) je způsoben přítomností roztoče a podle barvy postižených míst se nazývá vápenka. Nastříkáme trochu 1% Arpalitu na tampon a potřeme změněná místa. Jiní roztoči nutí kanáry či jiné drobné pěvce k vydávání pisklavých zvuků, ozývajících se v rytmu dýchání. Odstraníme je rozprášením Arpalitu do prostoru klece nebo lépe aplikací jedné kapky 1% Arpalitu na kůži zad mezi křídla. Postřikem stejným přípravkem hubíme i povrchové parazity (čmelíky a jiné), vyskytující se u hrabavých, dravců a dalších ptáků. Tito cizopasníci potrápí i savce, pokud mají příležitost na ně přelézt.
Boj s cizopasníky musí být vždy spojen s důkladným vyčištěním prostředí. Vývoj parazitů je poměrně rychlý a v případech, kdy nepotřebují mezihostitele, se ptáci obratem nakazí znovu. S výhodou odčervujeme ptáky na jaře před vypuštěním do venkovních voliér a na podzim před jejich zazimováním. Eventuální vajíčka cizopasníků tak zůstanou na místech, která ptáci již opustili. Velice odolné je však např. vajíčko škrkavky, které je po půl roce stále schopné invaze a bez poškození přečká zimu.
Pravidelnou kontrolou trusu snadno odhalíme průjem, na zevnějšku ptáka znatelný podle ušpinění peří v okolí kloaky. Není-li spojen s celkovou skleslostí, vyloučíme z krmné dávky šťavnaté krmivo a k pití podáme silný neslazený čaj, případně s medicinálním uhlím. Papouškům nabídneme jako okus dubové větvičky, obsahující svíravé látky. Doprovází-li průjem apatie, vyhledání veterinárního lékaře neodkládáme.
Při dýchacích potížích pozorným pohledem odhalíme, zda se jedná o poškození horních cest dýchacích nebo zánět plic. V prvním případě se mohou připojit otoky okolo očí, kořene zobáku, nozdry jsou potřísněné sekretem, pták čas od času kýchá. V obou případech je nutná aplikace antibiotika, rozdíl je v jejich výběru. První pomocí může být umístění ptáka (papouška) do malého prostoru při teplotě 28-30 °C s vyšší vlhkostí vzduchu.
Dlouhodobé chátrání končící vyhublostí a pohybové potíže mohou signalizovat přítomnost ptačí tuberkulozy. Ložiska této nemoci se nacházejí velice často ve střevech a proto se v chovu snadno šíří. Nemoc není léčitelná. Pro eliminaci dalších nakažených ptáků požádáme veterinárního lékaře o vyšetření hejna. Ten v případech, kdy je to technicky možné zvolí tuberkulinaci nebo doporučí jiný způsob diagnostiky.