Nežádoucí pasení
Pomůcky: provazová ohlávka, 3,5 m vodítko s „kousacím“ koncem.
Slušně vychovaný, pasoucí se kůň.
Dnešním problémem je pasení...
Nežádoucí pasení
Pomůcky: provazová ohlávka, 3,5 m vodítko s „kousacím“ koncem.
Slušně vychovaný, pasoucí se kůň.
Dnešním problémem je pasení se koní ve chvílích, kdy se nám to zrovna nehodí. Jistě znáte situace, kdy jedete na vyjížďku a „trávychtivé“ zvíře se co chvíli pokouší ukousnout si zelené pochoutky. Obzvlášť jarní období je problematické, zvláště, když koně nemají možnost napást se v ohradách. Stejné je to i při procházkách na ruce. Jistě, můžete si říct, že na ruce to až tak nevadí. Jde však o obecnou úctu koně vůči vám. Jestliže jde a respektuje váš krok, těžko při tom může stihnout krmení. Jestliže vás za sebou tahá na vodítku nebo na otěži, začíná být situace poněkud nepříjemná. Nehledě na to, že když si koník dovolí s vámi vláčet při procházkách, znamená to jistě mezery ve vyváženosti vašeho vztahu. Můžete přece koně pást a přitom se bavit s kamarádem i bez věčného tahání se s koněm.
Nežádoucí žravost koně může vyjížďku zkomplikovat.
Ani ze země není přetahování se s koníkem příjemné.
Jak tedy na to? Určíme si dva povely. První znamená „můžeš se pást“, druhý na „nesmíš se pást“. Měly by být pro koně velmi snadno rozlišitelné jak ze země, tak i ze sedla. Proto doporučuji jednoduché slovní povely. Já jsem pro „můžeš se pást“ zvolila táhlé hluboké písknutí (snadno rozlišitelné od přivolání). To se po čase překlenulo pro obecný povel „volno“, kdy i v případě nepřítomnosti pastvy koník ví, že nemusí stát vedle mě např. na jízdárně. V takovýchto situacích se jde většinou s chutí vyválet. Pro „nesmíš se pást“ máme povel „ne“, tento jsme aplikovali také na ostatní situace, kdy koník dělá něco nežádoucího. Ale zpět k pasení. Máme tedy určené dva jasné a zřetelné povely. Jak tedy koně naučit co znamenají.
Vyjížďku s vychovaným koněm si určitě užijete lépe.
Opatření proti přetahování se s koněm.
Z vlastních zkušeností doporučuji koně nejdříve naučit, že se pást nesmí. Až po zvládnutí učím povel „můžeš se pást“. Obráceně je to mnohem obtížnější. Vezmeme tedy svého miláčka do míst, kde to na nás obvykle „zkouší“. Při prvním náznaku sklonění hlavy k trávě mu oznámíme povel pro „nesmíš se pást“ a hlavu mu zvedneme. Pokuste se zareagovat dříve, než se kůň do trávy zakousne. Nejlépe v okamžiku, kdy sklání hlavu. Byl-li váš miláček rychlejší nebo silnější než vy a už vesele baští, jsou většinou tyto pokusy marné. Neobtěžujte se s koněm přetahovat – má prostě větší sílu a velice rychle to zjistí. Zopakujte povel a koncem vodítka silně plácněte vedle nozder koně do trávy. Toto počínání má dvě citlivá místa. První – nesmíte se trefit koni do hlavy. Druhé - u velmi citlivých koní vyzkoušejte nejdříve míru plácnutí, aby ji snesli bez kolizních situací. Nesmíte koně vyděsit tak, že se sebere a uteče. Jestliže kůň nereaguje, můžete jej plácnout vodítkem po pleci a tím jej o krok couvnout. Toto cvičení opakujte, dokud kůň slovní spojení nepochopí. Potom ho odveďte domů. Od této chvíle musíte být při procházkách maximálně důslední.
Pást se na povel je vhodné naučit už hříbata.
Když kůň perfektně ví, kdy se pást nesmí, přišel čas říct mu, kdy se pást může. Toto cvičení se koně samozřejmě učí mnohem rychleji. Postupujeme tak, že přijdeme na louku a dáme povel pro „můžeš se pást“. Jestliže se koník pást nepokusí, snížíme mu hlavu tlakem za ušima (viz předchozí díly), toto gesto kůň snadno pochopí. A necháme ho pást.
Koním je potřeba dopřát zelené krmení ve volném čase.
Povely můžeme střídat dle potřeby. Nedoporučuji však snažit se koně „nachytat“ nebo zmást neustálým střídáním těchto povelů. Všeho moc škodí a i koně mají jen jedny nervy. Také není vhodné dovolit koni pást se příliš často. Lepší je nechat ho pást jednou déle, než třikrát během procházky. Vláčí-li vás váš svěřenec při pasení sem a tam, můžete mu pastvu prostě zakázat a odejít, nebo třeba jen poodejít a na jiném místě pastvu opět dovolit. Kůň i přesto, že má relativní klid, vždy dává pozor na pozici stáda. Je tedy jeho povinností dávat při pastvě pozor také na vás.
Když nemáme pastvinu, můžeme pást alespoň na ruce.
Ze sedla jde už jen o pochopení slovních povelů z jiné pozice. Jestliže je kůň přesvědčen o své síle a jednoduše vás ze sedla přetáhne, můžete vyzkoušet malou lest. Nasedlejte koně westernovým sedlem (nemáte-li vlastní, jistě vám někdo půjčí) a otěže zahákněte na problematických místech na hrušku sedla. Samozřejmě je držte také v rukou. Čím větší silou je váš miláček zvyklý se do otěží opřít, tím větší silou narazí. Nezapomeňte vždy zopakovat povel pro „nesmíš se pást“. Záhy zjistí, že je pro něj přinejmenším nepohodlné se o to pokoušet.
Buďte při výchově vždy důslední. Vaše zodpovědnost bude korunována dobře vychovaným koněm.