Jubilejní 55. celoněmecká výstava holubů v Norimberku byla největší holubářskou akcí posledních let nejen v Německu, ale i na světě. Zároveň to také...
Jubilejní 55. celoněmecká výstava holubů v Norimberku byla největší holubářskou akcí posledních let nejen v Německu, ale i na světě. Zároveň to také byla už i 32. norimberská tradiční výstava holubů, kterou vždy organizuje známý majitel holubího muzea v Norimberku.
V rámci akce proběhlo i několik desítek oblastních i celoněmeckých speciálek a bylo přihlášeno 33 524 holubů od více ne 3 300 vystavovatelů! Několik klubů oslavovalo sté výročí založení, mezi nimi i klub chovatelů rysů, plemene, které bylo vyhlášeno plemenem roku 2006. Sto let založení klubů zde oslavili i chovatelé pávíků, maltézáků a štajgrů.
• 1,0 Jihoněmecká lyska červená jung v97TCBD |
• 1,0 Brněnský voláč černý jung hv96E |
• 0,1 dánský stehlík modrý jung sg95E |
• 1,0 Hýl zlatý černokřídlý jung v97EB |
Výstava zabrala značnou část norimberského veletržního výstaviště a i spojovací chodby mezi pavilony byly využity k propagaci klubů, pro prodejní stánky i voliéry některých plemen. Mezi 19 voliérami nechyběla ani voliéra moravských pštrosů. Dobrou orientaci poskytoval návštěvníkům perfektně zpracovaný katalog. Měl téměř 300 stran!
Tak rozsáhlou výstavu není v lidských silách obsáhnout v rámci jednoho dne, proto jsem se více věnoval těm plemenům a skupinám plemen, které mají pro středoevropské holubářství největší aktuálnost. Pro lepší představu o rozsahu a úrovni německého holubářství uvedu, že kromě slepičáků, kterých zde bylo vystaveno šest plemen tj. stejně plemen, jako v našem vzorníku, bylo u ostatních plemenných skupin vystaveno podstatně více plemen, než je jich uvedeno v našem vzorníku. Celkem bylo vystaveno 267 plemen, což je téměř dvojnásobek, než je v našem vzorníku.
Z jednotlivých plemenných skupin počtem plemen dominovali rejdiči, kterých bylo 81 plemen. Druhá nejpočetnější skupina byli barevní holubi se 70 plemeny, třetí byli s odstupem voláči, bylo jich 32 plemen. Následovali užitkoví (22), bradavičnatí (20), rackové (16) a bubláci (11). Nejméně bylo strukturových (9) a slepiček (6), kteří jsou ovšem nejužší plemennou skupinou všeobecně.
Z jednotlivých plemen byli nejpočetněji zastoupeni němečtí výstavní holubi, kterých v rámci celoněmecké speciálky bylo 2 801 v 34 rázech, z toho 2 v AOC. Co do počtu druzí byli štraseři, kterých bylo ve 21 rázech celkem 2 212 kusů. Třetím nejpočetnějším plemenem byly modenky, bylo jich 1 993 v pestré škále 59 rázů, z toho 2 v AOC. Na tomto místě bych udělal malou odbočku. Kdyby v rámci této akce proběhla i naše speciálka českých staváků, tak s více než 1 300 kusy by byla na čtvrtém místě – srovnání občas neuškodí.
• 1,0 Marchenero hněděplavý alt v97E |
• 0,1 Ledňák šupinatý alt sg95Z |
• 0,1 Montauban černý tygr mladá hv96E |
• 1,0 Romagnoli červeněplavý hv96E |
U nás v posledních letech stále trvá „gigantománie“ s plemenem gigant, v SRN ho nahrazuje blízký příbuzný – americký výstavní (Show Racer). Těch zde bylo v rámci celoněmecké speciálky představeno 891 ve 31 rázech ( z toho 1 v AOC). Gigantů zde bylo jen 167 v 9 rázech.
Co do počtu na pátém místě skončili nejpočetnější voláči štajgři, v 9 rázech jich bylo 877 kusů. Vynikli zejména černí, červení a bílí.
Kingové obsadili nečekaně až 6 místo s 871 kusy ve 27 rázech, z toho 1 v AOC („levandulový“). Chovatelé ze severního Německa a bývalé NDR zřejmě dali tentokráte přednost Lipsku.
Na 7 místě byli druzí nejpočetnější voláči, populární slezští. Bylo jich ve 28 rázech 744 kusů. Z bělokřídlých byla nejpočetnější skupina 18 již modernizovaných červených, žlutí chyběli.
• 1,0 Hýl bronzový bělokřídlý jung sg95SE |
• 0,1 Norimberská vlaštovka modrá černopruhá jung v97EB |
• 1,0 Mor. pštros žlutěplavý kapratý jung sg95Z |
• 1,0 Kolínský rejdič světlešedý tmavěšupinatý jung sg94SZ |
Celoněmecká speciálka pávíků („anglických“) byla 8 nejpočetnější kolekcí s 621 přihlášenými kusy. A bylo se opravdu na co dívat, ze 47 předvedených rázů bylo plných pět v AOC!
Potěšitelné je, že druhým nejpočetnějším voláčem byl brněnský voláč s 524 kusy ve 34 rázech. Byla zde řada vynikajících jedinců a je škoda, že chyběli BV se pštrosí (gazzi) kresbou, které už delší dobu úspěšně šlechtí R. Nowrotzký (vystavil jen žlutěplavé).
Pomyslnou 10. příčku co do počtu obsadily v Bavorsku oblíbené modeny, o čemž svědčí i předvedených 44 rázů! Počtem kusů následovali orientální rejdiči, jako největší skupina z nejpočetnějších rejdičů. Bylo jich 451 v 17 rázech, z toho 3 v AOC kategorii. Na dvanácté příčce byli umístěni rysové (polští), kteří byli i součástí dvou důležitých oslav. Německý klub slavil v roce 2006 sté výročí existence a to také přispělo k tomu, že rys byl určen plemenem roku 2006. Rysů bylo 432 kusů ve „všech“ 16 rázech.
Co do počtu na 13. až 16. místě se umístili voorburští voláči (státníci) se 421 kusy, altenburští bubláci (407 ks), kolínští rejdiči (398 ks) a staroněmecké sovky (379 ks). Sedmnácté místo patřilo moravským pštrosům s 373 kusy a do první dvacítky se ještě dostali sedlatí rejdiči (369 ks), koburští skřivani (362 ks) a texani (346 ks).
Zajímavá byla pro nás účast českých a slovenských plemen, která vystavili vesměs němečtí chovatelé. Nejpočetnější skupinu podle očekávání představovali populární brněnští voláči, kterých bylo 524 ve 34 rázech. Vysoká kvalita byla zaručena účastí většiny německé špičky chovatelů BV. Jen u bělopruhých v černé, červené, žluté a izabelové barvě zachraňoval účast známý novošlechtitel a tvůrce známé klubové ročenky „Brünner Kröpfer Aktuell“ Wolfgang Schreiber.
• 1,0 Arabský bublák dominantně žlutý jung hv96E |
• 0,1 Německý stavák červený jung hv96E |
Moravští pštrosi už řadu let patří v SRN k oblíbeným zahraničním plemenům a dlouhodobě se projevuje zejména systematická práce kubu, který je zde společný i pro podobně oblíbeného prácheňského kánika. Na jejich speciálkách je běžně okolo pěti set MP a PK. Tentokrát zde bylo moravských pštrosů 373 kusů ve 24 rázech, z toho jeden v AOC, označený jako světlemodrý bezpruhý. Němečtí chovatelé kladou důraz na sjednocení typu a v tom už předběhli i naše chovatele. Téměř všechny rázy mají podobný tělesný rámec, zaostávají však v barvě a lesku. Klub se věnuje i málo chovaným rázům a také běloocasým, kteří zde byli ve všech barvách.
Třetí co do počtu byli „česko – němečtí" voláči sedlatí rousní, ve všech 4 původních barvách jich bylo 198 kusů. Řada jedinců byla v dobré kvalitě. Také rozšíření tohoto elegantního voláče je dnes mnohem větší, než u nás.
Příjemným zjištěním je 4. místo prácheňských káníků. V 9 rázech jich bylo přestaveno 132 kusů, z toho jeden ráz v AOC (dominantně červený). Němečtí chovatelé káníků se věnují i běloocasým, jen červených zde bylo 11 kusů. Tento holub jihozápadních Čech těží z geografické blízkosti Bavorska a spolupráce českých a německých chovatelů je zde ze všech plemen nejpatrnější.
Také hanáčtí voláči zde mají řadu obdivovatelů a byli zde zastoupeni 46 kusy v 9 rázech. Z toho 13 kusů vystavil známý novošlechtitel Karl Zausinger, autor bavorských a dolnobavorských voláčů. Ostatní česká plemena už byla zastoupena spíše symbolicky. Čejek kropenek bylo 6 ve 4 rázech (od jednoho chovatele), benešovských holubů bylo jen 5 kusů ve žluté barvě a český voláč sivý jen jeden v černopruhém rázu.
Slezských barevnohlávků bylo sice 30 kusů ve všech 4 barvách, ale jen v německém šlechtění (hladkonohé, tmavé oči), české šlechtění nebylo zastoupeno.
Slovenská plemena měla menší zastoupení. Dobře byli zastoupeni komárenští rejdiči, bylo jich 130 kusů v 11 rázech.
Celkově ukázala tato tradiční výstava obrovskou sílu německého holubářství, kterému nemůže v Evropě nikdo rovnocenně konkurovat.